Szkło spienione: zastosowanie i ceny
Nie zawsze najlepsze będą sprawdzone rozwiązania i technologie. Niektórym nowym rozwiązaniem warto się przyjrzeć - dlatego sprawdzamy, gdzie jako materiał izolacyjny warto stosować szkło spienione i ile będzie to kosztować.





Szkło piankowe
Szkło spienione, ze względu na nienasiąkliwość, może być stosowane jako warstwa izolacji płyt fundamentowych nawet na gruntach podmokłych. Duże znaczenie dla wykonanej z tego materiału izolacji ma to, że jest ona ciągła i otacza fundament ze wszystkich stron (nie tylko od spodu, ale także z boku). Opaskę ze szkła spienionego "wypuszcza" się poza obrys płyty od 60 cm do 100 cm (w zależności od geograficznego miejsca posadowienia obiektu). Sprawia to, że fundament nie styka się z ziemią w żadnym miejscu. Takie rozwiązanie eliminuje mostki termiczne, zabezpiecza fundament przed skutkami przemarzania gruntu wysadzinowego i jest jednocześnie praktyczną formą szalunku traconego.
Koszty izolacji ze szkła spienionego
Porównując koszty styropianu, polistyrenu ekstrudowanego i szkła piankowego, trzeba uwzględnić inne, konieczne do zastosowania materiały. Przy izolacji ze styropianu należy dodać 40 zł/m2, ponieważ będzie jeszcze potrzebna warstwa drenażowa z kruszywa, o grubości co najmniej 15 cm, podsypka piaskowa o grubości 10 cm (bez wynajęcia sprzętu) i warstwa izolacji przeciwwilgociowej z folii 0,6 mm. Do wariantu z polistyrenem ekstrudowanym trzeba doliczyć samą podsypkę piaskową - 16 zł/m2. W opcji ze szkłem spienionym trzeba doliczyć jedynie geowłókninę - około 3 zł/m2.
W ostatecznym rozrachunku całej budowy okazuje się, że ceny poszczególnych rozwiązań nie odbiegają tak bardzo od siebie. Za izolację ze styropianu trzeba zapłacić 109 zł/m2, z polistyrenu ekstrudowanego - 100 zł/m2, a ze szkła piankowego - 138 zł/m2.
Szkło piankowe płyty cena
Cena płyt ze szkła piankowego zależy od grubości i producenta, ale zazwyczaj wynosi od około 200 do 500 zł/m². Dokładne koszty można sprawdzić u dostawców materiałów budowlanych lub producentów.
Szkło piankowe czarne
Szkło piankowe czarne to materiał izolacyjny wykonany ze szkła pochodzącego z recyklingu, charakteryzujący się wysoką odpornością na wilgoć i ogień. Jego ciemny kolor wynika z procesu produkcji, w którym szkło jest spieniane w wysokiej temperaturze. Jest stosowane głównie jako termoizolacja fundamentów, dachów oraz w budownictwie energooszczędnym. Dzięki strukturze zamkniętokomórkowej nie wchłania wody, co czyni je doskonałym materiałem do zastosowań w miejscach narażonych na wilgoć. Pomimo wielu zalet, szkło piankowe czarne jest droższe niż tradycyjne materiały izolacyjne, co może wpłynąć na koszty inwestycji.
Wady szkła piankowego:
- Wysoka cena – w porównaniu do tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak styropian czy wełna mineralna, szkło piankowe jest droższe.
- Kruchość – mimo dużej wytrzymałości na ściskanie, materiał jest kruchy i może pękać pod wpływem silnych uderzeń.
- Trudność w obróbce – cięcie i dopasowanie szkła piankowego wymaga specjalistycznych narzędzi.
- Waga – jest cięższe od wielu innych materiałów izolacyjnych, co może utrudniać transport i montaż.
- Ograniczona dostępność – w niektórych regionach szkło piankowe może być trudne do zdobycia, co wpływa na jego cenę i czas realizacji inwestycji.
- Więcej o:
Izolacja starych fundamentów
Ocieplenie poddasza: z wełną w roli głównej
Szkło spienione: zastosowanie i ceny
Kupić mieszkanie czy wybudować dom? Oto jest pytanie!
Drenaż: kiedy jest potrzebny - przykłady rozwiązań
Zmiana materiałów wykończeniowych
Jak zbudować dom z keramzytu? Wady, cennik
Projekt budowlany bez tajemnic