Jaką pościel najlepiej kupić? Komplety w kwiatowe wzory

Edyta Jabłońska

Pościel odgrywa bardzo ważną rolę dla jakości naszego snu. Zazwyczaj jednak kierujemy się wyglądem wzoru przy wyborze idealnej pościeli do własnej sypialni. Jak połączyć zdrowie z estetyką?

FLORAL GARDEN, bawełna i poliester, 200 x 200 cm, 50 x 75 cm (2 szt.) 105?zł?dekoria.pl
FLORAL GARDEN, bawełna i poliester, 200 x 200 cm, 50 x 75 cm (2 szt.) 105?zł?dekoria.pl
fot. producenci

Od niedawna można kupić pościel antybakteryjną i antyalergiczną (np. Silver Dream). Tkanina zawiera jony srebra, które zabijają bakterie i roztocza, dzięki czemu dla osób skłonnych do uczuleń jest długo przyjazna, a nie tylko tuż po praniu. jest to dobra wiadomość dla naszego zdrowia.

Przeczytaj także: Poduszka na dobry sen. Wybierz idealną poduszką dla siebie

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Tkaniny, z których szyje się pościel

  • Bawełna – najpopularniejsza i zarazem jedna z najlepszych tkanin na pościel. Przepuszcza powietrze, nie uczula, można ją prać nawet w 90 st. C, nadaje się więc dla dzieci i alergików. Za najbardziej luksusową uważa się bawełnę egipską: miękką, delikatną, z lekkim połyskiem.

  • Len – to dobry materiał na pościel, bo jest bardzo przewiewny, dzięki czemu dobrze odprowadza wilgoć (polecany na lato). Jest jednak dość szorstki i trudno się go prasuje. Nie występuje w tak bogatej gamie kolorystycznej jak np. bawełna.

  • Bambus – odkrycie ostatnich lat. Przypomina bawełnę, choć niektórzy twierdzą, że jest od niej delikatniejszy. Ma właściwości bakteriobójcze, dobrze odprowadza wilgoć i jest antystatyczny. Idealny na pościel dla dzieci i alergików.

  • Jedwab – delikatny, przez wielu uważany za tkaninę ekskluzywną. Przyjemny i odrobinę chłodny w dotyku, w sam raz na letnie noce. Nie przyciąga kurzu, dlatego w jedwabnej pościeli mogą spać osoby chore na astmę i alergicy.

  • Wełna – bardzo ciepła i przyjemna w dotyku (chociaż dla niektórych, zwłaszcza dzieci, zbyt „gryząca”). Wełniana pościel jest polecana reumatykom. Niestety, może powodować alergie.

  • Poliester – włókno syntetyczne, którego największą zaletą jest niska cena i mała podatność na gniecenie. Nie odprowadza wilgoci, dlatego lepiej szukać tkaniny z domieszką bawełny. Pościeli syntetycznej nie można gotować, nie sprawdzi się więc w sypialniach dzieci i alergików.

  • Mikrofibra (mikrowłókno) – włókno syntetyczne, zazwyczaj mieszanka poliestru i nylonu. Miękka, ale nie przepuszcza wilgoci.

Rodzaje splotów

Płótno – najpopularniejszy splot. Tkanina jest przyjemna w dotyku i bardzo trwała, ale wymaga prasowania.

Dżersej – przypomina tkaninę elastyczną. Jest miększy od płótna i się nie gniecie.

Kora – nazwa pochodzi od nierównej faktury. Nie wymaga prasowania, ale bywa szorstka.

Satyna – cienka, z lekkim połyskiem. Chłodna w dotyku, a więc idealna na letnie noce. Najczęściej spotyka się satynę bawełnianą.

Flanela – gruba tkanina z „zamszową” powierzchnią. Bardzo miła w dotyku i ciepła, sprawdzi się w mroźne zimowe noce.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Jaką pościel najlepiej kupić? Komplety w kwiatowe wzory