Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielistka zamiast trawy w doniczce

Katarzyna Jodłowska, Aldona Zakrzewska

Zielistka - jej liście przypominają źdźbła traw. Jeśli więc chcesz mieć w domu namiastkę łąki, uprawiaj w doniczce zielistkę. Jej uprawa jest bardzo łatwa, a liście dodatkowo oczyszczają doskonale powietrze w mieszkaniu.

Zielistka
Zielistka
Fot. Wikimedia commons

Kwiat jak trawa

Kwiaty przypominające trawę to rośliny, które dzięki swoim delikatnym, smukłym liściom wprowadzają lekkość do wnętrz i ogrodów. Popularnym przykładem jest zielistka, znana ze swoich wąskich liści i zdolności do oczyszczania powietrza. Rośliny te świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, dodając naturalnego uroku i harmonii.

Zielistka jak wygląda?

Wąskie liście zielistki dorastają nawet do 40 cm długości. Starsze, 2-3-letnie rośliny wytwarzają rozłogi, czyli długie pędy. Na ich końcach co roku pojawiają się niepozorne białe kwiatki, a potem małe rozetki liści - młode roślinki.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) czyli zielistka czubiasta

Zielistki uprawiane są w naszych domach od kilkudziesięciu lat... Naszym babciom i mamom już się opatrzyły, ale dla zapracowanych ludzi, którzy nie mają czasu na spełnianie wygórowanych wymagań kwiatów to wręcz roślina idealna. Ma wyjątkowo małe wymagania,  jest łatwa w uprawie i świetnie wpływa na samopoczucie. Z biegiem lat pojawiło się mnóstwo ciekawych odmian rośliny o różnym wybarwieniu liści. Oto kilka najciekawszych.

Kwiaty odporne na suszę i brak światła

Zielistka odmiany

  • Variegatum - najbardziej popularna, liście ciemnozielone
  • Green orange - bardzo dekoracyjna odmiana o szerokich zielonych liściach i pomarańczowych łodyżkach
  • Ocean - liście jasnozielone, z białymi brzegami
  • Bonnie - spiralne liście ciemnozielone z białym pasem po środku
  • Vittatum - liście są zielono-szare białym pasem po środku
  • Zebra - liście ciemnozielone z żółtymi krawędziami

Zielistka do mieszkania

Żeby wyhodować bujną zielistkę, nie trzeba mieć tak zwanej ręki do kwiatów. Jest bowiem bardzo odporna i mało wymagająca - dostosuje się niemal do każdych warunków. Choć woli miejsca dobrze oświetlone, ładnie będzie rosła również w półcieniu; zniesie i upały, i chłody.
 

Zielistka na balkonie

Roślinę tę można też uprawiać na zewnątrz, na przy- kład w skrzynce na balkonie, gdzie ładnie wygląda w towarzystwie kwitnących roślin sezonowych. Bywa też sadzona na rabatach. Przed nadejściem mrozów trzeba ją jednak przesadzić do doniczki i przechować przez zimę w mieszkaniu.

Czy zielistka może być na dworze

Tak, zielistka (Chlorophytum comosum) może być wystawiona na dwór w okresie wiosenno-letnim, gdy temperatura przekracza 10°C i nie ma ryzyka przymrozków. Powinna znajdować się w miejscu z rozproszonym światłem lub półcieniem, unikając bezpośredniego słońca, które może poparzyć liście. Przed nadejściem chłodów należy ją przenieść do wnętrza, aby chronić przed niskimi temperaturami.

Zielistka uprawa

Zielistce wystarcza uniwersalna mieszanka ziemi do kwiatów doniczkowych. W zgrubieniach na korzeniach roślina magazynuje wodę i składniki pokarmowe. Dzięki temu przetrwa niezbyt długą suszę, nie wymaga też częstego nawożenia - wystarczy zasilić ją raz w roku na wiosnę. Jej zaletą jest również to, że dość rzadko choruje.
  • Światło - Zielistka dobrze rośnie zarówno na parapetach południowych okien, jak i w miejscach oddalonych od okna (ale w cieniu jej liście są bledsze).
  • Temperatura - Latem zielistka znosi temperaturę do 29oC. Zimą nie zaszkodzi jej spadek temperatury nawet do 7oC.
  • Podlewanie - Przesuszenie korzeni jest mniej szkodliwe od nadmiaru wody - może się nawet przyczynić do powstania większej liczby rozłogów. Dlatego roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna przesychać.
  • Zraszanie - Zielistka lubi spryskiwanie wodą, zwłaszcza latem. W mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami trzeba to robić również zimą.
  • Podłoże - Najlepsza jest ziemia kompostowa zmieszana z piaskiem (w proporcji 3:1). Można również zastosować uniwersalną mieszankę ziemi przeznaczoną dla roślin doniczkowych.
  • Nawożenie - Raz w roku, najlepiej wiosną, stosujemy wolno działający nawóz, np. Osmocote, Plantacote.
  • Przesadzanie - Korzenie zielistki szybko rosną i po jakimś czasie mogą nawet rozsadzić doniczkę. Dlatego roślinę należy regularnie przesadzać: młode okazy - nawet dwa razy w roku, starsze - raz na rok.

Zielistka choroby 

Końce liści żółkną i zasychają - za suche powietrze lub za dużo słońca. Usuwamy uszkodzone liście. Roślinę systematycznie zraszamy i przenosimy w miejsce, gdzie nie będą na nią bezpośrednio padać promienie słońca.

Liście przezroczyste, gąbczaste - zbyt zimno. Doniczkę z zielistką przestawiamy w cieplejsze miejsce.

Wyblakłe liście - skutek braku światła. Zapewniamy roślinie lepiej oświetlone miejsce.

Liście zwiotczałe, bez połysku - za mało składników pokarmowych. Konieczne jest intensywne zasilanie nawozem dla kwiatów doniczkowych. Robimy to co 2 tygodnie, przez całą wiosnę i lato.

Roślina gnije - nadmiar wody. Ograniczamy podlewanie, tak by podłoże mocno przeschło. Mimo to roślina może zgnić.

Skupiska zielonych owadów na młodych liściach - zielistkę zaatakowały mszyce. Usuwamy je palcami lub zmywamy silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, stosujemy preparaty przeciwko mszycom.

Zielone lub białe tarczki na liściach - inwazja tarczników. Szkodniki zwalczamy pałeczkami nawozowymi zawierającymi substancje owadobójcze.

Brązowe plamy na liściach - uszkodzenie przez preparat do nabłyszczania. Liści zielistki nie można nabłyszczać!

Zielistka rozmnażanie

Po 3-4 latach zielistka traci ładny pokrój i należy ją wówczas odmłodzić. Roślinę wyjmujemy z doniczki, dzielimy bryłę korzeniową na kilka mniejszych i każdą z nich umieszczamy w osobnym naczyniu.

Jest też dużo łatwiejszy sposób rozmnażania. Odcinamy młode roślinki wyrastające z rozłogów (widoczne na zdjęciu obok) i wkładamy je do naczynia z wodą. Kiedy wypuszczą korzenie, sadzimy je w ziemi.

Zielistka cena

Roślina nie należy do rarytasów więc jej cena nie jest wygórowana. W zależności od odmiany i wielkości sadzonki to koszt od 10 do 30 zł.

 
    Więcej o:

Skomentuj:

Zielistka zamiast trawy w doniczce