Ściany: dyskusja panelowa

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Dekoracyjne panele ścienne nie bez powodu są też nazywane panelami 3D, dzięki nim wnętrze zyskuje bowiem dodatkowy wymiar i sprawia wrażenie przestronniejszego. Taka dekoracja ściany jest ostatnio bardzo na czasie.

BOUNCE, poliuretan, 55 x 33 cm, cena: 37 zł/szt., Fluffo
BOUNCE, poliuretan, 55 x 33 cm, cena: 37 zł/szt., Fluffo
Fot. Materialy promocyjne
Wygląda na to, że panele ścienne powoli stają się konkurencją dla tapet i fototapet. Polubili je dekoratorzy i projektanci wnętrz. Jak sami mówią, do zastosowania takich ozdób nie muszą też długo przekonywać właścicieli mieszkań.

Co warto wiedzieć o panelach dekoracyjnych?

* Są to płyty o różnych kształtach i wymiarach, z przestrzennym wzorem. Po ułożeniu kilku jednakowych paneli powstaje jednolita powierzchnia wyglądającą jak trójwymiarowa. Te z różnymi wzorami tworzą zaś niebanalne, zaskakujące dekoracje. Najładniej wyglądają ułożone na jednej ścianie lub tylko jej fragmencie. W zależności od marki i wzoru mogą mieć różną wielkość; niektórzy producenci oferują też panele na wymiar.

*Największą popularnością cieszą się płyty białe lub kremowe, które po ułożeniu można pomalować farbami do ścian. Wyjątkiem są panele fabrycznie pokryte na przykład folią, materiałami imitującymi tkaninę lub drewnem.

*Kupuje się je na sztuki (często jednak producenci określają minimalną wielkość zamówienia, np. 4 sztuki) lub w opakowaniach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się

Do wyrobu paneli 3D najczęściej są stosowane:

*Gips, a właściwie mieszanki gipsu i minerałów (jest to więc produkt naturalny, bezpieczny i trwały). Panele z gipsu są dużo cięższe od wykonanych z poliuretanu czy włókien palmowo-kokosowych. Zazwyczaj trzeba je zabezpieczyć substancją gruntującą i pomalować farbą. *Włókna palmowo-kokosowe (produkt naturalny, całkowicie ekologiczny). Panele są odporne na wilgoć, lekkie i trwałe. Można je wykończyć dowolną farbą akrylową lub lateksową.

*Poliuretan. Panele mają właściwości wyciszające i termoizolacyjne, są lekkie i wytrzymałe, idealne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Mogą być do samodzielnego malowania lub już wykończone.

Płyta MDF. Zrobione z niej okładziny nadają się do pomieszczeń o stałej temperaturze i wilgotności. Charakteryzują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Można kupić panele jednostronnie laminowane i zagruntowane (do samodzielnego wykończenia), lakierowane, foliowane lub fornirowane.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Jak montować?

Najczęściej panele przyklejamy do wyrównanej, oczyszczonej ściany klejem montażowym lub zaprawą gipsową. Jeśli zajdzie potrzeba, możemy je docinać piłą do drewna.

*Gipsowe - układamy blisko siebie, przyklejając poszczególne elementy zaprawą gipsową; po wyschnięciu gruntujemy i malujemy.

*Poliuretanowe - mocujemy klejem montażowym, pozostawiając między panelami szczelinę (około 3 mm) na fugę. Malujemy po upływie czasu określonego przez producenta.

*Z płyty MDF - te do samodzielnego wykończenia można przykręcić do ściany, a potem wkręty zaszpachlować i pokryć farbą. Do wykończonych fabrycznie stosuje się klej montażowy.

*Palmowo-kokosowe - przykleja się klejem montażowym, pozostawiając między płytami niewielki odstęp (zgodnie z zaleceniami producentów szczelin niczym się nie wypełnia). Panele te malujemy farbą do ścian.

Zdjęcie Koziol OXYGEN Panel dekoracyjny niebieski 20 sztZdjęcie Koziol Panel dekoracyjny Cherrie biały 1114525Zdjęcie Koziol Panel dekoracyjny Leaf biały 1117525Zdjęcie Koziol Panel dekoracyjny Silk (antracytowy)
Koziol OXYGEN Panel dekoracyjny Koziol Panel dekoracyjny Koziol Panel dekoracyjny Koziol Panel dekoracyjny
Sprawdź ceny »Sprawdź ceny »Sprawdź ceny »Sprawdź ceny »
źródło:Okazje.info


Skomentuj:

Ściany: dyskusja panelowa