Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja akustyczna

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Wyciszenie stropu drewnianego - idealne rozwiązanie to podłoga pływająca na stropie drewnianych, wygłuszonym między belkami wełna mineralną
Wyciszenie stropu drewnianego - idealne rozwiązanie to podłoga pływająca na stropie drewnianych, wygłuszonym między belkami wełna mineralną
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Izolacja akustyczna ogranicza przenoszenie się dźwięków powietrznych takich jak: rozmowy, odgłosy telewizora lub urządzeń domowych, a także dźwięków uderzeniowych: odgłosów kroków, stukotu młotka czy dziecięcych zabaw klockami. Bez niej żaden ze stropów, które obecnie stosuje się w domach jednorodzinnych, nie zapewnia komfortu akustycznego. Co prawda stropy monolityczne lub z płyt prefabrykowanych dobrze izolują dźwięki powietrzne, ale nie chronią wystarczająco od uderzeniowych. Stropy gęstożebrowe, a tym bardziej drewniane, są jeszcze słabsze pod względem akustycznym.

Sposoby wyciszania stropów:

- najlepszy - wykonanie podłogi pływającej (tłumi oba rodzaje dźwięków, a uderzeniowe aż o połowę). Szczególnie w stropach drewnianych dodatkowe zamontowanie podłogi pływającej bardzo poprawia ich właściwości akustyczne;

- średnio skuteczny - ułożenie pod posadzką miękkiej płyty pilśniowej (tłumi jedynie część dźwięków uderzeniowych);

- mało skuteczny - ułożenie miękkiej wykładziny (ogranicza pogłos w pomieszczeniach, ale przenoszenie dźwięków przez strop zmniejsza minimalnie).

Aby dom był cichy, najlepiej użyć do budowy ścian zewnętrznych materiałów o dobrej izolacyjności akustycznej, czyli zdolności pochłaniania dźwięków. Najlepsze pod tym względem są materiały o dużej masie - beton, ceramika i silikaty. Dobrze też ograniczyć powierzchnię okien (gorzej tłumią hałas) i odpowiednio ukształtować elewację domu: bez wnęk i podcieni, za to z ryzalitami i gzymsami. Hałas zmniejszy również odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół domu, np. wykonanie wału ziemnego lub zastosowanie ekranów akustycznych.

Materiały na izolację akustyczną - najlepiej stosować wełnę mineralną lub styropian elastyczny.

Mostki akustyczne występują w miejscach, w których izolacja nie oddziela całkowicie posadzki od ścian nośnych i działowych.

Izolacja akustyczna na poddaszu

Aby korzystanie z poddasza użytkowego nie było uciążliwe, zwłaszcza gdy pada deszcz lub grad, do jego budowy trzeba użyć materiałów o dobrej izolacyjności akustycznej, czyli zdolności pochłaniania dźwięków. Mierzy się ją liczbą decybeli, jaką może wytłumić materiał.

Ściany i połacie dachowe najlepiej wyciszają płyty lub maty z wełny mineralnej użyte do izolacji termicznej. Miękkie płyty z wełny mineralnej lepiej tłumią dźwięki powietrzne, a twarde i półtwarde - dźwięki materiałowe.

Wiele zależy także od rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego. Najlepiej wytłumiają dźwięki pokrycia ciężkie (dachówki ceramiczne i cementowe), gorszą izolacyjność akustyczną mają pokrycia lekkie (blachodachówki i blachy płaskie). Dlatego, by hałas był mniejszy, dobrze jest je układać na pełnym deskowaniu pokrytym papą. Mniej akustyczna od gładkiej jest też blachodachówka z posypką mineralną.

Nocą silne deszcze mogą zakłócać sen. Nie zawsze bowiem wystarczy zastosowana do ocieplenia wełna mineralna - wiele też zależy od materiału, z którego wykonane jest pokrycie dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Izolacja akustyczna