Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

3 wskazówki, jak wybrać meble ogrodowe

AZ
3 wskazówki, jak wybrać meble ogrodowe - Homebook

Aranżacja ogrodu lub tarasu wymaga zainwestowania w odpowiednie meble, dzięki którym domownicy i ich goście będą mogli wygodnie odpoczywać na świeżym powietrzu. Meble ogrodowe powinny być wytrzymałe, funkcjonalne i dopasowane do stylu przydomowej zieleni.

Wybierając idealne meble ogrodowe, warto kierować się głównie własnymi potrzebami. Ważny jest materiał wykonania, sposób konserwacji i ewentualna konieczność przechowywania mebli w zadaszonym miejscu jesienią i zimą.

Materiał idealny na meble ogrodowe

Ze względu na miejsce usytuowania, meble ogrodowe często są narażone na działanie warunków atmosferycznych - nie tylko opadów, ale również wiatru czy słońca. Jeśli materiał, z którego zostały wykonane meble, nie będzie na nie odporny, zestaw szybko się zniszczy lub będzie wymagał regularnej konserwacji. Jednym z najpopularniejszych materiałów na meble ogrodowe jest technorattan, czyli sztuczne tworzywo, które przypomina naturalny rattan. Cechą charakterystyczną technorattanu jest duża wytrzymałość. Wykonane z niego meble mogą stać na ogrodzie przez cały rok, ponieważ są odporne na niskie i wysokie temperatury, a także opady. Materiał nie blaknie pod wpływem słońca, a mebli nie trzeba chować w domu w okresie zimowym. Dodatkowo, meble ogrodowe z technorattanu wyglądają bardzo elegancko, a ich utrzymanie w dobrym stanie wymaga jedynie wycierania wilgotną ściereczką.

Duża popularnością cieszą się również meble drewniane, chociaż wymagają więcej uwagi niż te wykonane z technorattanu. Drewno jest materiałem naturalnym i bardzo modnym, dlatego pasuje do każdego ogrodu i tarasu; szczególnie dobrze prezentuje się w otoczeniu zieleni. Wymaga jednak okresowej konserwacji, ponieważ drewno, w zależności od gatunku, jest wrażliwe na warunki atmosferyczne. Płowieje pod wpływem słońca i chłonie wilgoć, dlatego meble mogą z czasem puchnąć lub odkształcać się. Każdy gatunek drewna wymaga innej pielęgnacji. Wystarczy jednak zadbać o nie i utrzymywać w czystości, aby móc cieszyć się ich pięknym, naturalnym i modnym wyglądem przez wiele lat.

Meble ogrodowe w praktycznych zestawach

Na rynku dostępne są zarówno poszczególne elementy mebli ogrodowych, które można kupować oddzielnie, jak i całe zestawy mebli. Inwestując w meble po raz pierwszy, warto zdecydować się na drugi wariant, który zapewnia idealne dopasowanie do siebie wszystkich elementów zestawu. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę, czy w przypadku zniszczenia jednego krzesła lub stołu, można go będzie później dokupić. Chcąc jak najlepiej dopasować zestaw mebli do własnych potrzeb, można dowolnie wybierać jego poszczególne elementy w ramach jednej kolekcji. Nie trzeba więc decydować się na z góry narzuconą przez sprzedawcę konfigurację, ale wybrać taką, która będzie idealnie pasować do ogrodu lub tarasu. W zestawie może znaleźć się nie tylko stolik lub ława z krzesłami, ale również bujane fotele, huśtawki czy praktyczne skrzynie z siedziskami.

Stylowe meble ogrodowe

Meble ogrodowe służą głównie do wypoczynku, dlatego muszą być wygodne. Nie można jednak zapomnieć o ich walorach estetycznych. Wybrane meble powinny też pasować do miejsca, w którym będą stały tak, aby tworzyły z ogrodem lub tarasem jedną, stylistyczną całość. Estetyka wykonania jest równie ważna jak funkcjonalność ponieważ raz kupione meble zwykle posłużą właścicielom przez kilka lat. Dla tych, którzy lubią częste zmiany aranżacji, dobrym rozwiązaniem będą meble, które można łatwo przemalować lub zmienić ich wygląd przez dodanie poduszek albo innych, dekoracyjnych elementów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Spotkania przy wiosennym stole

Skomentuj:

3 wskazówki, jak wybrać meble ogrodowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej