Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno egzotyczne w łazience

Odpowiada: Katarzyna Wangin

Chcę ułożyć na podłodze w łazience drewno egzotyczne. Czy wszystkie gatunki są tak samo odporne na wilgoć? Mam na podłodze wylewkę cementową - czy przed układaniem parkietu muszę ją jakoś przygotować? Jaki sposób wykończenia parkietu jest lepszy do łazienki: olejowanie czy lakierowanie? Sylwia K., Marki

Drewno egzotyczne lapacho
Drewno egzotyczne lapacho
Fot. DLH
1. Jakie gatunki drewna egzotycznego najlepiej nadają się do łazienki?

2. Jak przygotować wylewkę cementową, na której będzie układane drewno?

3. Czy w łazience lepiej sprawdza się olejowanie czy lakierowanie?

1. Gatunki drewna egzotycznego polecane do łazienki

Najlepsze są gatunki stabilne, czyli szczególnie odporne na zmiany wilgotności. Odporność drewna na wilgoć określa tzw. współczynnik skurczu - im jest on mniejszy, tym lepiej (im drewno jest stabilniejsze, tym mniej "pracuje"). Wiele spośród egzotycznych gatunków drewna ma ten współczynnik niższy niż gatunki rodzime, a ponadto zawiera więcej żywicy i garbników - substancji, które są naturalnymi impregnatami. Drewno egzotyczne jest zatem mniej podatne na destrukcję biologiczną, tzn. na działanie grzybów i bakterii.

Najniższy współczynnik skurczu - poniżej 9,5% - mają: teak, merbau, iroko i doussie - i to one właśnie są najlepsze do stosowania w łazience (dla porównania: dąb - 12%, buk - 18%)

Uwaga! Zanim kupi się drewno, należy się upewnić, że ma ono optymalną wilgotność (ok. 7-10%). Drewno o takiej wilgotności będzie się mniej rozsychać wskutek zmian temperatury i wilgotności w łazience.

2. Podłoże pod drewno egzotyczne

Przed przystąpieniem do klejenia parkietu należy koniecznie sprawdzić podłoże. Powinno być mocne, aby mogło wytrzymać zmiany naprężeń w drewnie, jakie pojawiać się będą w wyniku zmian temperatury i wilgotności powietrza. Bardzo ważne jest też, by podłoże było dostatecznie suche, gdyż inaczej nadmiar wilgoci przeniknie zeń do drewna.

Jastrych cementowy (wykonywany z cementu, piasku i żwiru o odpowiedniej granulacji oraz wody) ma po wyschnięciu kolor szary, jest bardzo trwały i odporny na wilgoć. Ważne, by jego powierzchnia była równa, nie pyliła i nie kruszyła się. Jeśli tak nie jest - luźne warstwy trzeba usunąć, a następnie wzmocnić podłoże preparatem gruntującym. Typową cechą sygnalizującą "słabe podłoże" jest przede wszystkim piasek pojawiający się przy szczotkowaniu.

Wilgotność podłoża sprawdza się miernikiem elektrycznym lub urządzeniem CM - tzw. metodą karbidową (ten drugi sposób jest dokładniejszy). Wilgotność podłoża cementowego powinna być mniejsza niż 2,0% (podłoża anhydrytowego - 0,5%).

Uwaga! Minimalny czas schnięcia wylewek cementowych w optymalnych warunkach (50% wilgotności powietrza, temperatura 20°C) to:

- 60 dni (5 cm),

- 140 dni (8 cm),

- 200 dni (10 cm).

Należy pamiętać, że szczeliny dylatacyjne muszą zostać w całości wypełnione elastyczną masą akrylową (np. Sikaflexem), tak by w razie zalania podłogi nie doszło do wpływania wody pod parkiet. Takie same masy należy też stosować na połączeniach parkietu z gresem lub terakotą.

3. Lakierowanie czy olejowanie?

Ułożoną w łazience podłogę z drewna egzotycznego najlepiej wykończyć przez olejowanie. Olej wnika bowiem w głąb drewna i impregnuje je, ponadto w miejscu, gdzie zabezpieczenie się zniszczyło, można je łatwo naprawić, bez konieczności malowania na nowo całej powierzchni. Powłoka z lakieru - choć na początku prezentuje się dobrze i nie wymaga pielęgnacji - ma jedną wadę: jeśli lakier zostanie miejscowo uszkodzony i woda dostanie się pod spód (o co w łazience nietrudno), nie będzie mogła odparować i zapoczątkuje niszczenie drewna.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno egzotyczne w łazience