Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?

Zbigniew Lotarski, Beata Zielińska

Kiedyś w budynkach jednorodzinnych układano od 3 do 6 obwodów elektrycznych. Obecnie w każdym domu znajduje się wiele sprzętów i urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Dlatego, aby awaria jednego nie powodowała odłączenia od zasilania pozostałych, wykonuje się znacznie więcej oddzielnych obwodów. W praktyce na jednym obwodzie wtyczkowym nie montuje się więcej niż 6-8 gniazd, a w oświetleniowym - 10-15 opraw.

instalacja elektryczna
Zanim rozprowadzimy instalację musimy wcześniej zaplanować gdzie stanie sofa, stół, telewizor oraz regały
Fot. Sylwester Rejmer
Pokoje

W pokoju ucznia i studenta konieczny będzie oddzielny obwód elektryczny dla komputera i drukarki, a w salonie - dla sprzętu grającego oraz telewizora bądź kina domowego. W sypialniach polecanym rozwiązaniem w obwodzie oświetleniowym jest montaż włącznika schodowego lub krzyżowego. Dzięki temu światło, które zapalimy przy wejściu do pokoju, wyłączymy bez kłopotu kładąc się do łóżka.

Kuchnia

Każdy odbiornik prądu, którego moc jest większa niż 2000 W, powinien być zasilany oddzielnym obwodem. Dlatego w kuchni fachowcy zalecają wykonanie nawet sześciu obwodów. Dotyczy to płyty indukcyjnej (siłowy 400 V), zmywarki, lodówki, piekarnika. Oddzielne obwody powinny zasilać oświetlenie i okap oraz gniazdka wtyczkowe do drobnego sprzętu AGD (miksera, tostera, krajalnicy).

Łazienka

Należy tu wydzielić osobny obwód do pralki i - jeśli są przewidywane - do wanny z hydromasażem oraz podłogowego ogrzewania elektrycznego. Gniazda i wyłączniki trzeba montować w odległości nie mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Poza tym, wszystkie gniazda muszą mieć bolec i bryzgoszczelną obudowę (z klapką).

W łazience powinno się wykonać połączenie wyrównawcze. Metalowe przedmioty - takie jak stalowa wanna, brodzik, rury, baterie, zawory - łączy się ze sobą odpowiednim przewodem (łatwo go poznać po żółto-zielonym kolorze), a następnie z szyną wyrównawczą, podłączoną do uziemienia budynku.

Posesja

Należy zaplanować obwody dla oświetlenia zewnętrznego (elewacji i ogrodu), bramy z napędem elektrycznym, domofonu, ewentualnie ogrzewania antyoblodzeniowego schodów, podjazdu i rynien. Nie zapomnijmy także o wydzieleniu obwodu gniazd wtyczkowych, które umożliwią podłączenie elektrycznej kosiarki bądź lampek choinkowych.

Innym chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem, jest umieszczenie w ogrodzie skrzynki lub osłony z gniazdami do zasilania urządzeń elektrycznych czy pompy do oczka wodnego.

Uwaga! Instalację zewnętrzną można wykonać wyłącznie z kabli przeznaczonych do układania w ziemi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?