Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bratek ogrodowy

Viola wittrockiana

15.11.2005. WARSZAWA
Fot. Jerzy Gumowski / AG

Kolor kwiatów

wielobarwne

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wysokość

do 20 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Bratek ogrodowy, inaczej fiołek ogrodowy (Viola wittrockiana) Uprawiany jako roślina roczna lub dwuletnia mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego (Viola tricolor) ze spokrewnionymi z nim gatunkami o żółtych i niebieskich płatkach. Na wierzchołkach jego mięsistych, czterograniastych łodyg wyrastają na długich szypułkach kwiaty o pięciu płatkach tworzących charakterystyczną ?buźkę?, zwykle o średnicy 5-8 cm. Znane jest około 300 odmian. Wiele tworzy serie o wspólnym pochodzeniu i podobnych cechach. Mają niemal pełną gamę kolorów, brakuje jedynie krwistej czerwieni, często są wielobarwne. Kępy o drobnych (o średnicy 1,5 cm) kwiatach, tzw. Minibratki, to bylinowe odmiany fiołka rogatego (V. cornuta) lub odmiany mieszańcowe uzyskane z innych krzyżówek międzygatunkowych niż właściwe bratki. Kwitnące okazy można kupować przez prawie cały sezon z krótką letnią przerwą.

Rozmiary Większość dorasta do 25 cm wysokości, minibratki tworzą kilkudziesięciocentymetrowe kępy.

Odmiany Seria Cats - kwiaty wielobarwne, którym plamki lub kreseczki nadają mimiczny wyraz; seria Frizzle Sizzle - o falbaniastych płatkach; seria Endurio - kwiaty miniaturowe o średnicy 2-3 cm; seria Colossus - kwiaty o średnicy około 10 cm.

Kwitnienie W zależności od odmiany i terminu siewu - wiosną, jesienią lub przez cały sezon, począwszy od ustąpienia śniegu do pierwszych mrozów.

Wymagania Gleba żyzna, dobrze przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Miejsce słoneczne, najlepiej o wystawie wschodniej.

Uprawa i pielęgnacja Roślinom sprzyja niska temperatura. W czasie upałów pędy wydłużają się nadmiernie, a kwiaty blakną. Młode rośliny z jesiennego siewu przed nadejściem mrozów trzeba przykryć agro-włókniną lub gałęziami iglaków. Ważne, by w czasie roztopów ich ziemia nie była nadmiernie wilgotna, bo zalane szybko giną. Na miejsce stałe sadzi się je w rozstawie do 20 x 20 cm. Pędy nie powinny być zagłębione w ziemi.

Rozmnażanie W ogrodach wysiew nasion w czerwcu na rozsadniku. Bratki rozsiewają się również same, ale powstaje wówczas różnorodne i mniej efektowne potomstwo.

Cięcie Zalecane obrywanie przekwitłych kwiatów i co trzy-cztery tygodnie skracanie najdłuższych pędów około 5 cm nad ziemią (dzięki temu kępki utrzymują zwarty pokrój).

Podlewanie i nawożenie Okazom rosnącycm w skrzynkach najlepiej jest regularnie podlewać ziemię niewielkimi dawkami nawozu dla roślin kwitnących. W gruncie wystarczy nawozić je co 2-3 tygodnie i podlewać w okresie suszy, w godzinach rannych, by do południa mogły obeschnąć.

Choroby i szkodniki Bratki atakowane są przez choroby grzybowe objawiające się plamami na liściach (atraknoza, rdza, mączniak rzekomy) lub białym nalotem (mączniak prawdziwy). Wiosną na roślinach mogą żerować mszyce, a w czasie goracego suchego lata - przędziorki,

Zastosowanie Do sadzenia na rabatach, skalniakach i w pojemnikach, a także na kwietne obwódki. Odmiany minibratków o długich pędach najlepiej wyglądają w wiszących naczyniach.

1 z 315.11.2005. WARSZAWA
Fot. Jerzy Gumowski / AG
2 z 3Bratki ogrodowe z serii Delta tworzą duże kwiaty w bardzo wielu kolorach, rozwijające się wczesną wiosną
Fot. SYGENTA SEEDS
3 z 3Bratki ogrodowe. Pierwsze kwiaty do skrzynek balkonowych i na rabaty
Fot. Centrum Ogrodnicze Górka