Aranżacja łazienki dla 5-osobowej rodziny

Zaprojektowanie łazienki dla pięcioosobowej rodziny to nie lada wyzwanie. Ważne są płytki (łatwe do utrzymania w czystości), schowki (naprawdę liczne) i miejsce na kosmetyki (dla każdego domownika).

Miała być oczywiście funkcjonalna, bo taka powinna być każda łazienka. A do tego wesoła, ale zarazem nie infantylna, tak by dobrze się w niej czuli i rodzice, i dzieci – trzej synowie w wieku od kilku do kilkunastu lat. Projektantka Justyna Mojżyk z pracowni Poliforma użyła jako „rozweselacza” mocnego żółtego koloru. Zastosowała go jednak tylko w tych miejscach, które – gdy ten odcień już się domownikom opatrzy – będzie można łatwo zmienić bez przeprowadzania uciążliwego remontu i skuwania płytek. Żółte fronty szafek i półeczki z lakierowanej płyty MDF za kilka lat bez problemu da się przemalować na dowolną barwę, połysk zamienić na mat lub zamontować na przykład fronty drewniane.

Przestrzeń nad pralką i ścianką instalacyjną podwieszonego sedesu została zabudowana - otwierane na dotyk szafki sięgają aż do samego sufitu. Żółte fronty odbijają się w lustrze, dzięki czemu słonecznej barwy jest we wnętrzu więcej. Żółta barwa znakomicie się sprawdza we wnętrzach bez okna - rozświetla je i ożywia.Przestrzeń nad pralką i ścianką instalacyjną podwieszonego sedesu została zabudowana - otwierane na dotyk szafki sięgają aż do samego sufitu. Żółte fronty odbijają się w lustrze, dzięki czemu słonecznej barwy jest we wnętrzu więcej. Żółta barwa znakomicie się sprawdza we wnętrzach bez okna - rozświetla je i ożywia. Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Dobrym rozwiązaniem okazały się gniazdka wewnątrz szafek nad sedesem, które umożliwiły ukrycie ładowarek do pięciu szczoteczek elektrycznych. Pomiędzy kabiną prysznicową a ścianą z drzwiami architektka zostawiła miejsce na kosze na brudną bieliznę, ręczniki i szlafroki, dzięki czemu mniej rzucają się one w oczy i nie odbijają w lustrze, nie powodując wrażenia bałaganu.
Duże lustro i kinkiet z regulowanym natężeniem światła to ukłon w stronę Doroty, jedynej kobiety w domu, która spędza w łazience zdecydowanie najwięcej czasu.

Wybór przedmiotów: Delfina Grzelak, fot. producenci

Aranżacja łazienki dla 5-osobowej rodziny - architekt Michał Grzelak radzi

Kabina czy wanna? Właściciele zdecydowali się na kabinę prysznicową typu walk-in, bez brodzika. Proszę spojrzeć, jak wyglądałaby ta sama łazienka z tradycyjną kabiną narożną (z brodzikiem) oraz z wanną.

• Aranżacja łazienki - tak jest teraz. Po jednej stronie – pralka i sedes (a nad nimi schowki), po drugiej – kabina i kosze na pranie. Na wprost wejścia jest szafka z umywalką.

• Aranżacja łazienki - propozycja z kabiną narożną. Wybrałem model w kształcie ćwiartki koła. Jest nieco mniejszy niż ten wybrany przez właścicieli i projektantkę, ale za to na środku łazienki zostaje więcej wolnego miejsca.

• Aranżacja łazienki - propozycja z wanną. Zajmuje ona całą ścianę na prawo od drzwi. Kosz na pranie stoi przy narożnej umywalce – mniejszej niż w dwóch poprzednich wariantach.

Remont w 48 godzin: metamorfoza małej łazienki w bloku w Ursusie

Więcej o: