Pokój dziecka: pierwszy własny

Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Monika Lewandowska/Phototapeta, Agata Wirek Zdjęcia: Monika Lewandowska/Phototapeta, Daniel Osak, producenci

Urządzanie pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie. Musi być funkcjonalny, bezpieczny, wyposażony odpowiednio do wieku, stymulujący rozwój, a przy tym przytulny, z klimatem. Krótko mówiąc, taki, w którym dziecko będzie chętnie spędzało czas.

Pokój dziecka. Pokój dziecięcy. Lambrekiny. Poduszki.
1. Staś nad morzem. Lambrekiny i poduszki uszyła babcia Stasia. Zrobiła też na szydełku ozdobne wykończenie koszyków na zabawki.
1. Staś nad morzem

Chłopiec ma zaledwie dziesięć miesięcy, o wystroju jego 11-metrowego pokoju od początku do końca decydowali więc rodzice. Zależało im, by wnętrze było nie tylko oryginalne, przytulne i wygodne, ale miało również określony styl. Wybrali białe meble, które kształtem i stylem przypominają domki stojące niegdyś przy plażach w nadmorskich miejscowościach. Klimat podkreślają dodatki w odcieniach granatu, błękitu i żółci oraz okazały model jachtu. Ciekawe, czy Staś zostanie żeglarzem...

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się2. Król Maciuś w kolorze

Pokój siedmioletniego Maćka ma 11 m kw. Na tle jasnobłękitnych ścian i drewnianej podłogi ładnie prezentują się kolorowe łóżko oraz pojemne szafki z litej sosny i tworzywa sztucznego. Ale elementów o intensywnych barwach jest tu znacznie więcej - pomalowane na fioletowo drzwi oraz niewidoczne na zdjęciach zielone rolety w oknach i tapeta w paski, którą zamaskowano grzejnik.

Zobacz koniecznie! Mieszkanie i dom - trendy 20103. Romantyczny azyl Zosi

Rodzice ośmioletniej Zosi pieczołowicie zadbali o miłą atmosferę w jej pokoju (o powierzchni 14 m kw.). Mama własnoręcznie uszyła zasłonki z przezroczystego białego tiulu (zarówno te w oknach, jak i te odgradzające łóżko od reszty pomieszczenia), natomiast tata zrobił biurko oraz regał z litej sosny. Wystrój uzupełniają lampy wiszące z prostymi kloszami ozdobionymi koralikami, figurki aniołków, ustawione na parapecie pamiątkowe zdjęcia w ramkach i liczne zabawki - bo przecież, nawet będąc już poważną uczennicą, trudno rozstać się z przyjaciółmi z wczesnego dzieciństwa.

4. A gdy dziecko dorasta...

...i staje się nastolatkiem, wyposażenie pokoju ulega diametralnej zmianie. I tak np. zamiast wdzięcznych mebelków pojawiają się solidne sprzęty na sprzęt audio-wideo, zamiast pojemników na dziecięce skarby - szafa, w której pomieszczą się nie tylko ubrania i buty, ale również sprzęt sportowy: rolki, deskorolka, czasem nawet rower. Zmienia się także styl wnętrza - coraz mniej do powiedzenia mają rodzice, bo do głosu dochodzi młode pokolenie.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Pokój dziecięcy z pomysłem

Pokój dziecka niczym wyspa skarbów

Porządek w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa w różnym wieku

Skomentuj:

Pokój dziecka: pierwszy własny