Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jałowiec skalny - jak włoski cyprys

Jolanta Zdanowska

Ostatnio miałam okazję poznać osobę, której marzy się ogród w stylu śródziemnomorskim. Taki z cyprysami i bugenwillą. ?Jaka szkoda, że te rośliny u nas nie rosną? - ubolewa zakochana w Toskanii moja nowa znajoma.

Jałowce skalne wyglądają bardzo efektownie.
Jałowce skalne wyglądają bardzo efektownie.
Fot. Piotr Latocha
Rzeczywiście, ani cyprys włoski, ani bugenwilla nie mają szans w polskich ogrodach. Nie wytrzymałyby naszej mroźnej zimy. Co prawda kwitnącą bugenwillę można sobie hodować w donicy w ogrodzie zimowym i w sezonie wystawiać na taras, ale o prawdziwych włoskich cyprysach lepiej od razu zapomnieć. Nie utrzymają się u nas, a do sadzenia w donicach po prostu się nie nadają.

Są jednak rośliny, które w sposób prawie doskonały imitują cyprysy. To jałowce skalne. Poza wyglądem, rośliny te nie mają nic wspólnego z krajami basenu Morza Śródziemnego. Ich naturalnym środowiskiem są Góry Skaliste w Ameryce Północnej, gdzie występują najczęściej na wysokości około 1500 m. Te specyficzne warunki siedliskowe wpłynęły na ich wymagania. A właściwie - na brak wymagań; są bowiem wyjątkowo wytrzymałe nawet na najbardziej spartańskie warunki w ogrodzie.

Praktyczne wskazówki

Jałowce skalne preferują gleby lekkie i piaszczyste, ale urosną także na podłożu gliniastym i suchym. Nie ma dla nich znaczenia odczyn gleby - może być kwaśna albo zasadowa. Nieprzypadkowo nazwa "jałowiec" kojarzy się ze słowem "jałowy".

Rośliny te, by zdrowo i pięknie rosły, praktycznie nie potrzebują nawożenia ani nawet nawadniania. Przenawożone i za mocno podlewane rosną zbyt szybko i bujnie, a potem ich osłabione gałęzie wyginają się i wyłamują. Podlewać trzeba jedynie młode, świeżo posadzone rośliny oraz podczas długotrwałej suszy. Jałowcom skalnym nie przeszkadzają silne wiatry. W Ameryce tworzy się z nich pasy wiatrochronne, otaczające pola uprawne.

Rośliny te tolerują przycinanie, choć uważam, że lepiej tego nie robić, bo ich naturalna smukła sylwetka jest bardzo piękna. Jedyna rzecz, której potrzebują, to w pełni nasłonecznione miejsce; inaczej tracą zwarty i smukły wygląd oraz niebieskawy kolor igieł.

Jałowce w ogrodzie

Wąska i strzelista jak ołówek sylwetka jałowca skalnego naprawdę zwraca uwagę w ogrodzie, nawet jeśli jest to samotny okaz. Często też sadzi się je w grupach po trzy egzemplarze, albo w kompozycjach z innymi roślinami, jako wyraźny element pionowy. Wspaniale wyglądają one na kolorowych wrzosowiskach.

Widziałam żywopłoty z niestrzyżonych jałowców skalnych, ale ze względu na dość wysoki wzrost tych roślin i ciemny kolor, wyglądały one - moim zdaniem - zbyt monumentalnie i ponuro. Dużo lepiej wyglądają żywopłoty, w których jałowce skalne są wymieszane z innymi iglakami o różnych kolorach igieł. Można też utworzyć szpaler z jałowców skalnych na wzór toskańskich krajobrazów, ale to rozwiązanie sprawdzi się tylko w bardzo dużych ogrodach, gdzie oglądać je można z pewnego oddalenia.

Ciekawe odmiany

Skyrocket - najpopularniejsza odmiana jałowca skalnego. Najwyższa z dostępnych na naszym rynku. Może dorosnąć nawet do 8 m wysokości i 60 cm szerokości.

Rośnie dość szybko - w młodości około 20 cm rocznie. Niebieskozielone pędy ma skierowane strzeliście ku górze.

Blue arrow - jest trochę niższa i węższa od odmiany Skyrocket. Rośnie też wolniej, dlatego jest polecana nawet do bardzo małych ogrodów.

Pędy ma również niebieskozielone, sztywne, ustawione pionowo i mocno przylegające do przewodnika.

Moonglow - dorasta do około 4 metrów wysokości. Ma kształt wąskiego stożka z pędami trochę odstającymi na boki. Ma najbardziej niebieski kolor igieł spośród wszystkich jałowców skalnych, jeśli oczywiście rośnie w słońcu. Dlatego świetnie się nadaje do kolorowych kompozycji w ogrodzie.

Licinek atakuje

Ostatnio w niektórych rejonach Polski pojawił się pewien problem z jałowcami skalnymi. Młode pędy, zwłaszcza popularnej odmiany Skyrocket, są atakowane przez licinka jałowcowiaczka. Szkodnik wysysa z nich soki, powodując zamieranie wierzchołków pędów. Wtedy należy dwa razy w roku - w maju i sierpniu - opryskać lub podlać rośliny preparatem Confidor.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jałowiec skalny - jak włoski cyprys