Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oblodzenie rekuperatora

Maciej Kosowski

Od niedawna mam zamontowaną w domu wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. W instrukcji obsługi przeczytałem, że zalecana wartość zamontowanego w nim czujnika temperatury wynosi 5°C i jest to ustawienie fabryczne. Jaki ma to związek z oblodzeniem zimą wymiennika? Czy można dowolnie zmieniać tę wartość?

Pracą wentylacji mechanicznej z rekuperatorem reguluje się za pomocą panelu sterowniczego
Pracą wentylacji mechanicznej z rekuperatorem reguluje się za pomocą panelu sterowniczego
Fot. Rekuperatory.pl
Rekuperatory mają zazwyczaj od trzech do pięciu czujników temperatury, w zależności od stopnia zaawansowania elektroniki i wyposażenia urządzenia. Nagrzewnica wstępna oraz wtórna, automatyczny by-pass (omija wymiennik ciepła w rekuperatorze), system antyzamrożeniowy, układ chłodzący - wszystkie te elementy mają swoje oddzielne czujniki. Każdy ma za zadanie przesyłanie sygnału sterującego pracą odpowiedniego elementu do głównego sterownika. Czujniki mogą być umieszczone zarówno w samym rekuperatorze, jak i poza nim - najczęściej na kanale nawiewnym, wywiewnym lub w czerpni.

System antyzamrożeniowy

W zaawansowanych technologicznie urządzeniach funkcję systemu antyzamrożeniowego pełni kilka czujników. Działają one na podstawie specjalnego algorytmu, sterując pracą wentylatorów, by-passu czy nagrzewnicy. Ingerowanie w ich działanie ma wpływ na cały system wentylacji mechanicznej, dlatego użytkownik nie powinien dowolnie zmieniać wartości parametrów ustawianych fabrycznie (wynikają one najczęściej z badań przeprowadzonych przez producenta).

Podczas mrozów na górnej części wymiennika (od strony wlotu zimnego powietrza) możemy zobaczyć cienką warstwę szronu. Jest to zjawisko normalne i niegroźne. Czujnik antyzamrożeniowy ma zapobiec zamarznięciu skroplin, które powstają we wnętrzu wymiennika i spływają w dół.

Współpraca z nagrzewnicą wstępną

Nagrzewnica wstępna w rekuperatorach ma zazwyczaj postać spirali elektrycznej. W najtańszych i najprostszych urządzeniach włącza się ona automatycznie na podstawie sygnału z czujnika antyzamrożeniowego. Pracuje wówczas praktycznie przez całą zimę - dopóki temperatura na zewnątrz nie osiągnie około 0°C.

Natomiast w rekuperatorach wyższej klasy nagrzewnica wstępna pracuje bardzo krótko, sterując działaniem systemu antyzamrożeniowego. Rozwiązanie to jest znacznie lepsze, gdyż ogranicza do minimum zużycie energii elektrycznej.

Niektórzy producenci oferują również rekuperatory, które nie mają standardowo zamontowanej nagrzewnicy. Wtedy do rozmrożenia wymiennika ciepła wykorzystywane jest ciepło z wnętrza budynku. Można też do tego celu użyć powietrza z gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

Regulacja rekuperatora

Użytkownik może regulować pracę wentylacji mechanicznej z rekuperatorem za pomocą panelu sterowniczego. Umieszcza się go zwykle na ścianie obok termostatu instalacji grzewczej. Można na nim regulować wydajność wentylacji, czyli obroty wentylatorów, a także zaprogramować ich działanie w cyklu dobowym lub tygodniowym. Jeżeli chcemy na przykład, by dom został szybko przewietrzony, wentylatory muszą pracować z większą mocą.

W niektórych modelach rekuperatorów istnieje możliwość ustawienia wybranej przez użytkownika temperatury, określanej jako komfortowa. Nie oznacza to jednak, że rekuperator w każdych warunkach skutecznie podgrzeje nawiewane powietrze. Będzie jednak dążył do osiągnięcia temperatury jak najbardziej zbliżonej do zadanej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Oblodzenie rekuperatora