Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koszenie trawy

Katarzyna Jodłowska

Kiedy zima się powoli kończy zaczynamy myśleć o naszym trawniku. Podpowiadamy kiedy można po raz pierwszy skosić trawę i jak się do tego prawidłowo przygotować.

Podwórko dworku z kwietnikiem i trawnikiem z zieloną trawą z marmurowym chodnikiem
Podwórko dworku z kwietnikiem i trawnikiem z zieloną trawą z marmurowym chodnikiem
Domowe Klimaty

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie?

Nie warto się spieszyć z koszeniem trawnika. Wszelkie prace powinno się zacząć kiedy ziemia rozmarznie i stanie się miękka a i gleba dobrze obeschnie.

Nim zabierzemy się za strzyżenie trawnika warto dobrze go wygrabić z liści, wykonać wertykulację i areację. Następnie oglądamy szkody jakie powstały na trawniku i dosiewamy tam gdzie pojawiły się ubytki. Usuwamy widoczne chwasty i mech. Wyrównujemy kopce po kretach. Warto również dobrze podlać i nawieźć trawnik. Po tych wszystkich czynnościach możemy zabrać się za koszenie. Zabieg ten nie tylko poprawia wygląd trawnika, ale również sprawia, że trawa się zagęszcza i tworzy zwarty „dywan”. Ważne jest to, by unikać zbyt niskiego strzyżenia, poniżej 2,5 centymetra, co osłabia rośliny i sprawia, że kiełkują między nimi chwasty. Musimy też zadbać o ostrza kosiarki by były ostre i nie szarpały źdźbeł trawy. Jeśli będziecie w tym sezonie kupować nową kosiarkę to warto rozważyć tę z opcją - mulczowanie. Rozdrobnione źdźbła doskonale użyźnią glebę trawnika.

Trawnik po zimie - 8 najważniejszych czynności

Kiedy pierwsze koszenie trawy?

Pierwsze koszenie planujemy na kwiecień  lub początek maja. Wybór konkretnego terminu warunkujemy pogodą, stanem naszej trawy, szybkością jej wzrostu. Jeśli zrobi się wcześnie ciepło to koszenie możemy zacząć już na początku kwietnia.  Potem powtarzamy je co 7-10 dni aż do końca sezonu. . Kosiarka powinna ciąć ostro, nie szarpiąc źdźbeł.

Trawnik. 12 sposobów na piękny trawnik

Koszenie trawy - cena

Koszenie trawnika przez ostatnie lata stało się dość popularną usługą zwłaszcza wśród posiadaczy dużych ogrodów. Koszt jest liczony z m kw. trawnika i różni się pomiędzy regionami Polski. Oczywiście warto negocjować ceny. Ceny wahają się pomiędzy 0,44 - 0,54 zł za m kw. trawnika. Najtaniej skosimy trawę  województwach:

  • kujawskim
  • opolskim
  • podkarpackim
  • podlaskim

Najwięcej zaś zapłacimy:

  • łódzkim
  • małopolskim
  • mazowieckim
  • śląskim

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Koszenie trawy