Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele ścienne. Ciekawa dekoracja wnętrza

Tekst: Edyta Jabłońska

Dekoracyjne panele ścienne nie bez powodu są też nazywane panelami 3D, dzięki nim wnętrze zyskuje bowiem dodatkowy wymiar i sprawia wrażenie przestronniejszego. Taka dekoracja ściany jest ostatnio bardzo na czasie. Zobaczcie najciekawsze panele ścienne.

Panele ścienne
Panele ścienne w salonie
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Panele na ścianę. Dekoracja wnętrza

Wygląda na to, że panele ścienne wciąż stanowią silną konkurencję dla tapet i fototapet. Polubili je dekoratorzy i projektanci wnętrz. Jak sami mówią, do zastosowania takich ozdób nie muszą też długo przekonywać właścicieli mieszkań, a wnętrza bardzo dzięki nim zyskują.

Panele ścienne: co warto wiedzieć na ich temat?

Są to płyty o różnych kształtach i wymiarach, z przestrzennym wzorem. Po ułożeniu kilku jednakowych paneli powstaje jednolita powierzchnia wyglądającą jak trójwymiarowa. Te z różnymi wzorami tworzą zaś niebanalne, zaskakujące dekoracje. Najładniej wyglądają ułożone na jednej ścianie lub tylko jej fragmencie. W zależności od marki i wzoru mogą mieć różną wielkość; niektórzy producenci oferują też panele na wymiar.

Największą popularnością cieszą się płyty białe lub kremowe, które po ułożeniu można pomalować farbami do ścian. Wyjątkiem są panele fabrycznie pokryte na przykład folią, materiałami imitującymi tkaninę lub drewnem.

Panele ścienne kupuje się na sztuki (często jednak producenci określają minimalną wielkość zamówienia, np. 4 sztuki) lub w opakowaniach.

Z czego są wykonane panele ścienne? Panel ścienny 3D

Do wyrobu paneli 3D najczęściej są stosowane:

  • Gips - a właściwie mieszanki gipsu i minerałów (jest to więc produkt naturalny, bezpieczny i trwały). Panele z gipsu są dużo cięższe od wykonanych z poliuretanu czy włókien palmowo-kokosowych. Zazwyczaj trzeba je zabezpieczyć substancją gruntującą i pomalować farbą.
  • Włókna palmowo-kokosowe (produkt naturalny, całkowicie ekologiczny). Panele są odporne na wilgoć, lekkie i trwałe. Można je wykończyć dowolną farbą akrylową lub lateksową.
  • Poliuretan. Panele ścienne mają właściwości wyciszające i termoizolacyjne, są lekkie i wytrzymałe, idealne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Mogą być do samodzielnego malowania lub już wykończone.
  • Płyta MDF. Zrobione z niej okładziny nadają się do pomieszczeń o stałej temperaturze i wilgotności. Charakteryzują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Można kupić panele jednostronnie laminowane i zagruntowane (do samodzielnego wykończenia), lakierowane, foliowane lub fornirowane.

Zobacz także...

Jak montować panele ścienne?

Najczęściej panele ścienne przyklejamy do wyrównanej, oczyszczonej ściany klejem montażowym lub zaprawą gipsową. Jeśli zajdzie potrzeba, możemy je docinać piłą do drewna.

  • Gipsowe panele ścienne - układamy blisko siebie, przyklejając poszczególne elementy zaprawą gipsową; po wyschnięciu gruntujemy i malujemy.
  • Poliuretanowe panele ścienne - mocujemy klejem montażowym, pozostawiając między panelami szczelinę (około 3 mm) na fugę. Malujemy po upływie czasu określonego przez producenta.
  • Panele ścienne z płyty MDF - te do samodzielnego wykończenia można przykręcić do ściany, a potem wkręty zaszpachlować i pokryć farbą. Do wykończonych fabrycznie stosuje się klej montażowy.
  • Palmowo-kokosowe panele ścienne - przykleja się klejem montażowym, pozostawiając między płytami niewielki odstęp (zgodnie z zaleceniami producentów szczelin niczym się nie wypełnia). Takie panele ścienne malujemy farbą do ścian.

Zobacz także...

Skomentuj:

Panele ścienne. Ciekawa dekoracja wnętrza