Zielistka - zamiast trawy w doniczce

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia

Jej liście przypominają źdźbła traw. Jeśli więc chcesz mieć w domu namiastkę łąki, uprawiaj w doniczce zielistkę.

06.02.2004 WARSZAWA STUDIO AGORA SESJA DLA PISMA CZTERY KATY ROSLINY DONICZKOWE ZIELISTKA CHLOROPHYTUM ODMIANA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 4 (150) - 4.2004
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Żeby wyhodować bujną zielistkę, nie trzeba mieć tak zwanej ręki do kwiatów. Jest bowiem bardzo odporna i mało wymagająca - dostosuje się niemal do każdych warunków. Choć woli miejsca dobrze oświetlone, ładnie będzie rosła również w półcieniu; zniesie i upały, i chłody.

Zielistce wystarcza uniwersalna mieszanka ziemi do kwiatów doniczkowych. W zgrubieniach na korzeniach roślina magazynuje wodę i składniki pokarmowe. Dzięki temu przetrwa niezbyt długą suszę, nie wymaga też częstego nawożenia - wystarczy zasilić ją raz w roku na wiosnę. Jej zaletą jest również to, że dość rzadko choruje.

Wąskie liście zielistki dorastają nawet do 40 cm długości. Starsze, 2-3-letnie rośliny wytwarzają rozłogi, czyli długie pędy. Na ich końcach co roku pojawiają się niepozorne białe kwiatki, a potem małe rozetki liści - młode roślinki.

Roślinę tę można też uprawiać na zewnątrz, na przy- kład w skrzynce na balkonie, gdzie ładnie wygląda w towarzystwie kwitnących roślin sezonowych. Bywa też sadzona na rabatach. Przed nadejściem mrozów trzeba ją jednak przesadzić do doniczki i przechować przez zimę w mieszkaniu.

Codzienna pielęgnacja

ŚWIATŁO

Zielistka dobrze rośnie zarówno na parapetach południowych okien, jak i w miejscach oddalonych od okna (ale w cieniu jej liście są bledsze).

TEMPERATURA

Latem zielistka znosi temperaturę do 29oC. Zimą nie zaszkodzi jej spadek temperatury nawet do 7oC.

PODLEWANIE

Przesuszenie korzeni jest mniej szkodliwe od nadmiaru wody - może się nawet przyczynić do powstania większej liczby rozłogów. Dlatego roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna przesychać.

ZRASZANIE

Zielistka lubi spryskiwanie wodą, zwłaszcza latem. W mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami trzeba to robić również zimą.

PODŁOŻE

Najlepsza jest ziemia kompostowa zmieszana z piaskiem (w proporcji 3:1). Można również zastosować uniwersalną mieszankę ziemi przeznaczoną dla roślin doniczkowych.

ZASILANIE

Raz w roku, najlepiej wiosną, stosujemy wolno działający nawóz, np. Osmocote, Plantacote.

PRZESADZANIE

Korzenie zielistki szybko rosną i po jakimś czasie mogą nawet rozsadzić doniczkę. Dlatego roślinę należy regularnie przesadzać: młode okazy - nawet dwa razy w roku, starsze - raz na rok.

Zielone pogotowie

Końce liści żółkną i zasychają - za suche powietrze lub za dużo słońca. Usuwamy uszkodzone liście. Roślinę systematycznie zraszamy i przenosimy w miejsce, gdzie nie będą na nią bezpośrednio padać promienie słońca.

Liście przezroczyste, gąbczaste - zbyt zimno. Doniczkę z zielistką przestawiamy w cieplejsze miejsce.

Wyblakłe liście - skutek braku światła. Zapewniamy roślinie lepiej oświetlone miejsce.

Liście zwiotczałe, bez połysku - za mało składników pokarmowych. Konieczne jest intensywne zasilanie nawozem dla kwiatów doniczkowych. Robimy to co 2 tygodnie, przez całą wiosnę i lato.

Roślina gnije - nadmiar wody. Ograniczamy podlewanie, tak by podłoże mocno przeschło. Mimo to roślina może zgnić.

Skupiska zielonych owadów na młodych liściach - zielistkę zaatakowały mszyce. Usuwamy je palcami lub zmywamy silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, stosujemy preparaty przeciwko mszycom.

Zielone lub białe tarczki na liściach - inwazja tarczników. Szkodniki zwalczamy pałeczkami nawozowymi zawierającymi substancje owadobójcze.

Brązowe plamy na liściach - uszkodzenie przez preparat do nabłyszczania. Liści zielistki nie można nabłyszczać!

Rozmnażanie

Po 3-4 latach zielistka traci ładny pokrój i należy ją wówczas odmłodzić. Roślinę wyjmujemy z doniczki, dzielimy bryłę korzeniową na kilka mniejszych i każdą z nich umieszczamy w osobnym naczyniu.

Jest też dużo łatwiejszy sposób rozmnażania. Odcinamy młode roślinki wyrastające z rozłogów (widoczne na zdjęciu obok) i wkładamy je do naczynia z wodą. Kiedy wypuszczą korzenie, sadzimy je w ziemi.

Skomentuj:

Zielistka - zamiast trawy w doniczce