Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Forsycja

Encyklopedia roślin:

Forsycja (Forsythia). Krzewy łatwe w uprawie i w różnym stopniu mrozoodporne (najbardziej odporna jest forsycja koreańska, najmniej forsycja pośrednia). Kwiaty w odcieniach żółci pojawiają się obficie jeszcze przed liśćmi wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach. Owoc- torebka.

Rozmiary W zależności od gatunku i odmiany osiągają od 30 cm wysokości do około 3 m.

Gatunki i odmiany Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) - krzew o wzniesionych, łukowatych pędach, żółtych kwiatach i ciemnozielonych owalnych lub lancetowatych liściach, wysokość ostateczna 2,7 m. Odmiana 'Lynwood' - kwiaty żywo żółte, obficie kwitnie, wysokość 3 m, 'Spectabilis' - kwiaty ciemnożółte, liście ostro ząbkowane, ciemnozielone, 'Maluch' - niski krzew o pokroju kulistym, spłaszczonym, kwiaty pachnące pojawiają się bardzo wcześnie, 'Golden Times'- zielone liście o żółtych brzegach i dużych żółtych kwiatach. Rośliną podobną do forsycji jest spokrewnione z nią abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum), zwane również białą forsycją ze względu na podobnie zbudowane białe, migdałowo pachnące kwiaty.

Kwitnienie III-IV

Wymagania Gleba dowolna, najlepsza jest świeża, wilgotna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, niezbyt wymagająca.

Rozmnażanie Sadzonki zdrewniałe lub półzdrewniałe, odkłady

Cięcie Forsycje tniemy po kwitnieniu, zostawiając 2 pąki na starych pędach. U odrastających roślin uszczykujemy wierzchołki młodych pędów w celu rozkrzewienia. Co kilka lat wykonujemy cięcie odmładzające, usuwając najstarsze gałęzie. Rośliny żywopłotowe lekko przycinamy po kwitnieniu.

Podlewanie i nawożenie W okresie suszy łatwo więdną liście, trzeba wtedy regularnie podlewać rośliny.

Choroby i szkodniki Lygocoris pabulinus pluskwiak żerujący na liściach, galasy, staśmienie powodujące spłaszczone pędy.

Zastosowanie Roślina ozdobna sadzona pojedynczo lub w grupach, w parkach, ogrodach przydomowych, przy ścianach. Jest ozdobą już od wczesnej wiosny, kiedy pozostałe drzewa nie mają jeszcze liści. Nadaje się również na żywopłoty.

1 z 1Encyklopedia roślin:

Czytaj więcej o "Forsycja"

Z początkiem maja zaczynają kwitnąć jabłonie.Najpierw nieśmiało kwitną wcześniejsze odmiany, ale już niedługo dołączają do nich wszystkie drzewa i świat znowu 'nie jest taki zły'. Oby tylko wiosenne przymrozki nie zniszczyły kwiatów.
Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) Lynwood
22366667 https bi
22230610 https bi
22117863 https bi
chora forsycja
DAKH4H Common forsythia (Forsythia x intermedia 'Lynwood', Forsythia x intermedia Lynwood), cultivar Lynwood
Żywopłot z lawendy
KOMPOZYCJA FLORYSTYCZNA MINIOGRODEK