Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poradnik inwestora - prąd elektryczny

Zbigniew Lotarski, Beata Zielińska

Instalacja elektryczna musi być nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Dlatego jej wykonanie powinno się powierzyć doświadczonemu fachowcowi z odpowiednimi uprawnieniami.

Instalacja elektryczna - o czym należy pamiętać?  

Prąd musi być w każdym domu. Jest potrzebny do oświetlenia, umożliwia działanie sprzętu AGD i RTV, a także pracę kotła grzewczego oraz zasobnika przygotowującego ciepłą wodę. Co więcej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę, jeśli do wniosku nie dołączymy warunków technicznych dostawy energii, wydawanych przez rejonowy zakład energetyczny.

W obecnie budowanych domach rzadziej niż w tych sprzed kilkunastu lat dochodzi do wypadków na skutek porażenia prądem, przepięć czy pożaru. Wynika to między innymi ze stosowania właściwych zabezpieczeń w tablicy rozdzielczej i podziału instalacji elektrycznej na znacznie większą niż kiedyś liczbę obwodów.

Ale żeby nasza instalacja była bezpieczna i zapewniała wygodną eksploatację, potrzebny jest elektryk z dużym doświadczeniem. Taki fachowiec podpowie nam, gdzie i jak rozmieścić gniazdka, wyłączniki oraz lampy, aby potem bez problemu móc korzystać z urządzeń i sprzętów wymagających zasilania energią.

Ważne też są i inne decyzje: czy brama wjazdowa i garażowa będą otwierały się automatycznie, czy zainstalujemy rolety i markizy sterowane elektrycznie, czy planujemy w łazienkach, ewentualnie innych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe. Nawet jeśli nie będziemy od razu wszystkich rozwiązań montować, warto zapewnić sobie możliwość korzystania z nich w przyszłości.

Jakie uprawnienia powinien mieć fachowiec?

Elektryk, któremu chcemy zlecić kompleksową obsługę, powinien mieć uprawnienia dozorowe, potwierdzone certyfikatem oznaczonym dużą literą D i wydawanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (trzeba go odnawiać co 5 lat). Jeśli zaś fachowiec będzie miał tylko uprawnienia eksploatacyjne (przez analogię to dokument z literą E), to będzie mógł wykonać instalację elektryczną, ale pod kontrolą elektryka z uprawnieniami dozorowymi. Trzeba będzie go również wezwać do pomiarów odbiorczych i sporządzenia odpowiedniego protokołu.

Warto też zapytać fachowca, czy ma uprawnienia budowlane w zakresie instalacji elektrycznych, i czy może złożyć dokumenty w zakładzie energetycznym. W przeciwnym razie instalację musi zatwierdzić kierownik budowy.

Gdzie szukać fachowca?

Szukając specjalistycznej ekipy, najlepiej zebrać informacje od znajomych lub sąsiadów, którzy mają już ten etap prac budowlanych za sobą. Można też zajrzeć do internetu (z umiarkowanym zaufaniem), na fora poświęcone domom, na których znajdziemy opinie dotyczące solidności konkretnych wykonawców.

Dobrym sprawdzianem jest też moment zakładania gniazdek. Myślący fachowiec zanim to zrobi, najpierw dokładnie umyje ręce, by nie pobrudzić świeżo pomalowanych ścian.

Poza tym, nie należy zatrudniać elektryków z gór, jeśli mieszkamy nad morzem i odwrotnie. Choć będą wiedzieć wszystko o naszej "elektryce", to raczej nie pomogą nam w razie awarii.

Uwaga! Poszukiwania dobrej ekipy należy rozpocząć z wyprzedzeniem, ponieważ te najlepsze mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy naprzód.

Co zawrzeć w umowie?

Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i niespodzianek związanych z usługą świadczoną przez fachowca, warto zawrzeć z nim umowę. Powinna ona określać:
 
  • zakres robót, za które bierze on odpowiedzialność;
  • kto dopilnuje formalności - także tych, których nie może on załatwić ze względu na brak uprawnień;
  • kto kupuje i dostarcza materiały;
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac;
  • koszt wykonania instalacji;
  • sposób płatności.

Jak określić przydział mocy

Gdy mamy gotowy projekt domu, a wraz nim projekt instalacji elektrycznej, to podana jest w nim moc przyłączeniowa (w kW), czyli największa moc czynna pobierana z sieci. Można też wartość tę oszacować razem z elektrykiem. Aby to zrobić, trzeba wiedzieć, jakie urządzenia planujemy mieć w domu, zwłaszcza te o większej mocy, na przykład kuchnię indukcyjną, zmywarkę i podgrzewacz przepływowy do wody. Istotne jest również to, czy woda będzie dostarczana z sieci wodociągowej, czy ze studni (potrzebny jest wtedy hydrofor zasilany napięciem 400 V).

Kolejną ważną informacją jest sposób ogrzewania domu. Jeśli ze względu na brak gazu ziemnego przewidujemy montaż pieców akumulacyjnych bądź elektryczne ogrzewanie podłogowe, to warto wówczas wystąpić o przydział taryfy dwustrefowej.

Trzeba pamiętać, że opłaty za przydział mocy zależą od jej wielkości, należy więc starannie określić swoje plany. Ma to również wpływ na przyszłe rachunki - wyższe będą bowiem opłaty za prąd - stała i zmienna przesyłowa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poradnik inwestora - prąd elektryczny