ŁADNY DOM, NUMER 12/2014

red.

W tym numerze: *Dach gotowy do zimy; *Badania termowizyjne; *Jak dogrzać dom kozą; *Kleje, lakiery, oleje i woski do parkietu; *Grzejniki; *Przestrzeń na relaks w domu. W tym numerze dwa konkursy - do wygrania dalmierze i kurtyny LED!

grudniowe wydanie, Ładny Dom
Grudniowe wydanie Ładnego Domu
INSPIRACJE

Wokół architektury. Prezentujemy m.in. domy na wodzie, kuchnię w ruchu oraz rezultat potyczki projektantów z diodami.

Dom miesiąca. Dyskretny urok geometrii. Właściciele sami wymyślili ten dom, zaprojektowali i urządzili. Chociaż zrobili to 10 lat temu, nic nie stracił ze one ze swej stylowej nowoczesności i wciąż satysfakcjonuje ich jako architektów.

Dom miesiąca. Zakład mieszkalny, idealny! Byli tacy, którzy brali ten budynek za zakład produkcyjny. Inni przystawali, zapatrzeni w życie toczące się za wielkimi przeszkleniami. Przybywali nawet mieszkańcy pobliskiej puszczy - łosie, zwabione przysmakami otaczającymi posesję. Wokół tego domu naprawdę się dzieje. A na tym wcalenie koniec atrakcji.

Porady architekta. Przestrzeń na relaks. Marzenia o własnym domu składają się zwykle z pomysłów na miłe spędzanie wolnego czasu. Jednak aby nasz dom rzeczywiście stał się takim miejscem, trzeba przewidzieć w nim odpowiednią do tego przestrzeń.

Rekomendacja. Rodzinny na piątkę. Marzenia o własnym domu składają się zwykle z pomysłów na miłe spędzanie wolnego czasu. Jednak aby nasz dom rzeczywiście stał się takim miejscem, trzeba przewidzieć w nim odpowiednią do tego przestrzeń.

Katalog projektów. Dom dla ciebie. Sześć gotowych projektów domów - nowoczesne, wygodne i funkcjonalne propozycje.

DOM W PRAKTYCE

Budowa. Szyby zwykłe czy lepsze? Wszystkie szyby wyglądają dość podobnie i raczej nie mają szczególnie dużego wpływu na to, jak prezentuje się okno. Mają za to - i to naprawdę duże - znaczenie, jeśli chodzi o jego parametry.

Budowa. Detal w budowie - szczelnie wokół komina. Aby to miejsce na dachu nie przeciekało, musi być szczelnie zabezpieczone obróbką.

Budowa. Jak przygotować dach do zimy. Uszkodzone pokrycie, popękane rynny (nadające się już tylko do wymiany), zacieki na elewacji - to nierzadko bilans strat, z jakimi musimy się liczyć po długiej i kapryśnej zimie. Jak temu zapobiec? Najlepiej zawczasu odpowiednio zabezpieczyć dach.

Budowa. Z przerwą na zimę. Na wybudowanie domu w technologii murowanej zwykle potrzebne są dwa sezony budowlane. Planując prace, warto je więc tak ustalić, by zdążyć z niektórymi robotami przed nastaniem mrozów.

Budowa. Badanie termowizyjne - kiedy warto je przeprowadzić. Badanie kamerą termowizyjną pozwala bardzo szybko ustalić przyczynę ucieczki ciepła z domu lub znaleźć miejsce awarii instalacji grzewczej. Wyjaśniamy, jak z niego skorzystać.

Budowa. Folie w płynie. Te nowoczesne izolacje zapobiegają zawilgoceniu miejsc wewnątrz domu narażonych na długotrwałe działanie wody.

Instalacje. Oświetlenie i AGD w domu energooszczędnym. W takich budynkach zaleca się używanie tylko energooszczędnych źródeł światła i sprzętów o najwyższych klasach efektywności energetycznej.

Instalacje. Podgrzewacze - który wybrać i dlaczego. Kiedy potrzebujemy dużo ciepłej wody do kąpieli w wannie, a w drugiej łazience inny domownik w tym samym czasie chce wziąć prysznic, konieczny jest odpowiedni podgrzewacz elektryczny lub gazowy.

Instalacje. Jak się dogrzać kozą. Wolno stojące piece kominkowe, nazywane popularnie kozami, mają konstrukcję podobną do tradycyjnych kominków. Ale koszt ich montażu jest znacznie niższy, gdyż nie wymagają żadnej obudowy.

Wykończenie. Grzejniki do salonu i sypialni. Najczęściej montuje się tu standardowe grzejniki wodne. Ale spotykamy też modele ukryte w podłodze. Możemy też wybrać modele ozdobne. Wykończenie. Sedes i bidet - dobrana para Łazienka z bidetem jeszcze kilkanaście lat temu była synonimem luksusu. Obecnie takie wyposażenie to już standard. A producenci i projektanci zadbali o to, by estetyczne rozwiązanie można było znaleźć nawet wówczas, gdy w łazience z pozoru miejsca brak.

Wykończenie. Kleje, oleje, lakiery i woski do parkietów. Aby drewniana posadzka była inwestycją na lata, należy wybrać nie tylko odpowiedni gatunek drewna, ale też dopasować do niego preparaty do klejenia i wykończenia.

Wykończenie. Co nad blatem zamiast płytek. Ścianę nad kuchennym blatem można wykończyć niemal dowolnie. Poza wyglądem i ceną materiału liczą się też jego właściwości, bo miejsce to jest szczególnie narażone na zabrudzenia.

WOKÓŁ DOMU

Ogród. Prezenty na święta. Choć do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz zaplanować gwiazdkowe prezenty.

Ogród. Nie tylko od święta. Wbrew pozorom ogród może być ozdobą posesji nawet na przekór szaroburej zimowej aurze.

Ogród. Oświetlenie świąteczne. Jak wybrać odpowiednie ozdoby na zewnątrz domu?

OD REDAKCJI

Gorąca Linia. Prawo. Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Kiedy sąd może uznać, że jesteśmy niegodni dziedziczenia i nic nam się nie należy?

Gorąca Linia. Budowa. Ocieplenie układane etapami. Przerwanie prac związanych z ocieplaniem ścian nie jest błędem, ale trzeba zabezpieczyć to, co już wykonane.

Gorąca Linia. Remont. Czysty gres polerowany. W jaki sposób zabezpieczyć gres przed plamami?

Gorąca Linia. Remont. Ocieplenie poddasza wełną. Odpowiednio grube i dobrze ułożone zwiększy izolacyjność termiczną i akustyczną poddasza.

Gorąca Linia. Remont. Dach bez murłaty. Czy więźba dachowa bez murłaty będzie stabilna?

Gorąca Linia. Instalacje. Ciepło od podłogi. Kiedy zamontować matę lub przewody grzejne w podłodze?

Aktualności. Z rynku. Nowości budowlane i instalacyjne oraz aktualności firmowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

ŁADNY DOM, NUMER 12/2014