Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garaż na dwa samochody: ile bram?

Iwona Szczepaniak

Decydując się na garaż na dwa samochody, powinniśmy rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie jednej dużej bramy, czy dwóch mniejszych. Ma to również istotny wpływ na energooszczędność domu.

Jedną dużą bramę można zamienić na dwie mniejsze; dzięki temu podczas korzystania z garażu zimą ucieknie mniej ciepła
Jedną dużą bramę można zamienić na dwie mniejsze; dzięki temu podczas korzystania z garażu zimą ucieknie mniej ciepła
fot. Hormann

Garaż na dwa samochody: jedna brama. Nie powinna być niższa niż 2 m i węższa niż 5 m. Dzięki takiej jednej podwójnej bramie manewrowanie samochodem jest łatwe, a wjazd do garażu - szeroki. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że skrzydło takiej bramy jest ciężkie. Jeśli zabraknie prądu, ręczne otwieranie będzie sporym wysiłkiem.

Jedna podwójna brama sprawdzi się w garażu nieogrzewanym. Taka brama jest też tańsza niż dwie pojedyncze. Ogrzewany garaż z podwójną bramą to mało racjonalne rozwiązanie, gdyż podczas dużych mrozów będzie wyziębiany kilka razy w ciągu dnia, przez otwarcie całej "ściany".

Garaż na dwa samochody: dwie bramy. Zamiast jednej można wybrać dwie mniejsze bramy. Mają one szerokość nie mniejszą niż 2,3 m i wysokość większą niż 2 m. Wprawdzie wjazd do garażu z dwiema bramami pojedynczymi jest węższy, ale wystarczy otworzyć tylko jedną z nich. Jest to znacznie szybsze, niż otwieranie bramy podwójnej. Jeżeli brama nie jest otwierana automatycznie albo nastąpi awaria prądu lub napędu, jej ręczne otwarcie jest znacznie łatwiejsze.

Jeśli decydujemy się na ogrzewany garaż w domu lub połączony z nim, dużo rozsądniej jest zrobić w nim dwie pojedyncze bramy; przy wyjeździe i wjeździe każdego z domowników otwierać się będzie tylko pół "ściany". Ograniczymy w ten sposób straty ciepła uciekającego przez szeroką bramę. Za dwie oddzielne bramy pojedyncze trzeba jednak zapłacić więcej, niż za jedną bramę podwójną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Garaż na dwa samochody: ile bram?