Do czego dopasować kolor bramy garażowej?

Bramy garażowe - zwłaszcza podwójne - mają znaczne wymiary. Zresztą nawet te pojedyncze są dwa razy większe niż drzwi wejściowe o standardowej wielkości. Tak duża powierzchnia sprawia, że brama garażowa bardzo mocno wyróżnia się na elewacji i wpływa na jej wygląd. Najkorzystniej dla estetyki domu byłoby więc, gdyby harmonijnie współgrała ze stylem i kolorystyką okien i drzwi.

Nie zawsze garażowe wrota muszą być dostosowane do koloru okien. Żaden przymus w tej kwestii nie obowiązuje i możemy je ze sobą zestawiać z większą dowolnością co do koloru, zwłaszcza jeśli się „nie widzą”. Powierzchnia ramy okiennej jest mała w porównaniu z powierzchnią bramy, stąd kolorystyczny „sojusz” między nimi nie jest niezbędny.

Bardzo dobry efekt wizualny otrzymamy natomiast, zapewniając spójność kolorystyczną bramy garażowej z elewacją domu (na przykład tynkiem cienkowarstwowym, okładziną z kamienia, klinkieru czy drewna). Są one ściśle ze sobą powiązane. Warto zgrać ich kolory, zwłaszcza gdy dom jest mniejszy. Jeśli wjazd do garażu jest usytuowany od strony frontowej, brama może zajmować nawet 25% elewacji. W takiej sytuacji można ją „ukryć” wykańczając jej skrzydło materiałem użytym na elewacji, na przykład drewnem. Oryginalnym sposobem na zamaskowanie dużego skrzydła bramy jest pokrycie go lustrzaną powłoką.

Kolor bramy garażowej można również dobrać do dachu, systemu orynnowania, a nawet obróbek blacharskich. Możemy przy tym wybrać różne odcienie tego samego koloru, na przykład jasnoszary i grafitowy. Pozwoli to osiągnąć efekt niebanalny i jednocześnie pełen elegancji.

Więcej o:
Komentarze (3)
Do czego dopasować kolor bramy garażowej?
Zaloguj się
 • 1leszczynka

  0

  a ja powiem, ze naprawde zachwycam się bramami LTH 40 Hormanna. cos pięknego: brama segmentowa drewniana, której skrzydło wypełnione zostało drewnem litym, świerkiem skandynawskim lub kanadyjskim.
  Bramy wykonane z paneli z litego drewna szczególnie szczegolnie dobrze wyglądają w przypadku budynków z drewnianymi elementami wykończeniowymi.
  samo drewno jest niezwykle efektowne: Świerk skandynawski jest jasnym drzewem iglastym, o przeważnie prostym przebiegu włókien. Występujące rdzenie, pojedyncze pęcherze żywiczne, skręt włókien czy żółto-brązowe sęki są całkiem naturalne.

  - Choina kanadyjska jest drzewem iglastym o barwie białawo-szarej po jasnoszarą i brązową, o przeważnie prostym przebiegu włókien i pasach włókien mineralnych równoległych do włókien drzewnych, widoczne są także korytarze po owadach.

 • Joachim Pelko

  0

  Spojność kolorystyczna - jak najbardziej zgoda. Jednak pamiętajmy o drobnym - i niechcianym - szczególe, jakim jest tzw. efekt bimetaliczny. kiedy nasz garaż położony jest od nasłonecznionej strony domu. Tym bardziej, jeśli mamy szeroką bramę, taką do dwustanowiskowego garażu. A to jest ostatnio bardzo modne w architekturze domów jednoorodzinnych: powrót do prostych brył, geometrii, minimalizmu. No i kolor antracytowy, jakkolwiek bardzo efektowny i popularny obecnie - on też na nasłonecznionej stronie będzie kolorem podwyższonego ryzyka ;) jako że duże i ciemne bramy szczególnie narażone są na skutki nagrzewania powierzchni. Ogromna różnica temperatury między zewnętrzną a wewnętrzną strona bramy może spowodować łukowate wygięcie segmentów na zewnątrz garażu. Im większe bramy – tym bardziej się wyginają, co powodować może ich nieszczelność, a nawet blokowanie w prowadnicach. Jak temu zaradzić? Przy niewielkich różnicach temperatury efekt bimetaliczny jest odwracalny. Metal powraca wtedy do swojego pierwotnego kształtu. Faktycznie trwałe odkształcenia następują przy znacznych różnicach temperatury i wtedy jedynym zabezpieczeniem są wzmocnienia zastosowane w panelach bram. Hormann na przykład stosuje je obowiązkowo przy szerokich bramach. Montaż takich bram musi odbyć się w czasie instalacji bramy, ale - co BARDZO WAŻNE - jeszcze przed umieszczeniem paneli w otworze.

 • budujesie

  0

  Spójność kolorystyczna bramy z elewacją domu nie podlega dyskusji. Wiadomo, że może ona działać pozytywnie nawet na zasadzie kontrastu, możę też wzór paneli powtarzać np elementy drewniane wykorzystane na elewacji. Fajny efekt uzyskuje się w przypadku bram Hormanna do własnej aranżacji - też przy bramach uchylnych - super to wygląda, chyba N 80Hormann.. albo ALRF42 do wypełnienia / aranżacji przez odbiorcę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX