Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić ze starą podłogą na legarach?

Odpowiada Iwona Szczepaniak

Czy trzeba usuwać starą podłogę? Jak wykonać podłogę bez prac mokrych? Jakie powinny być warstwy podłoża z wylewką betonową?

Podłoga z desek na legarach ułożonych na stropie betonowym na belkach stalowych
Podłoga z desek na legarach ułożonych na stropie betonowym na belkach stalowych
Fot. Iwona Szczepaniak
Stan podłogi

Deski na legarach, czyli drewnianych belkach układanych na stropie lub na słupkach ceglanych, to dawniej podstawowy sposób wykonania podłogi w każdym pomieszczeniu. Dziś coraz częściej zastępuje się je, zwłaszcza w kuchniach, znacznie bardziej praktycznym wykończeniem - płytkami ceramicznymi. By je ułożyć, wcale nie trzeba zrywać starej podłogi. Deski w dobrym stanie można zostawić i po zamocowaniu do nich płyt wiórowych, na przykład OSB albo suchego jastrychu (gipsowo-włóknowych lub gipsowo-kartonowych) przykleić terakotę. Takie rozwiązanie spowoduje jednak podniesienie podłogi w pomieszczeniu o 3-4 cm. Podobnie można zrobić, gdy deski są bardzo zniszczone, ale legary są w dobrym stanie. Po usunięciu desek płyty suchego jastrychu lub OSB układa się na legarach.

Najczęściej jednak po wielu latach użytkowania drewniane elementy - i deski, i legary - są w nie najlepszym stanie. Wtedy starą podłogę trzeba po prostu zerwać.

Suchy jastrych

Gdy wszystkie warstwy podłogi są usunięte, powstałą przestrzeń trzeba wypełnić. Ze względu na to, że często płyta stropu oparta jest na dolnych stopkach stalowych belek, a jej powierzchnia nie jest idealnie pozioma i równa, najwygodniej jest do tego użyć twardych płyt styropianu. Łatwo się je tnie i szlifuje, dzięki czemu dają się ułożyć idealnie poziomo. Jedną lub dwie warstwy styropianu - zależnie od grubości podłogi - przykleja się do betonowego stropu taką samą zaprawą, jakiej używa się w systemach ociepleń domów. Gdy stosuje się dwie warstwy płyt, trzeba pamiętać, by ich krawędzie się nie pokrywały, lecz były względem siebie przesunięte. Najlepiej jednak, gdy druga warstwa zostanie ułożona prostopadle do pierwszej.

Do podkładu ze styropianu przykleja się płyty suchego jastrychu lub płyty OSB o grubości 25 mm, łącząc je na zakładach na klej i wkręty. Przygotowane w ten sposób podłoże już następnego dnia można wykończyć dowolnym rodzajem pokrycia podłogowego. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas remontu, a tym samym wyłączenia pomieszczenia z użytkowania.

Jastrych na mokro

Jeśli czas trwania remontu nie ma większego znaczenia, na styropianie można zrobić wylewkę betonową (jastrych), wykonaną z betonu B15 lub zaprawy cementowej. Przed wykonaniem wylewki, na styropianie układa się siatkę zbrojeniową z prętów o średnicy 4-5 mm o oczkach 10×10 cm lub 15×15 cm, a wzdłuż wszystkich ścian - paski dylatacyjne, na przykład ze styropianu o grubości 2 cm lub pianki polietylenowej. Ich zadaniem jest oddzielenie jastrychu od stałych elementów konstrukcji budynku, co zapobiegnie pękaniu podkładu i pozwoli na swobodne rozszerzanie się podłogi.

Warstwa wylewki zwykle ma grubość 5 cm. Aby kontrolować jej poziom, trzeba zastosować specjalne przyrządy (repery) lub - jeśli pomieszczenie jest małe - na ścianach zaznaczyć punkty wysokościowe. Wylewaną zaprawę rozprowadza się długą szpachlą lub specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi.

Betonowy jastrych wymaga zatarcia na gładko, będzie bowiem stanowić podkład pod wierzchnią, wykończeniową warstwę podłogi. Im staranniej go przygotujemy, tym łatwiej później ułożymy posadzkę. W czasie twardnienia betonu - przez kilka dni - trzeba zadbać o jego systematyczne nawilżanie, uważając by jednocześnie nie dopuścić do zawilgocenia ścian. Na tak przygotowanym podłożu już po około 14 dniach można układać płytki ceramiczne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Co zrobić ze starą podłogą na legarach?