Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metody osuszania ścian

Redakcja Pressland

Jeśli wilgoć dostanie się do muru to potrafi utrzymać się w nim długo. Naturalne osuszanie nie daje wówczas zbyt dobrych efektów. Trzeba skorzystać z wydajnych urządzeń wychwytujących wilgoć z powietrza. Są to urządzenia, jakie mogą okazać się niezbędne po powodzi, zalaniu albo uszkodzeniu izolacji wodochronnych.

Metody osuszania ścian
Metody osuszania ścian
Fot. shutterstock

Czynności przygotowawcze

Kiedy chcemy skutecznie osuszyć ściany to w pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna zawilgocenia i wyeliminować ją, o ile jest to możliwe. Żeby zdecydować się na metodę osuszania oraz na to, jaki sprzęt wybrać trzeba najpierw ocenić stopień zawilgocenia przegród. Pomiar wykonuje się wilgotnościomierzem. Jeśli ktoś chce bardzo precyzyjnego sposobu pomiaru to może skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, oferujących wykorzystanie metody karbidowej. Jeśli sami mierzymy poziom wilgotności to wystarczy czujniki wilgotnościomierza zetknąć z materiałem i odczytać wynik.

Niepokojący jest poziom zawilgocenia od 8%. Przed osuszaniem należy wykonać kilka niezbędnych czynności. Po pierwsze, przed osuszaniem należy uszczelnić pomieszczenia. Pozamykać drzwi i okna, zatkać kanały wentylacyjne, wyłączyć urządzenia poprawiające wilgotność powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Czasem konieczne może też się okazać zafoliowanie części ścian. Inaczej osuszanie mogłoby trwać za długo. Do odparowania i odprowadzenia wody z osuszonych ścian, podłóg i stropów niezbędny jest osuszasz.

Metody osuszania ścian
Metody osuszania ścian
Fot. shutterstock


Na rynku dostępne są osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Pierwszy typ jest bardzo popularny i nie kosztuje zbyt wiele. Osuszacze kondensacyjne zasysają powietrze i przepuszczają nad skraplaczem. Woda dostaje się wtedy do zbiornika, a ogrzane i suche powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Należy tylko pamiętać o tym, aby zbiornik regularnie opróżniać. Drugi typ osuszaczy, czyli osuszacze adsorpcyjne zasysa wilgotne powietrze docierające do tak zwanego rotora. Znajduje się w nim substancja odciągająca wodę z powietrza. Powietrze pozbawione wody wydmuchiwane jest na zewnątrz. Maszyna ta zużywa jednak dużo prądu.

Działanie osuszaczy powietrza

Osuszacze odbierają wilgoć z powietrza, przyspieszając tym samym jej odparowanie ze ścian oraz z podłóg. W zależności od tego, jak duże pomieszczenie należy osuszyć proces ten może trwać od 2 dni do kilku tygodni. Najmniejsze osuszacze mają wydajność od 20 l/24 h, a największe osuszacze do 200 l/24 h. Osuszacze wykorzystywane do zastosowań przemysłowych mogą więc wydajność nawet 5000 l/h. Wszystkie osuszacze są łatwe w obsłudze. Wyposażone są w regulatory, umożliwiające zaprogramowanie cyklu pracy oraz w automatykę samoczynnie wyłączającą sprzęt. W chwili, gdy powietrze osiągnie zadany poziom wilgotności urządzenie przestaje pracować. Można też zakupić osuszacze z funkcją filtrowania powietrza, czy też takie, w których automat wyłącza zbiornik z wodą gdy będzie przepełniony. Istnieją też osuszacze wzbogacone o wkłady zapachowe. W niektórych pomieszczeniach można skorzystać z osuszaczy odbierających nadmiar wilgoci z powietrza przez cały czas. Najważniejsze jest to, aby osuszacz wybierać każdorazowo do parametrów miejsca, w jakim zostanie zastosowany.

Metody osuszania ścian
Metody osuszania ścian
Fot. shutterstock

Naturalne i sztuczne osuszanie murów

Osuszanie naturalne polega na obniżeniu wilgotności przegrody w wyniku swobodnego przepływu suchego powietrza wokół osuszanego elementu. Należy stworzyć odpowiednie warunki, aby do tego doszło. Jedną z metod w tym zakresie jest stosowanie tynków renowacyjnych. Osuszanie sztuczne, jak już wspomniano, wykorzystuje urządzenia mechaniczne, modyfikujące warunki cieplno–wilgotnościowe w bezpośrednim otoczeniu zawilgoconych elementów. Skuteczność tej metody gwarantuje wymiana powietrza z otoczeniem poprzez wietrzenie lub montaż wentylatorów. Poza osuszaczami, do sztucznego osuszania wykorzystuje się nagrzewnice. Popularna jest również metoda mikrofalowa oraz termoiniekcji. Pewne jest jedno: jeśli tylko zobaczymy pierwsze ślady zawilgocenia to zareagować powinniśmy od razu. Trzeba walczyć z wilgocią, aby nie uszkodziła fundamentów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metody osuszania ścian