Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego

Tekst Beata Zielińska, konsultacja Przemysław Kapczuk

Jeśli w naszym domu jest o jedną łazienkę za mało, można ją urządzić podczas remontu w nieużytkowanym dotąd pomieszczeniu. Istotną przeszkodą w realizacji takiego pomysłu może być duża odległość od pionu kanalizacyjnego. Ale tę trudność da się pokonać.

Miskę ustępową, umywalkę, kabinę prysznicową, wannę, bidet oraz pralkę możemy ustawić w pomieszczeniach, w których nie ma pionu kanalizacyjnego. Ścieki, które powstaną podczas użytkowania łazienki lub toalety, zostaną odprowadzone przez urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące
Miskę ustępową, umywalkę, kabinę prysznicową, wannę, bidet oraz pralkę możemy ustawić w pomieszczeniach, w których nie ma pionu kanalizacyjnego. Ścieki, które powstaną podczas użytkowania łazienki lub toalety, zostaną odprowadzone przez urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące
Fot. SFA Poland
Każde urządzenie sanitarne (wanna, prysznic, umywalka, miska ustępowa czy bidet) wymaga doprowadzenia wody i podłączenia do kanalizacji.

Toaleta bez odpływu

Z wykonaniem instalacji wodnej zwykle nie ma większych kłopotów, bo średnica prowadzonych rur nie przekracza 20 mm. Natomiast znacznie więcej problemów sprawia instalacja kanalizacyjna. Układa się ją ze spadkiem minimum 2%, co oznacza obniżenie rury kanalizacyjnej na każdym metrze o 2 cm (od przyboru do pionu). Poza tym rury te mają znacznie większe średnice niż wodne. Na przykład ścieki z umywalki i bidetu odprowadza się rurą 40 mm, wanny i natrysku - 50 mm, z miski ustępowej - aż 110 mm.

Co więcej, aby ścieki mogły grawitacyjnie (czyli pod wpływem własnego ciężaru) spływać do kanalizacji, podejście nie powinno być zbyt długie. Sedesu nie ustawia się więc dalej niż 1 m od pionu, a wanny lub kabiny prysznicowej - 3 m.

Specjalne przepompownie lub urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące

Srawdzą się zatem wtedy, gdy będziemy chcieli zaadaptować na łazienkę pomieszczenie z daleka od pionu, bądź zrobić ją w piwnicy poniżej przyłącza kanalizacyjnego. Urządzenia te będą również niezastąpione, jeśli podczas remontu łazienki zdecydujemy się zmienić nie tylko jej wystrój, ale też ustawienie przyborów, co spowoduje, że ścieków nie da się odprowadzić z nich grawitacyjnie.

Moc urządzeń rozdrabniająco-przepompowujących stosowanych w domu nie przekracza 1100 W, wystarczy więc podłączyć je do gniazdka o napięciu 230 V.

Dobór urządzenia należy powierzyć fachowcowi. Uwzględni on rodzaj i liczbę przyborów łazienkowych, które chcemy podłączyć do rozdrabniacza, oraz ilość ścieków dopływających do niego. Istotną informacją jest również wysokość i odległość, na jaką należy ścieki przetłoczyć. Oba te parametry są ściśle ze sobą powiązane, zgodnie z zasadą, że 1 m przetłoczenia ścieków przez pompę w pionie odpowiada około 10 m w poziomie. Zatem pompa o maksymalnej wysokości podnoszenia 5 m, może przepompować ścieki w poziomie na odległość 50 m.

Stosując te urządzenia, nie należy obawiać się, że nieprzyjemne zapachy przedostaną się do łazienki. Wszystkie mają szczelne zamknięcia z gumową uszczelką, a niektóre - filtr węglowy.

Uwaga! Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące przeznaczone są jedynie do rozdrabniania fekaliów, papieru toaletowego i ścieków kuchennych. Inne materiały (na przykład kartonowe opakowania po kosmetykach, folia) mogą doprowadzić do zablokowania wirnika pompy i spowodować ich uszkodzenie.

Przepompownie do użytku domowego mogą odprowadzić ścieki ze wszystkich przyborów sanitariatów w łazience oraz z pralki, z wyłączeniem miski ustępowej.

Nieduże pompy umożliwiają między innymi odprowadzenie ścieków z kabiny prysznicowej. Ich najważniejszą zaletą jest to, że bez problemu ukryjemy je pod wysokim brodzikiem lub w małej szafce pod umywalką. Gdy wybierzemy płytki brodzik, pompę możemy zamontować obok niego. Alternatywą jest specjalny brodzik z wyprofilowanym miejscem na pompę.

Większe przepompownie mają postać hermetycznych zbiorników o pojemności 40-170 l. Umożliwiają one zgromadzenie ścieków spływających grawitacyjnie z pralni w piwnicy, a nawet z całego domu. Przepompownie tego typu montuje się na podłodze piwnicy lub w specjalnym zagłębieniu.
    Więcej o:

Skomentuj:

Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego