Sauna w domu

Marta Lubaszewska

Czym szczególnym wyróżniają się kąpiele w saunie i co zrobić, aby mieć saunę w domu?

Sauna w domu
Sauna w domu
fot. Wedi Polska

 Nie tylko Finowie powiadają, że sauny są świątynią duszy i ciała. Ci, co korzystają z nich współcześnie, również wiedzą, że uzyskuje się w nich wewnętrzny spokój, likwiduje stres.

Nic dziwnego, że popularność tego rodzaju urządzeń wzrasta i niejeden z nas chciałby korzystać z sauny w zaciszu własnego domu.  

Okazuje się, że wystarczy małe, odizolowane pomieszczenie w domu lub w ogrodzie, by spełnić marzenie o własnej saunie. Przy jej konstrukcji musimy jednak zwrócić baczną uwagę na wysokość pomieszczenia, odpowiedni i bezpieczny piec, właściwy rodzaj drewna, zabezpieczenie ścian i prawidłową wentylację.

Ze względu na warunki panujące w saunie, wyróżnia się trzy rodzaje: suchą, mokrą lub parowo-ziołową. Dla każdego rodzaju zmienia się stosunek temperatury do wilgotności -  suma temperatury (w °C) i wilgotności (w procentach) powinna wynosić 110.  

Wielkość sauny uzależniona jest od ilości osób z niej korzystających, najczęściej spotykane rozmiary to od 120 x 120 cm do 300 x 250 cm. Pomieszczenie nie powinno być niższe niż 200 cm (wymogi przepisów przeciwpożarowych), jednak całkowita wysokość sauny nie powinna przekraczać 240 cm. Przy tej wysokości najniższa ławka powinna znajdować się na wysokości ok. 34 cm, środkowa 68 cm, a najwyższa 110 cm.

O wyborze pieca stanowi moc, dostosowana do wielkości sauny (na 1m3 potrzeba 1kW mocy).  Najbardziej ekonomiczne miejsce dla pieca to obszar najbliżej drzwi - zapewnia to szybkie nagrzanie powietrza oraz dobrą cyrkulację.

Sauna koniecznie musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wykonuje się ją z drewna o małej ilości żywicy i sęków. Do najpopularniejszych drewnianych surowców należy świerk skandynawski, jodła kanadyjska i cedr, który lubiany jest przez swój niezwykły aromat. Grubość paneli powinna wynosić przynajmniej 12 mm. Pod nimi trzeba umieścić izolację termiczną, najlepiej z wełny mineralnej (uchroni to przed nadmiernymi stratami energii), ale sauna wewnątrz domu nie musi mieć dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykończone drewnem, płytami pilśniowymi lub gipsowymi - wybór należy do użytkownika.

Najlepszym materiałem na podłogę domowej sauny jest gres, kamień naturalny lub terakota. Powierzchnię najczęściej wykłada się także drewnianymi kratkami podłogowymi.             

Drzwi do sauny mogą być wykonane ze szkła hartowanego, popularne są także drzwi drewniane. Ważne by otwierały się na zewnątrz i nie miały metalowej klamki.  

Aby uniknąć zawilgocenia pomieszczeń, zagrzybienia, czy nawet pożaru, należy zadbać o prawidłowe doprowadzenie świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego powietrza na zewnątrz. Zainstalowanie otworów wlotu i wylotu powietrza pomoże uniknąć tych przykrych niespodzianek.

Specyficzne warunki panujące w saunie wymuszają także stosowanie szczelnych  osłon na żarówki. Oświetlenie montuje się na ścianie z dala od pieca, bądź też pod ławkami. W pierwszym przypadku, bezpieczna odległość od sufitu ma wynosić min. 30 cm. Natężenie światła powinno być umiarkowane, by zwiększyć wyciszenie i relaks.

 

Zobacz także:

Drewno w łazience

Umywalki z polskich sklepów

Skandynawska podłoga

   

Skomentuj:

Sauna w domu