Tulipany

Tulipa

s
Fot. Shutterstock

Kolor kwiatów

czerwone, dwubarwne

Kolor liści

jasno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Tulipan jest najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Tulipan (Tulipa L.) - rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy kultywarów (odmian uprawnych). Gatunkiem typowym jest Tulipa sylvestris L. Naturalny obszar występowania tulipana to Europa Południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię. Tulipany zaczęto uprawiać prawdopodobnie w Persji w X wieku n.e. Uważa się, że do Europy Zachodniej tulipany zostały sprowadzone w 1554 roku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I, nie jest to jednak pewne. Pod koniec drugiej połowy XVI wieku zachodnią Europę (przede wszystkim Holandię) ogarnęło tulipanowe szaleństwo (tulipomania). Ponieważ ich ceny gwałtownie rosły, zaczęto je skupywać w nadziei jeszcze droższego odsprzedania. Tulipanowe szaleństwo trwa do dziś. Na całym świecie w czasie ich kwitnie odbywają się liczne wystawy tych roślin. Uprawia się go głównie w gruncie i pod osłonami (szklarnie, tunele foliowe).

Rozmiary Zależnie od gatunku, tulipany mogą mieć od 10 do ok 30 cm.

Odmiany Tulipany mają niezliczoną liczbę odmian. Rokrocznie pojawiają się nowe odmiany. Różniące się kolorem, kształtem płatków kwiatowych. warto wspomnieć o odmianach nazwanych imieniem i nazwiskiem znanych osób. Dużą popularnością cieszą się takie odmiany jak 'Maria Kaczyńska', 'Anna Komorowska', 'Lech Kaczyński', 'Leszek Miller' czy 'Mikołaj Kopernik'

Kwitnienie W ogrodach - wiosna, od marca do czerwca.

Wymagania Słoneczne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym.

Uprawa i pielęgnacja Uprawia się go głównie w gruncie i pod osłonami (szklarnie, tunele foliowe) przez cały rok. Cebule wysadza się do ziemi jesienią, małe na głębokość 6-10 cm, duże na głębokość 11-15 cm. Cebule tulipanów sadzi się na tyle wcześnie, aby zdążyły się zakorzenić przed nadejściem mrozów. Najlepiej sadzić do połowy października. Powinny być przed sadzeniem zaprawione przez moczenie w odpowiednich preparatach grzybobójczych. Nawozi się już jesienią po zasadzeniu cebul, potem wiosną przed kwitnieniem. W czasie upałów należy je podlewać. Przekwitłe kwiaty usuwa się, ale liście i łodygę należy pozostawić aż do zaschnięcia.

Rozmnażanie Głównie przez cebule przybyszowe wytwarzane na macierzystej cebuli. Rozmnażanie przez nasiona możliwe jest tylko u gatunków botanicznych, uprawiane kultywary z reguły nie zachowują bowiem cech rośliny macierzystej

Choroby i szkodniki Liczna grupa chorób wirusowych objawiająca się nekrotycznymi i chlorotycznymi zmianami na liściach, żółknięciem liści. Brak skutecznego sposobu leczenia. Rośliny należy zniszczyć. Fuzarioza objawiająca się żółknięciem liści i więdnięciem rośliny. Jedyny skuteczny sposób zaradzenia to zapobieganie: sadzenie tylko zdrowych cebul i zaprawianie ich przed sadzeniem. inne choroby grzybowe (szara pleśń, penicilloza). Zwalcza się je wielokrotnym opryskiwaniem odpowiednimi środkami grzybobójczymi Niszczyk zjadliwy - drobny nicień żerujący w glebie na cebulach. Objawy: liście skręcają się i są żółtozielone, kwiaty zielone i zniekształcone, cebule miękkie i gąbczaste. Szkodnik kwarantannowy, zwalczanie praktycznie niemożliwe, cebule należy zniszczyć Nornik zwyczajny i mysz zaroślowa wyjadające cebule. Należy je przed posadzeniem zaprawiać, potem zwalczać te gryzonie

Podlewanie i nawożenie Regularne podlewanie i okresowe nawożenie płynnym nawozem.

Zastosowanie Szerokie - do obsadzania pojemników i na rabaty, na sklaniaki. Nadaje się na rabaty, na obwódki i na kwiat cięty. Tulipany warto sadzić w większych grupach tworzą wtedy efektowne barwne dywany.

1 z 8s
Fot. Shutterstock
2 z 8Tulipan 'Black Diamond' warto posadzić go na jasnych rabatach.
Fot. Shutterstock: Henk Vriselaar
3 z 8Tulipan papuzi 'WEBER'S PARROT'. Kwiaty cebulowe
Fot. Shutterstock
4 z 8SLOWA KLUCZOWE: Anemone blanda Tulipa Floriade 2012
Fot. Ibulb.ogr
5 z 8125. rocznicę śmierci van Gogha uhonorowano w Keukenhof kwiatową mozaiką wykonaną na podstawie autoportretu artysty (po prawej) z 10 tysięcy tulipanów. Poniżej tulipan nazwany jego imieniem.
Fot. Keukenhof.nl
6 z 8SLOWA KLUCZOWE: Bulbs in pots Spring flowering bulbs
Fot. Ibulb
7 z 8Bukiet żółtych tulipanów to według Dariusza Kordka idealny prezent dla żony
Fot. Shutterstock / Gtranquility
8 z 8Oprócz tulipanów w ogrodach Keukenhof rozkwitają łany szafirków, rzeki hiacyntów, pola narcyzów...
Fot. Keukenhof.nl

Czytaj więcej o "Tulipany"

Wilanów
spring border with philadelphus aureus (mock orange) acer palmatum (maple) tulipa (tulip), prinses irene , ballerina , westpoint , abu hassam ,and aleppo, euphorbia polychroma (spurge).
19900652 https bi
"NAJWAŻNIEJSZE JEST TU ŚWIATŁO, GDYBYM MOGŁA, MIESZKAŁABYM W SZKLANYM DOMU".
Colourful border of Tulips and Euphorbia polychroma at Great Dixter SLOWA KLUCZOWE: Beet Beete Bepflanzung Blume Cottage Farbe Farben Fr´hling Garten Knolle Knollen Myosotis Raublattgew chse Tulpen Vergissmeinnicht Vergi?meinnicht anpflanzen bepflanzen blau bl´hend bunt einpflanzen gelb rot tulipa quadratisch
NA PARKOWYM KLOMBIE. Żółte tulipany i niebieskie niezapominajki posadzono na kilku identycznych klombach, pomiędzy którymi wije się ścieżka.
24.04.2008 WARSZAWA AMBASADA HOLANDII , KWIATY , BUKIETY , KOMPOZYCJE , TULIPANY , TULIPAN
szafirki, tulipany, bergenie i pierwiosnki
OLYMPUS DIGITAL CAMERA