Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki materac wybrać? Dobierz materac do swoich potrzeb

Monika Utnik-Strugała

Materac sprężynowy czy z pianki? A może lepiej z włókna kokosowego? I o jakiej twardości? Oto krótki poradnik, jaki materac wybrać, by się komfortowo wyspać.

Materac BENET, 2 rodzaje pianki (termoelastyczna i lateksowa), wys. 25 cm, 1450 zł/140 x 200 cm, Benet
Materac BENET, 2 rodzaje pianki (termoelastyczna i lateksowa), wys. 25 cm, 1450 zł/140 x 200 cm, Benet
fot. producent

Grubość materaca ma znaczenie

Od grubości materaca zależy nie tylko jakość naszego snu, ale także trwałość materaca. Cieńszy niż 20 cm szybciej się odkształci i będzie po prostu niewygodny. Nie zdziwmy się na widok materaca o grubości 10 cm - to tzw. topmaterac, który kładzie się na materacu głównym, np. sprężynowym.

Jak dobrać twardość materaca

Twardość materaca powinna być tak dobrana, by kręgosłup nie zapadał się, gdy leżymy na boku, i zachował naturalne krzywizny, kiedy przewrócimy się na wznak. Do wyboru mamy materace o twardości H2, H3 i H4: pierwszy dla osób ważących mniej niż 80 kg, drugi - powyżej 80 kg, a trzeci - 100 kg i więcej. Materac o twardości H2 teoretycznie nadaje się więc dla osób o wadze zarówno 40, jak i 80 kg, ale różnica między nimi jest przecież zasadnicza. Dlatego jeśli ważymy dużo mniej niż 80 kg, wybierzmy model uniwersalny - z pianki termoelastycznej zwanej memory foam, która idealnie dopasowuje się do ciała.

Uwaga na strefy twardości w materacach

Wśród materaców znajdziemy modele z tzw. strefami twardości - może ich być od 3 do 7. Jak twierdzą producenci, różne części ciała wywierają inny nacisk na powierzchnię materaca. Dlatego musi być wykonany z kilku odmiennych materiałów, bo wtedy lepiej dopasuje się do ciała. Brzmi dobrze, problem w tym, że podczas projektowania takich modeli brano pod uwagę średni wzrost człowieka i tylko jedną pozycję, jaką przyjmuje podczas snu. Strefami twardości nie można się więc do końca sugerować, choć oczywiście nie można ich też lekceważyć.

Materace z egzotycznych materiałów

Materace z włókna kokosowego czy trawy morskiej mogą skusić zwolenników naturalnych materiałów. Ale uwaga: alergicy raczej się na nich nie wyśpią - powinni zainwestować w model z pianki wysokoelastycznej (ma duże pory, dzięki czemu materac "oddycha" i odprowadza wilgoć) lub lateksowej (jest robiony z mleczka kauczukowego, nie rozwijają się w nim bakterie ani grzyby).

Materac dla dwojga

Wielu producentów namawia pary, zwłaszcza gdy partnerzy znacznie różnią się wagą, by zamiast jednego materaca kupiły dwa różne i włożyły je do jednej ramy (warto dokupić tzw. klin, który zamaskuje przerwę między materacami). Zapewni to większy komfort spania. Jeśli jednak nie możemy bez siebie żyć nawet w czasie snu, pomyślmy o jednym materacu, ale naprawdę dobrym. Na przykład piankowym, który świetnie amortyzuje ruchy śpiącej na nim osoby - pod wpływem ruchu reagują tylko wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia. W łóżku dla pary nie sprawdzi się raczej model sprężynowy, na którym odczujemy każdy ruch partnera (np. zmianę pozycji).

Jak sprawdzić materac?

To mit, że kładąc się w sklepie na materacu, sprawdzimy, czy będzie nam dobrze służył. W ten sposób można oczywiście wstępnie ocenić jego jakość, jednak pobieżne kilkuminutowe próby nie są miarodajne. Na materacu trzeba się po prostu przespać, żeby na pewno stwierdzić, czy jest dla nas odpowiedni. Dlatego coraz więcej dobrych, doświadczonych marek pozwala testować materac przez co najmniej 30 dni (niektóre nawet przez 100) i zwrócić go, jeśli okaże się niewygodny. Dodatkowy plus jest taki, że nie trzeba już biegać godzinami po sklepach - nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić materac przez internet.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jaki materac wybrać? Dobierz materac do swoich potrzeb