Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schron przydomowy - jak wygląda budowa i wyposażenie schronu?

AI/red.

Coraz większa liczba właścicieli domków jednorodzinnych, zainteresowana jest budową schronu przydomowego . Nie chodzi tu o projekt wielkości schronu obrony cywilnej, ale o mały rodzinny schron, który może pomieścić 4-5 osób na 5-10 dni. Z czym wiąże się budowa schronu.

Schron przydomowy
Schron przydomowy
Fot. Shutterstock/Studio Light and Shade

Schron przydomowy - gdzie, kiedy i w jakim celu?

Budowa schronu przydomowego nawet najprostszego jest przedsięwzięciem dość kosztownym, ale możliwym do zrealizowania. Jak w każdej konstrukcji, pierwszą rzeczą jest obliczenie kosztów materiałów i specjalnego wyposażenia. Ważne jest w budowie schronu, aby wybrać odpowiednie miejsce do budowy. Surowo zabrania się budowania schronu w pobliżu innych budynków i budowli, a także: rur gazowych i wodnych, kanałów ściekowych, studni.

Najczęściej schrony są połączone korytarzem z piwnicą lub garażem w budynku mieszkalnym lub zlokalizowane w  sąsiedztwie budynku mieszkalnego dzięki czemu możliwe jest szybkie dotarcie do środka w sytuacji zagrożenia.

Budując własny schron przydomowy, musisz wziąć pod uwagę 2 czynniki: do jakich celów jest potrzebny i jak długo planujesz w nim pozostać. Im poważniejsze potencjalne niebezpieczeństwo i im dłużej planujesz przebywać w schronie, tym głębszy i solidniejszy powinieneś zbudować schron. Po ustaleniu, do jakich zadań potrzebujesz schronu, możesz w przybliżeniu oszacować jego wymiary, głębokość, na której zostanie umieszczony, oraz wysokość sufitu.

Podłoga schronu musi znajdować się powyżej poziomu wód gruntowych. Najlepszą opcją jest fundament na poduszce z kruszonego kamienia o grubości co najmniej 40-50 centymetrów, wykonany z betonu o wytrzymałości co najmniej M-200. Górna warstwa to 50 centymetrów gleby.

Jak wygląda schron przydomowy?

Istnieją dwa rodzaje schronów i przed rozpoczęciem budowy warto ustalić, jak długo będziesz w nich przebywać. Od tego zależy liczba urządzeń, pomieszczeń i materiałów.

Budowa schronu na krótki pobyt, to odpowiednia opcja dla tych, którzy nie chcą przeznaczyć dużych pieniędzy na budowę i nie zawracać sobie głowę kwestiami technicznymi i układem. Taki przydomowy schron da bezpieczne schronienie i pomoże przetrwać huragan lub ukryć się podczas napadu zbrojnego, a utrzymanie go w stanie operacyjnym nie będzie wymagało szerokiego zakresu robót budowlanych - dużego nakładu pracy i środków. Do pokrycia ścian potrzebny będzie np. odporny na uderzenia plastik, a zamiast systemu wentylacyjnego wystarczy poprowadzić 2 rury na powierzchnię. Możesz podłączyć się do centralnej sieci domowej lub wcześniej zaopatrzyć się w baterie. Warto wcześniej umieścić w bunkrze ciepłe ubrania, śpiwory, poduszki i inne akcesoria biwakowe.

Schron na dłuższy pobyt to opcja dla osób, które chcą przetrwać np. poważne klęski żywiołowe ochrona przed bronią masowego rażenia. Tutaj trzeba już wykopać duży dół, położyć fundament, wylać beton na ściany i przeznaczyć kilka metrów kwadratowych na takie urządzenia jak sucha szafa, system filtracji powietrza, zaopatrzenie w wodę i prąd. Projektując budowlę ochronną, należy wziąć pod uwagę: grubość stropu – ma bardzo duży wpływ na wytrzymałość schronu.

Budowa schronu przydomowego - najważniejsze informacje

Prosty bunkier składa się z grubych blach, najlepiej użyć blach o grubości 5mm. Aby zbudować prosty prywatny schron, musisz wykopać dla niego dół. Ten dół powinien być o 50 centymetrów większy niż sam bunkier. Wykop też dziurę pod wejście do bunkra. Zalecamy oddzielenie go od głównej konstrukcji. Wybór głębokości ponownie zależy od istniejącego niebezpieczeństwa. Schron najlepiej umieścić na głębokości 5 metrów od poziomu gruntu.

Wejście może być wykonane w formie włazu, z hermetycznie zamykaną pokrywą. Schron musi być całkowicie uszczelniony, więc wszystkie szwy muszą być dokładnie zespawane i dodatkowo pokryte warstwą izolacji. Do budowy konieczne jest spawanie dna, następnie ścian, a następnie dachu. Radzimy, aby rogi konstrukcji po obu stronach były oparzone metalowymi narożnikami w celu zwiększenia wytrzymałości. Jeśli schron jest wystarczająco duży, wykonaj podpory, aby dach nie ugiął się pod ciężarem ziemi. Gdy rama jest spawana, konieczne jest wycięcie włazu za pomocą narzędzia autogenicznego, a także otworów do dostarczania: energii elektrycznej, wody. Zrób też haczyki, za pomocą którego można opuścić bunkier za pomocą dźwigu. Następnie pokryj powierzchnię bunkra mastyksem, aby stworzyć hydroizolację i zapobiec zniszczeniu metalu, dodatkowo możesz pokryć dno bunkra warstwą mastyksu.

Nowela ustawy wprowadza do słowniczka prawa budowlanego nowe definicje, takie jak przydomowy schron, czy przydomowe ukrycie doraźne w sytuacji zagrożenia. Budowa schronu będzie zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Budowa schronu - cena

Koszt budowy schronu zależy od jego wielkości. Standardowy schron to koszt około 200 tysięcy złotych, ale cena ta może być niższa, jeśli zrezygnujemy ze wzmocnienia ścian czy niektórych elementów wyposażenia. Cena może też wzrosnąć, kiedy na przykład zainstalujemy system do magazynowania wody czy agregat.

Wyposażenie schronu - co warto wiedzieć?

Do schronu można podłączyć wodę, prąd, Internet i telewizję. Zainstaluj także antenę radiową, aby odbierać sygnały radiowe o długich i krótkich falach. Zainstaluj suchą szafę, a także generator elektryczny. W schronie warto umieścić pewną ilość jedzenia, baterii, przenośnych ładowarek, apteczki i ciepłych ubrań. Należy też zgromadzić rezerwy strategiczne:

  • Zboża, konserwy
  • Ciepłe ubrania i buty
  • Świece, żarówki, latarki, baterie
  • Herbata Kawa
  • Woda (150-300 litrów)
  • Nadmuchiwane poduszki, materace i śpiwory
  • Karma dla zwierząt według potrzeb
  • Suszone jagody, wino
  • Leki i apteczka domowa
  • Dokumenty osobiste i inne ważne dla ciebie rzeczy
  • Jeśli masz pozwolenie na broń, warto ją zabezpieczyć w przydomowym schronie.
    Więcej o:

Skomentuj:

Schron przydomowy - jak wygląda budowa i wyposażenie schronu?