Viola wittrockiana
Kategoria
rośliny jednoroczneKolor kwiatów
wielobarwneOdczyn gleby
kwaśnyStanowisko
słońceWysokość
do 20 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweBratek ogrodowy, inaczej fiołek ogrodowy (Viola wittrockiana) Uprawiany jako roślina roczna lub dwuletnia mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego (Viola tricolor) ze spokrewnionymi z nim gatunkami o żółtych i niebieskich płatkach. Na wierzchołkach jego mięsistych, czterograniastych łodyg wyrastają na długich szypułkach kwiaty o pięciu płatkach tworzących charakterystyczną ?buźkę?, zwykle o średnicy 5-8 cm. Znane jest około 300 odmian. Wiele tworzy serie o wspólnym pochodzeniu i podobnych cechach. Mają niemal pełną gamę kolorów, brakuje jedynie krwistej czerwieni, często są wielobarwne. Kępy o drobnych (o średnicy 1,5 cm) kwiatach, tzw. Minibratki, to bylinowe odmiany fiołka rogatego (V. cornuta) lub odmiany mieszańcowe uzyskane z innych krzyżówek międzygatunkowych niż właściwe bratki. Kwitnące okazy można kupować przez prawie cały sezon z krótką letnią przerwą.
Rozmiary Większość dorasta do 25 cm wysokości, minibratki tworzą kilkudziesięciocentymetrowe kępy.
Odmiany Seria Cats - kwiaty wielobarwne, którym plamki lub kreseczki nadają mimiczny wyraz; seria Frizzle Sizzle - o falbaniastych płatkach; seria Endurio - kwiaty miniaturowe o średnicy 2-3 cm; seria Colossus - kwiaty o średnicy około 10 cm.
Kwitnienie W zależności od odmiany i terminu siewu - wiosną, jesienią lub przez cały sezon, począwszy od ustąpienia śniegu do pierwszych mrozów.
Wymagania Gleba żyzna, dobrze przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Miejsce słoneczne, najlepiej o wystawie wschodniej.
Uprawa i pielęgnacja Roślinom sprzyja niska temperatura. W czasie upałów pędy wydłużają się nadmiernie, a kwiaty blakną. Młode rośliny z jesiennego siewu przed nadejściem mrozów trzeba przykryć agro-włókniną lub gałęziami iglaków. Ważne, by w czasie roztopów ich ziemia nie była nadmiernie wilgotna, bo zalane szybko giną. Na miejsce stałe sadzi się je w rozstawie do 20 x 20 cm. Pędy nie powinny być zagłębione w ziemi.
Rozmnażanie W ogrodach wysiew nasion w czerwcu na rozsadniku. Bratki rozsiewają się również same, ale powstaje wówczas różnorodne i mniej efektowne potomstwo.
Cięcie Zalecane obrywanie przekwitłych kwiatów i co trzy-cztery tygodnie skracanie najdłuższych pędów około 5 cm nad ziemią (dzięki temu kępki utrzymują zwarty pokrój).
Podlewanie i nawożenie Okazom rosnącycm w skrzynkach najlepiej jest regularnie podlewać ziemię niewielkimi dawkami nawozu dla roślin kwitnących. W gruncie wystarczy nawozić je co 2-3 tygodnie i podlewać w okresie suszy, w godzinach rannych, by do południa mogły obeschnąć.
Choroby i szkodniki Bratki atakowane są przez choroby grzybowe objawiające się plamami na liściach (atraknoza, rdza, mączniak rzekomy) lub białym nalotem (mączniak prawdziwy). Wiosną na roślinach mogą żerować mszyce, a w czasie goracego suchego lata - przędziorki,
Zastosowanie Do sadzenia na rabatach, skalniakach i w pojemnikach, a także na kwietne obwódki. Odmiany minibratków o długich pędach najlepiej wyglądają w wiszących naczyniach.