Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 5/2009

(red.)

W tym numerze: *Wygodne domy na ciasną działkę, *Bezpieczeństwo, wygoda, ekonomia - podgrzewacz gazowy czy elektryczny, *ABC dobrego domu - garderoby, schowki, spiżarnie..., *Kotły wiszące - komfort ciepłej wody, *Na styku podłóg z drewna i płytek, *Piwnice znowu suche, *Informator rynkowy - 152 wanny pojedyncze i podwójne

6508894 https bi
NOWOŚCI

- Okno do domów pasywnych, brama z drzwiami w parze, środki dbające o gres, rolety sterowane mechanicznie, trójwarstwowy parkiet panelowy, dwufunkcyjna pompa ciepła, przenośny agregat prądotwórczy, przyciski spłukujące.

MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ

- Drugi miesiąc nowej akcji

- Budowa domu ocieplonego dwa razy lepiej niż wymagają tego przepisy, kosztuje prawie tyle samo, co zgodnego z prawem.

- Historie prawdziwe

- Superkorzyść z supermarketu

- Dom i działka na miarę

- Nieduży dla dwojga - Podstawą sukcesu inwestycji we własny dom jest odpowiednia lokalizacja działki. Właściciele z pierwszej historii dostali od sąsiedniego supermarketu... dodatkową ziemię! Bohaterowie drugiego artykułu kupili parcelę oddaloną wprawdzie od mediów, ale - jak się później okazało - z załatwionym już podłączeniem. W trzeciej opowieści ceny gruntu wywiały inwestora 30 km od Warszawy, ale za to w okolice, w której za płotem nie wyrosną blokowisko ani fabryka.

WIZYTY

- W nowym domu

- Z huśtawkami między pracownią i domem - Na początku był las. Sadzony przez teścia, a potem jego córkę z mężem. Następnie zmieniły się warunki zagospodarowania przestrzennego dla działki i można było stawiać dom. Gdy zamówiony u zaprzyjaźnionej architektki projekt, nawiązujący w ciekawy sposób do kaszubskiej stodoły, wygrał konkurs zorganizowany przez miesięcznik wnętrzarski, stało się jasne, że cała inwestycja zmierza w stronę sukcesu.

- Trudny detal

- Ze stalowymi ściągami - Rozwiązanie, które zastosowano w tym współczesnym domu, można spotkać m.in. w wielu pałacach, zamkach, kościołach i twierdzach sprzed kilku wieków.

PRZED DECYZJĄ

- Projekty

- Wygodny dom na ciasną działkę - Kiedy ma się do dyspozycji niedużą parcelę, nie jest łatwo zaprojektować prosty w użytkowaniu i ładny dom dla czteroosobowej rodziny z samochodem. Wymaga to od twórcy sporej wyobraźni, dyscypliny, pomysłowości i talentu. Czasem jednak się udaje. Prezentujemy dwa interesujące projekty - oba nowoczesne, choć jeden nawiązujący też do tradycji.

ABC dobrego domu

- Schowki, spiżarnie, garderoby - Wielu inwestorów planujących swój pierwszy dom łatwo zapomina o stworzeniu miejsc o odpowiedniej wielkości do przechowywania mniejszych i większych "drobiazgów". To duży błąd, bo ubrania, pościel, rowery czy zgrzewki napojów mają dziwną tendencję do powolnego rozprzestrzeniania się po całym domu i nieuchronnego zamieniania go w składzik gospodarczy.

NA BUDOWIE

- Dach

- Pod gąsiorami - Aby uchronić dach i ocieplenie przed zawilgoceniem parą wodną przenikającą z wnętrza domu, pod pokryciem trzeba utworzyć szczelinę wentylacyjną, z otworami powietrza przy okapie i wylotami pod gąsiorami, wzdłuż kalenicy.

Wykończenie

- Na styku drewna i płytek - Minęły czasy, gdy wnętrza były z zasady sztywno oddzielone od siebie ścianami. Łączenia różnych przestrzeni są dziś modne i pożądane. Ich styk zaznaczany jest niekiedy tylko zmianą materiału, z jakiego wykonana została posadzka. Umiejętne zestawienie takich podłóg to jedno z trudniejszych zadań dla architekta i ekipy wykonawczej.

- Automatyka w domu

- Cenna inteligencja - Stworzenie instalacji inteligentnej sterującej w domu rozmaitymi funkcjami i codziennymi czynnościami wciąż sporo kosztuje, ale jest warte swej ceny - i można je wykonywać etapami.

- Kotły

- Z komfortem ciepłej wody - Jeśli w domu jest mało miejsca, warto zainteresować się kotłami wiszącymi. Mają mniejsze wymiary niż kotły stojące, a większość z nich wyposażona jest w niewielki zasobnik. Nie tylko ogrzeją dom, ale przygotują też ciepłą wodę - i to w pierwszej kolejności.

W DOMU

- Izolacje przeciwwilgociowe

- Znów suche piwnice - Woda lubi atakować piwnice nawet w kilka lat po wzniesieniu domu. Przyczyny mogą być różne - niekoniecznie związane z rażącymi błędami budowlanymi. Na większość z nich są jednak skuteczne sposoby.

- Wykończenie

- Alfabetyczny przewodnik po płytkach ceramicznych - Wybierając płytki podłogowe, dobrze jest coś o nich wiedzieć, a nie kierować się jedynie ich wyglądem.

- Rolety zewnętrzne

- Przed zimnem i złodziejem - Rolety zewnętrzne prawidłowo zamontowane w trakcie budowy domu wysuwają się ze skrzynek ukrytych w ścianach. Jeśli przypomnimy sobie o roletach, gdy dom już stoi, musimy montować skrzynki na elewacjach albo pod nadprożem.

- Podgrzewacze przepływowe

- Elektryczny kontra gazowy - Dyskusja o tym, który lepszy, trwa już długie lata. Bierzemy pod lupę oba rodzaje podgrzewaczy, przyglądając się im z kilku punktów widzenia.

- Ciepła woda

- Kolektor na miarę potrzeb - W naszym klimacie energia słoneczna nigdy nie będzie tak efektywna jak pod słońcem Toskanii czy Portugalii, ale może pomóc obniżyć koszty eksploatacji domu.

WOKÓŁ DOMU

- Taras

- Leżąc na deskach - Jeśli taras wyłożymy drewnem, będzie się dobrze komponował z ogrodową zielenią, nie rozgrzeje go zbytnio słońce, a relaks na nim stanie się czystą przyjemnością.

- Ogród

- Szumi woda, szumi las... - Piaszczysty grunt i liczne drzewa nie ułatwiały założenia ogrodu, ale znalazł się odważny projektant. Do kompletu dorzucił strumień, przekonał do niego wątpiących inwestorów i stworzył prawdziwą oazę ciszy i spokoju.

- Narzędzia

- Z czym do trawnika - Ładny trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby przyniosły efekt i zanadto nas nie zmęczyły, zaopatrzmy się w dobre narzędzia.

GORĄCA LINIA

- Posadź sobie paliwo

- Co z oknami na zimę?

- Skalniak na gruzie

- Setka w odstawkę

PARAGRAFY

- Nieruchomości

- Przez zasiedzenie - Żeby zostać właścicielem nieruchomości, nie zawsze trzeba ją kupić czy odziedziczyć. Można ją także "zasiedzieć", czyli przez dłuższy czas użytkować tak, jak swoją własność.

- Zwrot długu

- Gdzie jest wierzyciel - Czasem mimo najlepszych chęci nie można spłacić długu - na przykład gdy brak wiadomości, gdzie jest wierzyciel. Prawo przewiduje w takich sytuacjach określone procedury.

INFORMATOR RYNKOWY

- Loża ekspertów

- Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy rozmawiają na temat rynku wanien w Polsce.

- Wanny - pojedyncze i podwójne

- Przegląd produktów

DOM DLA CIEBIE

- Katalog projektów

- Prezentacja 14 projektów z 9 pracowni architektonicznych





    Więcej o:

Skomentuj:

Numer 5/2009