Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogi pod bose stopy, psie łapy i wysokie obcasy

Architekt Iwona Mere

O wyborze materiałów na podłogi w domu przesądzają zwykle ich wygląd i cena. Jednak, aby dobrze się prezentowały i służyły przez lata, trzeba nie tylko dopasować je do gustu i zawartości portfela, ale wziąć też pod uwagę wielkości i funkcje pomieszczeń, ich usytuowanie, planowane wyposażenie, a także sposób ogrzewania.

podłoga z litego drewna,deska podłogowa,drewniana podłoga
Najtwardsze gatunki drewna pochodzą z egzotycznych krajów. Z rodzimych gatunków największą twardością charakteryzują się: dąb, jesion, klon, orzech, grusza, jawor, wiąz i grab.
Fot. Parador
Duże płaszczyzny podłóg mają decydujący wpływ na klimat i charakter wnętrz, a że są przy tym intensywnie eksploatowane, zasługują na priorytetowe potraktowanie. Stanowią - dosłownie - podstawę każdego wnętrza. Choć pomysły na urządzenie domu i wyposażenie będą się zmieniać razem z modą i potrzebami użytkowników, to z podłogami tak łatwo już nie jest. Dlatego oszczędzimy sobie wielu kłopotów i wydatków, inwestując w solidną, ładnie starzejącą się podłogę.

Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć coś na własną kieszeń. Nie brak tanich, łatwych do samodzielnego ułożenia produktów, problemem może być za to ich jakość. Podłogi odporne na zużycie, które można poddawać renowacji, tak by służyły kolejnym pokoleniom, są zwykle droższe niż te "jednorazowego użytku", ale rzadko kto żałuje takiego wyboru. Sprawdza się tu bowiem powiedzenie, że "co tanie (teraz), to drogie (później)". Konieczność wymiany podłogi na nową w stosunkowo krótkim czasie (trzech, pięciu, a nawet dziesięciu lat - bo na taki okres udzielają gwarancji producenci niektórych materiałów) oznacza nie tylko dodatkowe koszty, ale i spore utrudnienia w korzystaniu z własnego lokum, a także kolejne partie śmieci, które trafią na wysypisko.

Wpływ na wnętrza

Optyczne powiększenie przestrzeni małego domu najłatwiej uzyskać dzięki jednolitemu wykończeniu podłóg w części dziennej, zwłaszcza wtedy, gdy tworzą ją niezbyt przestronne, ale otwarte, wzajemnie przenikające się wnętrza. Korzystne efekty wizualne zapewni zastosowanie niewielkich elementów o jasnej kolorystyce, a także wzorów korygujących proporcje pomieszczeń, a więc: modułów czy deszczułek ułożonych w poprzek wąskich przejść lub korytarzy, równolegle do krótszych ścian niewielkich pomieszczeń albo skośnie (tam, gdzie jedna ze ścian załamuje się pod nietypowym kątem, na przykład 135°, warto nawiązać do niej rysunkiem posadzki).

Jasna podłoga zagwarantuje wnętrzom zniuansowaną kolorystykę i współczesny charakter. Na rozbielonym, neutralnym tle dobrze zaprezentują się zarówno ciemne, kontrastujące z barwą podłogi meble, jak i optycznie lekkie sprzęty utrzymane w tej samej tonacji kolorystycznej. Taka podstawa wydaje się dosyć uniwersalna (ale także mniej "stabilna", co może niepokoić osoby przywiązane do tradycyjnych wzorców).

Bardzo dużą powierzchnię podłóg warto z kolei ożywić przez zastosowanie różnych wzorów podkreślających granice stref; w grę wchodzi zarówno urozmaicona kolorystyka, jak i połączenia różnych materiałów. Ciemna płaszczyzna posadzki pomaga optycznie zmniejszyć wnętrze, nadając mu bardziej kameralny, elegancki charakter, tworzy też solidną podstawę zapewniającą użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Konsekwencją takiego wyboru będzie zarazem konieczność zastosowania w pomieszczeniu wyraźnych kontrastów (jasne ściany, meble bądź dodatki), a także bardziej nasyconych barw niż w kompozycjach monochromatycznych - zestawienie pasuje przede wszystkim do prestiżowych oraz tradycyjnych wnętrz.

Choć żaden, nawet najbardziej wyszukany materiał podłogowy nie wystarczy do stworzenia efektownego wnętrza, to ukierunkuje jednak dalsze działania - warto więc trzymać się określonego stylu.

Do wnętrz w prostym stylu, "blisko natury", pasuje podłoga z jasnego, ładnie usłojonego drewna. Zbyt intensywny odcień da się wybielić rozmaitymi sposobami (bejcą, ługiem, barwionym olejem itp.). W miejscach narażonych na kontakt z wodą można ułożyć posadzki z kamienia lub ceramiki (w której dziś chętnie kopiuje się wzory stworzone przez naturę) w neutralnych kolorach. Sprawdzą się też plecionki z naturalnych włókien (np. sizalu) - tak w formie wykładziny, jak i nałożonych na twarde podłogi dywanów.

Nowoczesne, eleganckie, wnętrza o typowo miejskim charakterze wymagają szykownych podłóg z ciemnego drewna lub naturalnego kamienia (polerowanego marmuru, granitu lub szorstkiego łupka), a w odważniejszych stylizacjach sprawdzą się także beton lub kauczuk. Oszczędnie umeblowane, wręcz ascetyczne domy potrzebują materiałów doskonałej jakości, dlatego ich wyposażenie będzie kosztowne, ale jednocześnie trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.

W stylu rustykalnym sposób wykończenia wnętrz podyktowały specyficzne warunki życia z dala od miasta - ciągłe wędrówki między domem i ogrodem czy gospodarstwem oznaczają konieczność ułożenia bardzo odpornych, łatwych do mycia podłóg. Idealnie nadają się tu szerokie drewniane deski lub kamienne czy terakotowe płyty. Najważniejsze, by nie wyglądały na zbyt nowe, więc jeśli nie dysponujemy posadzką po przejściach, warto zdecydować się na sztucznie postarzane drewno czy "antyczne" kafle. Będą wprawdzie nieco droższe niż zwykłe, ale kto odróżni na ich powierzchni uszkodzenia fabryczne od tych powstałych podczas eksploatacji?

W eklektycznych wnętrzach można niemal bez ograniczeń łączyć w autorską całość rozmaite elementy (stare z nowym, eleganckie z prostym, wręcz siermiężnym itp.). Punktem wyjścia może stać się właśnie podłoga. I tak: w stylowych "ramach", na pałacowym parkiecie, znakomicie będą wyglądać proste, ultranowoczesne meble o stalowej konstrukcji lub przejrzyste szklane czy pleksiglasowe stoliki, regały, krzesła. Z kolei ustawione na awangardowej posadzce z żywicy lub wielkich płytach połyskliwego gresu antyczne, masywne biurka, bieliźniarki oraz komody tracą muzealny charakter i mogą pełnić nowe funkcje, zupełnie niezgodne z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



O posadzkach w domu przeczytasz także w:

ABC dobrego domu - Podłoga efektowna i trwała w części dziennej

ABC dobrego domu - Podłoga cicha i ciepła w części prywatnej

Bezpieczna podłoga w łazience i garażu

Skomentuj:

Podłogi pod bose stopy, psie łapy i wysokie obcasy