Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenia ścian - tynk i farba, porada

tekst: Włodzimierz Krupa

Tynk cienkowarstwowy to ostatnia warstwa systemu ociepleniowego. Dodatkowo można go jeszcze pomalować, ale nie jest to konieczne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ścianę można tynkować już trzy dni po ułożeniu warstwy zbrojącej
Fot. AUSTROTHERM
Tynki cienkowarstwowe

Tynki odkształcają się pod wpływem zmian temperatury. Nawet zimowe słońce powoduje wyraźne ogrzanie ich zewnętrznej powierzchni; z kolei brak słońca sprawia, że w ciągu kilkunastu minut wychładzają się do temperatury otoczenia.

Tak szybkie zmiany temperatury nawet o 50-60°C nie są dla systemów ociepleniowych niczym niezwykłym. Jednak im bardziej chropowaty i grubszy jest tynk, tym jego powierzchnia będzie bardziej niepodatna na wystąpienie rys termicznych. Najbardziej dopasowana do systemów ociepleniowych wydaje się być faktura tynku o uziarnieniu 2 mm. Aktualne trendy, aby wykonywać tynki o uziarnieniu 1,5, a nawet 1 mm, są dość ryzykowne.

Zalecenia, których warto przestrzegać

1. Tynk można układać nie wcześniej niż po 3 dniach i nie później niż po 3 miesiącach od wykonania warstwy zbrojącej. Nakłada się go pacą ze stali nierdzewnej albo natryskuje specjalnym urządzeniem na całej powierzchni, a następnie ściąga na grubość warstwy odpowiadającej wielkości ziaren.

2. Wybór narzędzia do wygładzania tynku wpływa na strukturę powierzchni, dlatego zawsze prace należy wykonywać przy użyciu tego samego narzędzia.

3. Prace trzeba dobrze zorganizować. Sąsiadujące ze sobą płaszczyzny powinny być wygładzane przez tę samą osobę, gdyż pozwoli to uniknąć różnic związanych z innym sposobem wykonywania prac. Aby uniknąć widocznych różnic na łączeniach wypraw tynkarskich nanoszonych w różnym czasie, należy zadbać, by przy elewacji była odpowiednia liczba pracowników, a tynk był nanoszony "mokrym na mokre".

4. Temperatura otoczenia, podłoża i samego materiału podczas nanoszenia i schnięcia nie może być niższa niż dopuszczona przez producenta systemu (zwykle 5°C). Prac nie powinno się prowadzić przy bezpośrednim nasłonecznieniu lub silnym wietrze (chyba że stosuje się plandeki ochronne). Prace należy zaplanować na taki czas, kiedy opisane warunki mają się utrzymać co najmniej 48 godzin od nałożenia tynku.

Malowanie tynku

Malowanie ocieplonych elewacji, szczególnie tych wykończonych tynkiem mineralnym, jest bardzo często spotykane i samo w sobie nie jest niczym szczególnym. Żeby jednak tę prozaiczną czynność wykonać prawidłowo i zgodnie ze sztuką, trzeba pamiętać, że podłoża zawierające wapno muszą odpowiednio długo po wykonaniu dojrzewać, a sama farba powinna zapewnić swobodny dostęp do tynku dwutlenku węgla z powietrza. Zbyt wczesne malowanie świeżych tynków mineralnych lub użycie szczelnych powłok prowadzi najczęściej do powstawania nieusuwalnych wykwitów i przebarwień, które można skutecznie zlikwidować tylko specjalnymi systemami malarskimi.

Zalecenia, których warto przestrzegać

1. Tynk można malować najwcześniej po 7 dniach od jego nałożenia, pod warunkiem, że wysychał w odpowiednich warunkach atmosferycznych (+20°C, wilgotność względna 65%). W chłodnych porach roku oraz przy podwyższonej wilgotności powietrza proces wysychania trwa dłużej.

2. Elewacje pomalowane na ciemny kolor pod wpływem promieni słonecznych mogą w znacznym stopniu się nagrzewać. Może to powodować naprężenia w warstwie wyprawy tynkarskiej i w efekcie doprowadzić do jej pękania. Warto to mieć na uwadze, wybierając kolor farby elewacyjnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenia ścian - tynk i farba, porada