Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkło spienione: zastosowanie i ceny

Iwona Szczepaniak

Nie zawsze najlepsze będą sprawdzone rozwiązania i technologie. Niektórym nowym rozwiązaniem warto się przyjrzeć - dlatego sprawdzamy, gdzie jako materiał izolacyjny warto stosować szkło spienione i ile będzie to kosztować.

szkło spienione
Czarną odmianę szkła piankowego stosuje się jako warstwę izolacji termicznej. Ma ona dodatkowo tę zaletę, że jest dodatkowo izolacją przeciwwilgociową
Fot. Krzysztof Surowiec
W postaci bryłek szkło spienione, inaczej nazywane szkłem piankowym, najczęściej stosuje się do izolacji płyt fundamentowych, a w formie płyt - do dachów płaskich z odwróconym układem warstw. Spełnia ono wszystkie kryteria, które powinna mieć izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa lub przeciwwodna układana w tych miejscach.

Szkło spienione, ze względu na nienasiąkliwość, może być stosowane jako warstwa izolacji płyt fundamentowych nawet na gruntach podmokłych. Duże znaczenie dla wykonanej z tego materiału izolacji ma to, że jest ona ciągła i otacza fundament ze wszystkich stron (nie tylko od spodu, ale także z boku). Opaskę ze szkła spienionego "wypuszcza" się poza obrys płyty od 60 cm do 100 cm (w zależności od geograficznego miejsca posadowienia obiektu). Sprawia to, że fundament nie styka się z ziemią w żadnym miejscu. Takie rozwiązanie eliminuje mostki termiczne, zabezpiecza fundament przed skutkami przemarzania gruntu wysadzinowego i jest jednocześnie praktyczną formą szalunku traconego.

Koszty izolacji ze szkła spienionego

Jeśli porównamy koszty 1 m3 materiałów stosowanych do izolacji płyt fundamentowych, to szkło piankowe wcale nie jest najdroższe - jego cena wynosi 240-300 zł. Dla porównania: styropian - to 240-338 zł, a polistyren ekstrudowany - 439-502 zł. Nieco inaczej ceny te kształtują się po przeliczeniu na 1 m2 izolacji. Standardowo płytę fundamentową ociepla się styropianem o grubości 24 cm (69 zł/m2), a polistyrenem ekstrudowanym o grubości 20 cm (94 zł/m2). Szkło piankowe, ze względu na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda, musi być ułożone dość grubą warstwą - około 50 cm, co oznacza koszt 135 zł/m2.

Porównując koszty styropianu, polistyrenu ekstrudowanego i szkła piankowego, trzeba uwzględnić inne, konieczne do zastosowania materiały. Przy izolacji ze styropianu należy dodać 40 zł/m2, ponieważ będzie jeszcze potrzebna warstwa drenażowa z kruszywa, o grubości co najmniej 15 cm, podsypka piaskowa o grubości 10 cm (bez wynajęcia sprzętu) i warstwa izolacji przeciwwilgociowej z folii 0,6 mm. Do wariantu z polistyrenem ekstrudowanym trzeba doliczyć samą podsypkę piaskową - 16 zł/m2. W opcji ze szkłem spienionym trzeba doliczyć jedynie geowłókninę - około 3 zł/m2.

W ostatecznym rozrachunku całej budowy okazuje się, że ceny poszczególnych rozwiązań nie odbiegają tak bardzo od siebie. Za izolację ze styropianu trzeba zapłacić 109 zł/m2, z polistyrenu ekstrudowanego - 100 zł/m2, a ze szkła piankowego - 138 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Szkło spienione: zastosowanie i ceny