Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic? To pytanie znane jest wszystkim urządzającym dom i przymierzającym się do zaprojektowania łazienki. Idealnie byłoby mieć i jedno, i drugie. Niestety częściej trzeba wybierać, bo zarezerwowany na łazienkę metraż nie pozwala na luksus posiadania wanny oraz prysznica jednocześnie.
Jeśli mamy dość miejsca w łazience, nie musimy rezygnować ani z wanny, ani z prysznica Jeśli mamy dość miejsca w łazience, nie musimy rezygnować ani z wanny, ani z prysznica Fot. Opoczno

Projektowanie łazienki to sprawa indywidualna

Wanna czy prysznic - co wybierają Polacy?

Akademia Roca przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że preferencje przy projektowaniu łazienki zależą od wieku, płci, a także stylu życia badanych osób.

Sondaż daje niewielką przewagę prysznicowi. 49,5 proc. do 50,5 proc. z przewagą dla prysznica - w ten sposób Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Wanna czy prysznic".

Wyniki badania wskazują, że wybór produktu jest skorelowany z płcią oraz wiekiem kupującego. W grupie preferującej długie kąpiele dominują kobiety (63 proc.) i osoby starsze (65 proc.). Z kolei aż 67 proc. mężczyzn oraz 64 proc. najmłodszych respondentów korzysta chętniej z prysznica.

Wanna czy prysznic, projektowanie łazienkiRys. Roca

Upodobania i potrzeby

Jeśli staniemy przed dylematem "prysznic czy wanna", należy przeanalizować swój tryb życia oraz potrzeby, ponieważ w dużej mierze wybór zależy od indywidualnych upodobań i stylu życia domowników. To, co sprawdza się u kogoś innego, nie musi być optymalnym rozwiązaniem w naszym domu. Opisujemy kilka ważnych cech każdego z rozwiązań,  które mogą być pomocne w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Kąpiel w wannie pozwala się rozgrzać i zrelaksować Kąpiel w wannie pozwala się rozgrzać i zrelaksować Fot. Cersanit

Wanna dla dzieci i dla przyjemności

Jeśli w rodzinie są małe dzieci, wanna zdaje się być niezastąpiona. Nalana do wanny woda będzie wielką atrakcją i polem wielu zabaw. Z praktycznego punktu widzenia pozwoli na dobranie odpowiedniej temperatury do kąpania dzieci - bez konieczności instalowania termostatu.

Jeśli dorośli domownicy cenią sobie relaks w ciepłej wodzie i są w stanie wygospodarować w ciągu dnia czas na błogie pomoczenie się, wanna w 100 proc. spełni swoją funkcję.

Kąpiel w wannie może też mieć działanie lecznicze - jeśli do wody dodamy aromatyczne olejki, sól kąpielową lub emolienty, które nawilżą skórę.

Wanna sprawdzi się szczególnie w zimie, gdy po zimnym dniu domownicy zapragną rozgrzać się w gorącej wodzie podczas dłuższej kąpieli.

Wolno stojąca wanna to efektowne rozwiązanie do dużych łazienek Wolno stojąca wanna to efektowne rozwiązanie do dużych łazienek Fot. Hoesch

Wanna pośrodku łazienki

Wanna może być ważnym elementem idei projektu łazienki. Na przykład w przestronnej łazience o dobrych proporcjach aż się prosi umiejscowić wannę na środku tak, by spajała wnętrze i stanowiła dominantę aranżacji, zapierając dech w piersiach gościom.

W bardzo małych łazienkach prysznic jest jedynym możliwym rozwiązaniem W bardzo małych łazienkach prysznic jest jedynym możliwym rozwiązaniem Fot. Tubadzin

Prysznic - konieczność w małych łazienkach

Prysznic jest idealny do małych łazienek, gdzie zastosowanie wanny nie wchodzi w rachubę, ponieważ zajmuje za dużo miejsca. Wtedy niezależnie od upodobań należy się z tym faktem pogodzić.

Kąpiel pod prysznicem jest szybka i higieniczna Kąpiel pod prysznicem jest szybka i higieniczna Fot. Grohe

Higieniczna kąpiel pod prysznicem

Wybór "wanna czy prysznic" zależy także od podejścia domowników do kwestii samej kąpieli. Kąpiel pod bieżącą wodą jest bardziej higieniczna, a prysznic w pełni spełni ten warunek.

Jeśli domownicy żyją w wiecznym pośpiechu, kąpiel dla nich nie jest rytuałem a codzienną powinnością, prysznic będzie idealnym rozwiązaniem. Niektórzy też uważają, że w przeciwieństwie do relaksującej kąpieli, prysznic rozbudza i dodaje energii.

Prysznic może okazać się bardzo praktyczny, jeśli w rodzinie jest duży pies. Dzięki prysznicowi o wiele łatwiej będzie pupila wykąpać bez narażania na szwank swojego kręgosłupa z powodu nachylania się nad wanną.

W trakcie szybkiej kąpieli pod prysznicem zużyjemy znacznie mniej wody niż kąpiąc się w wannie W trakcie szybkiej kąpieli pod prysznicem zużyjemy znacznie mniej wody niż kąpiąc się w wannie Fot. Duravit

Prysznic to oszczędność wody i pieniędzy

Krótkie kąpiele pod prysznicem przełożą się też na kwestie finansowe. Kąpiel w wannie to zużycie średnio 150 l wody, podczas gdy minuta prysznica to 15 l.

Prysznic to wygodniejsze rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawych Prysznic to wygodniejsze rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawych Fot. Koło

Prysznic dla osób starszych, łazienka dla niepełnosprawnych

Prysznic na pewno docenią osoby starsze. Jak dowodzą statystyki, dla starszych osób największym problemem jest wstawanie z wanny po kąpieli oraz obawa przed upadkiem. To dobre rozwiązanie również dla osób niepełnosprawnych. Dla tej ostatniej grupy istnieje szereg rozwiązań pomocniczych, które można wykorzystać przy projektowaniu łazienki.

Głęboki brodzik w kabinie prysznicowej umożliwi zabawę dzieciom w wodzie Głęboki brodzik w kabinie prysznicowej umożliwi zabawę dzieciom w wodzie Fot. Radaway

Kabina z głębokim brodzikiem

Dla wszystkich tych, którzy są niezdecydowani lub nie mogą sobie odmówić korzystania z wanny przy jednoczesnych zaletach prysznica producenci urządzeń sanitarnych mają rozwiązania alternatywne łączące obie funkcje.

Kąpiel dla dzieci, prysznic dla rodziców

Dla tych, którzy wolą od wanny prysznic, a mają małe dzieci dobrym pomysłem zdaje się być głęboki brodzik.  Przy takim rozwiązaniu rodzice wciąż mogą brać szybkie prysznice, a dzieci mogą bez problemu kąpać się w brodziku napełnionym wodą.

Szklany parawan chroni przed rozchlapaniem wody w trakcie brania prysznica Szklany parawan chroni przed rozchlapaniem wody w trakcie brania prysznica Fot. Koralle

Wanna z parawanem

Dla tych, którzy żyjąc we pośpiechu na co dzień używają prysznica, jednak lubią poleżeć w wolnej chwili w wannie, sprawdzi się wanna z parawanem, który pozwala łączyć funkcje wanny i prysznica. Parawan montuje się na jej krawędzi. Pełni rolę ochrony podczas brania prysznica i może być w zależności od typu zsunięty lub otwarty podczas kąpieli. Tańszym rozwiązaniem może być po prostu zasłonka do wanny.

Zasłonka prysznicowa to proste rozwiązanie, które można zastosować w każdej łazienceFot. Zucchetti

Dylemat wanna czy prysznic ciężko rozstrzygnąć jednoznacznie. Wiele osób marząc o wannie marzy de facto o luksusie relaksu z książką czy winem podczas beztroskich długich kąpieli. Rzeczywistość marzenia weryfikuje, ponieważ większość ludzi żyje w pośpiechu, a notoryczny brak czasu skłania do korzystania z szybkich rozwiązań.

 

Zobacz także

Więcej o:
Komentarze (33)
Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?
Zaloguj się
 • ciociasamozuo

  Oceniono 74 razy 46

  Nie rozumiem tego dylematu, przecież w wannie też można wziąć prysznic. A raz na jakiś czas zrobić sobie relaksującą kąpiel. Dla mnie wybór jest oczywisty.

 • pawlaka12

  Oceniono 42 razy 34

  Ładne. Na zdjęciach łazienki, które są większe niż mój tzw. "duży pokój" w blokach.
  Rzeczywiście, co by tu wybrać, deszczownicę czy jakuzzi?

 • mzyo

  Oceniono 25 razy 25

  "Sondaż daje niewielką przewagę prysznicowi. 49,5 proc. do 50,5 proc. z przewagą dla prysznica - w ten sposób Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Wanna czy prysznic"."

  Piękny fragment ^^

 • plastikpiokio

  Oceniono 16 razy 16

  a ja wam mowie --czeste mycie skraca życie

 • czegotychcesz

  Oceniono 34 razy 14

  Robiąc remont łazienki, zlikwidowałam wannę, a zafundowałam sobie kabinę prysznicową z niskim brodzikiem i siedziskiem, w starszym wieku wanna jest niebezpieczna (znajoma wychodząc z wanny upadła i pęknięta miednica), prysznic wygodniejszy i bezpieczniejszy !

 • miszmasz51

  Oceniono 28 razy 12

  KABINA! wolałem wannę - do czasu. Do momentu, kiedy trzeba było zacząć pomagać choremu, bardzo osłabionemu człowiekowi się umyć... Pamiętajcie o tym. Nie młodniejemy, a choroba dopada każdego... w każdym wieku.

 • kaczusbb

  Oceniono 22 razy 8

  Jeśli muszę wybierać - to wanna. Prysznic - fajna sprawa jak trzeba się odświeżyć, ale raz na jakiś czas jest potrzeba relaksu i wtedy prysznic nie zastąpi wanny, w której można sobie poleżeć te pół godziny do godziny...

 • ilchi

  Oceniono 8 razy 6

  Na wielu zdjeciach widze drewno w lazience. Jak to sie sprawdza? Czy drewniany blat pod umywalka to nie problem z wilgocia?

 • tygrysio_misio

  Oceniono 21 razy 3

  Porównywanie kąpieli w wannie w całości wypełnionej wodą do ekstra szybkiego prysznica nie ma sensu.

  Bo żeby się wykąpać tak normalnie... tak żeby po prostu być czystym.. nie trzeba nalewać całej wanny... spokojnie można nalać 70l plus 20l zużyć później do spłukania włosów i reszty ciała z resztek osadu mydlanego... opcja szczególnie atrakcyjna dla kobiet golących nogi maszynkami.

  Całą wannę to nalewa się jeśli chce się posiedzieć w niej i zrelaksować. A do tego należałoby porównać równie relaksacyjny prysznic.. parę minut stania pod lejącą się wodą.. masaż wodny na przemian ciepły i zimny... po 10min mamy 150l (według artykułu)

  Ponadto nalewając te 60l do wanny nie marnujemy wody na ustawienie temperatury wody. Pod prysznicem z początku leci nam ostygnięta woda z rur, dopiero potem ciepła... do wanny spokojnie można tę zimną wykorzystać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX