Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie
Wrzesień to czas wrzosów. Najefektowniej wyglądają, gdy są posadzone w różnobarwnych grupach. Nawet niewielka przestrzeń ogrodu obsadzona tymi roślinami wygląda jesienią wyjątkowo pięknie.
Warto pokusić się o stworzenie kompozycji różnokolorowej, aby efekt był jeszcze ciekawszy. Nie trzeba się przy tym obawiać kolorystycznego bałaganu, ponieważ wszystkie kolory wrzosów zawsze do siebie pasują.
W zgodzie z naturą
Najpiękniej wyglądają wrzosowiska inspirowane widokami natury. Warto przypatrzeć się dzikim leśnym polanom porośniętym wrzosami. Rośliny wybierają miejsca, gdzie bez przeszkód dociera słońce, rozrastając się tam w szerokie kępy; gdzieniegdzie pomiędzy nimi widać pojedyncze brzózki, jałowce i żarnowce.
Planując założenie w ogrodzie własnego wrzosowiska, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wybór odpowiedniego miejsca. Rośliny wrzosowate lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Warto też wybrać miejsce dobrze widoczne - dzięki starannemu doborowi roślin wrzosowisko może mienić się kolorami przez większą część roku i stać się oryginalną ozdobą naszego ogrodu.
Wrzosom powinny towarzyszyć wrzośce, które kwitną wiosną, a niektóre odmiany również latem.
Dobrze skomponowane wrzosowisko może więc cieszyć oczy od marca do listopada, a nawet dłużej, ponieważ jest coraz więcej odmian wrzosów i wrzośców o różnych kolorach liści - od szarego, przez różne odcienie zieleni, aż do żółtego.
Praktyczne wskazówki
Wrzosy i inne rośliny należące do grupy wrzosowatych lubią glebę kwaśną (o odczynie pH 3,5-5,5) i przepuszczalną. Jeśli mamy w ogrodzie glebę wapienną i gliniastą, to miejsce pod wrzosowisko trzeba odpowiednio przygotować. Ziemię należy przekopać i dodać do niej kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Taki zabieg zakwasi i rozluźni podłoże.
Posadzone na wrzosowisku rośliny powinniśmy od razu podlać i dokładnie wyściółkować korą lub igliwiem. Ściółka nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów i stratom wilgoci w glebie, ale również dodatkowo ją zakwasi.
Na wrzosowiskach najlepiej sprawdza się podlewanie za pomocą linii kroplujących, które zapewniają niewielkie dawki wody w regularnych odstępach czasu. Wrzosy nie lubią nadmiaru wilgoci. Nawet krótkotrwałe zalanie korzeni może im zaszkodzić. Najlepiej podlewać je często, małą ilością wody.
Wrzosowiska należy nawozić bardzo umiarkowanie, ponieważ rośliny te pochodzą z ubogich w składniki pokarmowe siedlisk i nie znoszą przenawożenia.
Ważnym zabiegiem jest zimowe okrywanie. Szczególnie młode rośliny dobrze jest okryć na zimę po pierwszych przymrozkach gałązkami roślin iglastych lub przewiewną agrowłókniną. Co prawda wrzosy są odporne na mróz, ale mogą być zagrożone suszą fizjologiczną, czyli niemożnością pobierania wody z gleby zamarzniętej wokół korzeni.
Ciekawe odmiany
- Orange Queen - pomarańczowa królowa - ma rdzawe listki i bladofioletowe kwiaty.
- Long White - jest jedną z wyższych odmian, dorastającą do 35 cm; ma zielone listki i białe kwiaty.
- Sandy - ma nietypowe ciemnożółte listki i białe pączkowe kwiaty.
- H.B. Beale - bardzo obficie kwitnie na jasnoróżowo; odmiana bardzo wczesna, która zakwita już w sierpniu.
- Dark Beauty - bardzo zwarta odmiana, o wyprostowanych pędach; liście ma zielone, a kwiaty czerwone, pełne.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: