Mała kuchnia urządzona z pomysłem. 10 inspirujących kuchni

Masz mała kuchnie i nie wiesz, jak wszystko w niej pomieścić? Zobacz, jak z niewielkim metrażem poradzili sobie inni. Tych 10 aranżacji kuchni Cię zainspiruje.
Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Kuchnia pod skosem

Urządzanie małej kuchni to wyzwanie. Konieczne jest stosowanie kreatywnych rozwiązań, które pozwolą pomieścić jak najwięcej, a jednocześnie zachować funkcjonalność pomieszczenia. Jak to dokładnie zrobić? Nie ma jednego przepisu. Dlatego przyglądamy się małym kuchniom dobrze urządzonym.

W kuchni na zdjęciu problemem była nie tylko nieduża powierzchnia, ale i trudne skosy. Żeby uzyskać, jak najwięcej miejsca na przechowywanie, całą część górną zabudowano modułowymi szafkami. Szafki te są w wyróżniającym się odcieniu intensywnej zieleni, co ożywia całe pomieszczenie.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Aneks kuchenny

Żeby jak najlepiej wykorzystać niewielki aneks kuchenny, z niektórych sprzętów trzeba zrezygnować, a inne wybrać w wersji mini. W tej kuchni postanowiono zrezygnować z piekarnika, z kolei płyta grzewcza ma tylko dwa planiki. Zamontowano także jednokomorowy, nieduży zlew. Mała lodówka została zabudowana. Te wszystkie zabiegi pozwoliły na uzyskanie większej ilości miejsca na przechowanie. Zwraca też uwagę pomysłowe wykorzystanie ściany nad zlewem, zamontowano tam relingi oraz składany ociekacz na naczynia.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Tradycyjnie z klimatem

W tej kuchni wprowadzono tradycyjne fronty szafek i połączono je z wzorzystymi płytkami o rodowodzie hiszpańskim. Dodało to lekkości całej aranżacji. Żeby nie zabudowywać całej kuchni szafkami, zrezygnowano z górnych szafek na jednej ścianie. Wprowadzono tam półki i relingi, co wizualnie odciąża wystrój. Ciekawa aranżacja spowodowała, że nie odczuwa się tu braku metrów.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Ciemne kolory nie tylko do dużych

Ciemne kolory do małych wnętrz? Powszechnie uważa się, że barwy te optycznie pomniejszają pomieszczenie. Wszystko zależy jednak od odpowiednio dobranych odcieni. Można wtedy wykreować elegancką i szykowną kuchnię.

mała kuchnia mała kuchnia fot. IKEA

Razem z salonem

W kuchniach otwartych na salon ważne jest, żeby część kuchenna nie narzucała się zbytnio, nie dominowała nad całym wnętrzem. Z tego względu w tym pomieszczeniu zrezygnowano z typowych górnych szafek. Postawiono na jednolitą kolorystykę i gładkie, proste fronty. Zwarty ciąg dolnych szafek pozwala zmieścić wszystko co niezbędne i harmonizuje z otoczeniem.

mała kuchnia mała kuchnia fot. IKEA

Kuchnia minimalistyczna

Malutki aneks kuchenny i ograniczony budżet. Sytuację rozwiązała minikuchnia SUNNERSTA od IKEA. To nowa kolekcja, która za naprawdę małe pieniądze pozwala wyposażyć kuchnię w niezbędne sprzęty. Lekka konstrukcja zestawu powoduje, że wnętrze nie jest wizualnie zastawione. Wydaje się lekkie i przestronne.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

W stonowanych barwach

Jasne, stonowane barwy optycznie powiększają przestrzeń. Ten zabieg zastosowano w tej kuchni. Zdecydowano się na mieszankę bieli i szarości. Szafki kuchenne zamontowano na przeciwległych ścianach. Na jednej z nich zamiast szafek wprowadzono półki, kuchnia dzięki temu nie jest całkowicie zabudowana.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Na planie litery L

Kuchnia na planie litery L to jeden z najpopularniejszych rodzajów zabudowy. Tutaj wprowadzono zwarty ciąg wysokich szafek, które dają sporo miejsca na przechowywanie. Wewnątrz szafek narożnych wprowadzono specjalne wysuwane półki, które pozwalają na optymalne wykorzystanie miejsca wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na sposób doświetlenia blatów. Dyskretna listwa ledowa jest praktycznie niewidoczna, nie zajmuje miejsca, a zapewnia optymalne oświetlenie.

mała kuchnia mała kuchnia fot. IKEA

Bez górnych szafek

W małej kuchni czasem lepiej zrezygnować z górnych szafek, żeby uniknąć efektu przytłoczenia. Jest to też dobry układ w kuchniach połączonych z salonem. Tutaj zastosowano takie rozwiązanie. Zaletą tej kuchni jest bardzo dobrze dobrana kolorystyka i tonalne przejścia kolorystyczne. Okap jest niemal niewidoczny, a płynny wzór nad blatem przyciąga uwagę i stanowi oryginalne wykończenie.

Mała kuchnia Mała kuchnia fot. IKEA

Cała w bieli

W małych kuchniach zamiast typowych szafek mogą okazać się dobrym rozwiązaniem wózki, które zapewniają dodatkową powierzchnię. Zajmują mniej miejsca niż szafki, a do tego są mobilne. Ich lekka, ażurowa konstrukcja dodaje wizualnie lekkości, jak w widocznej kuchni.

Więcej o: