Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana starej instalacji elektrycznej

Andrzej Dubrawski, Zbigniew Lotarski

Skrzynka bezpiecznikowa z topikowymi korkami nie spełnia dzisiaj podstawowych warunków bezpieczeństwa. Powinniśmy ją zamienić na nowoczesną.

korki topikowe,bezpieczniki elektryczne,rozdzielnica,instalacja elektryczne
Wielu domorosłych elektryków samodzielnie wykonuje przeróbki w instalacji elektrycznej. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej będzie, jeśli zrobi to elektryk z uprawnieniami.
Fot. Krzysztof Mizgalski
W naszych domach przybywa coraz więcej sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który jest wrażliwszy na przepięcia i jakość dostarczanej energii. Wymaga więc podłączenia do dobrze zabezpieczonej instalacji.

Niestety, instalacje elektryczne w kilkunastoletnich domach są chronione najczęściej bezpiecznikami topikowymi z przewodem uziemiającym podłączonym do przewodu zerowego i nie spełniają już dzisiaj podstawowych warunków bezpieczeństwa. Brakuje w nich także zabezpieczeń chroniących przed porażeniem prądem, które są obowiązkowe w nowo wykonywanych i remontowanych instalacjach elektrycznych.

Właśnie z troski o własne zdrowie i trwałość domowych urządzeń warto pomyśleć o wymianie starej rozdzielnicy domowej na nową, bezpieczniejszą. Zwykle robimy to, kiedy remontujemy instalację, ale można się też do tego zabrać podczas jej rozbudowy - jeśli istniejąca instalacja elektryczna jest trójprzewodowa i została wykonana z przewodów miedzianych o odpowiednim przekroju (2,5 mm2).

Kiedy trzeba wymienić instalację?

Jeśli do zasilania gniazd wtyczkowych wykorzystano przewód aluminiowy lub zbyt cienki miedziany, dla własnego bezpieczeństwa należy wymienić przewód na grubszy z miedzi (2,5 mm2).

Jeśli jest za mało obwodów.

Jeśli instalacja w pomieszczeniach mokrych i z kamienną bądź ceramiczną podłogą jest dwużyłowa.

Zatrważające statystyki

Około 4,8 mln domów w Polsce ma starą, nigdy niemodernizowaną instalację elektryczną. Każdego roku ponad 8 tys. pożarów spowodowanych jest źle działającą instalacją elektryczną.

Od porażenia prądem ginie u nas prawie 300 osób rocznie, z których około 60 to dzieci. Statystyki te są najwyższe w całej Europie i długo jeszcze będą utrzymywać się na takim poziomie - ciągle nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą wysłużona instalacja elektryczna.

Rozbudowa instalacji

Wymianę rozdzielnicy warto połączyć z rozbudową instalacji. Zanim więc elektryk zabierze się do pracy, przemyślmy, co chcielibyśmy w niej zmienić. Warto też zwrócić się do projektanta, który przeliczył obciążalność prądową obwodów i naniósł zmiany w dotychczasowym projekcie instalacji.

Zwiększenie liczby gniazd albo punktów świetlnych. Wymaga to doprowadzenia do nich nowych przewodów z puszki elektrycznej. To, czy będzie potrzebny nowy przewód idący bezpośrednio od tablicy z bezpiecznikami, zależy od liczby gniazd lub punktów świetlnych w istniejącym już obwodzie. Powinno być ich 6-8, ale ich liczba ostatecznie zależy od rodzaju urządzeń do nich podłączonych, grubości przewodów i zabezpieczeń znajdujących się w skrzynce.

Jak ustalić ich liczbę? Wystarczy wykręcić jeden bezpiecznik i sprawdzić, w ilu gniazdach zabrakło prądu. Jeśli nie więcej niż w kilku - mamy komfortową sytuację, bo oznacza to, że do tego obwodu można podłączyć jeszcze kilka gniazd. Gdyby jednak w obwodzie zabrakło prądu już w 10 punktach, konieczne będzie doprowadzenie nowego przewodu, prosto od tablicy z bezpiecznikami. Tak samo ustala się liczbę punktów świetlnych w obwodzie.

Dodatkowe elementy przyłącza się za pomocą trójżyłowego przewodu o takim samym przekroju (2,5 mm2) jak dotychczasowy przewód trójżyłowy. Wiąże się to oczywiście z koniecznością kucia ścian oraz układania nowych przewodów, choć można je też ułożyć w naściennych listwach montażowych.

Montaż kuchenki elektrycznej. Jeśli mieliśmy wcześniej kuchnię gazową, konieczne będzie doprowadzenie nowego przewodu bezpośrednio z rozdzielnicy do miejsca, w którym znajdzie się kuchenka. Trzeba do tego użyć pięciożyłowego (trójfazowego) przewodu o przekroju 2,5 mm2. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z kuchni elektrycznej, elektryk musi sprawdzić, czy do podłączenia nowej konieczne będzie doprowadzenie nowych przewodów, czy będzie można zostawić te, które są.

Wymiana rozdzielnicy elektrycznej

W rozdzielnicy zbiegają się wszystkie obwody elektryczne domowej instalacji. Każdy z nich musi mieć osobny włącznik nadmiarowoprądowy, a cała instalacja musi być obowiązkowo zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym. Liczba zabezpieczeń zależy od liczby obwodów.

Wyłączniki różnicowoprądowe. Zabezpieczają przed porażeniem prądem elektrycznym. W starych instalacjach takiego zabezpieczenia nie było.

W instalacjach są montowane wyłączniki o czułości na prąd różnicowy równej 30 mA.

Wyłączniki nadmiarowoprądowe. Reagują podobnie jak stare bezpieczniki topikowe - chronią instalację elektryczną przed zwarciami i przeciążeniami, wyłączając dopływ prądu. W przeciwieństwie do korków nie trzeba ich wymieniać. Po usunięciu awarii wystarczy tylko podnieść opuszczoną dźwigienkę, aby popłynął prąd.

Obwody oświetleniowe zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowoprądowymi o wartości prądu 10 A, typu B. Obwody gniazd - wyłącznikami o wartości prądu 16 A, typu B. Obwody trójfazowe (np. z kuchenką elektryczną) bezpiecznikiem 3×16 A, typu B.

Ograniczniki przepięć. Zabezpieczają instalację oraz urządzenia do niej podłączone przed skutkami wyładowań atmosferycznych oraz przepięć łączeniowych powstających w instalacji, na przykład w przyłączu.

Rozłącznik główny (izolacyjny). Odłącza zasilanie w całej instalacji.

Aparatura sygnalizacyjna. Są to: lampki sygnalizujące obecność napięcia, brzęczyki informujące o uszkodzeniu ogranicznika przepięć, zegary sterujące oraz wyłączniki zmierzchowe zapalające oświetlenie zewnętrzne.

Wymiana zabezpieczeń w skrzynce rozdzielczej to nie wszystko. Trzeba jeszcze sprawdzić, jakie mamy zabezpieczenia przedlicznikowe. Jeśli w instalacji wewnętrznej zostały wykorzystane bezpieczniki 16 A, przed licznikiem konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia o wartości prądu 25 A, typu C. Wynika to z konieczności zachowania stopniowania - aby awaria, która powstała wewnątrz, nie uszkodziła zabezpieczeń na zewnątrz.

Koszty

To, ile zapłacimy za rozdzielnicę z wyposażeniem, zależy od rodzaju i ilości znajdujących się w niej zabezpieczeń. Za samą wymianę płaci się ok. 30-50% wartości jej wyposażenia. Im droższe wyposażenie skrzynki, tym wyższy będzie koszt jej montażu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana starej instalacji elektrycznej