Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy krasnal ogrodowy pasuje do każdego ogrodu?

Robert Gutowski

Krasnal ogrodowy, jaki jest, każdy widzi. Nie próbujmy więc dowodzić, czy są ozdobą ogrodu, czy symbolem kiczu. Dokonajmy przeglądu różnych form figurek ogrodowych. Niezależnie od tego, czy jesteś ich miłośnikiem, czy wręcz ich nie znosisz, ich historia może cię zaskoczyć.

Krasnal ogrodowy
Krasnal ogrodowy
Fot. Shutterstock/Megagwiazda

Najpopularniejsze figurki ogrodowe 

Krasnal ogrodowy to najpopularniejsze figurki ogrodowe. Równie często spotkamy  figurki ogrodowe zwierzęta, w kształcie roślin, w niektórych ogrodach goszczą też formy w stylu starożytnych posągów. Producenci figurek ogrodowych wykazują się dużą pomysłowością. Krasnale można wybierać spośród wielu rozmiarów, wariantów kolorystycznych, a także w zależności od przeznaczenia. Jakie ozdoby do ogrodu figurki?

Znajdziemy krasnali - ogrodników, krasnali - wędkarzy do oczka wodnego, strażaków mających strzec przed pożarem, krasnali w jednolitych barwach z napisami, czy multikolorowe figurki do ozdoby rabat.

Wśród form zwierzęcych dużą popularnością cieszą się te, które są trudno dostępne dla ludzkiego oka w rzeczywistości: dzikie sarny, jelenie, ale także płazy i gady do oczek wodnych. W ostatnich latach można też zauważyć wiele cieszących się dużym zainteresowaniem ras psów: yorki, dobermany, bernardyny. Pod drzewami można spotkać duże wielkie prawdziwki, a blisko domów anioły na szczęście. Oferta figur ogrodowych jest bardzo duża i jeżeli ktoś się na nie decyduje, ma w czym wybierać.

Krasnal ogrodowy ogrodnik
Krasnal ogrodowy ogrodnik
Fot. Shutterstock/Megagwiazda

Kiedy w ogrodach pojawiły się krasnale ogrodowe? 

Historia krasnali ogrodowych sięga XVIII wieku. Wówczas zaczęły zdobić ogrody bogatych niemieckich rezydencji i miały symbolizować pracowitych górników; małe, brodate skrzaty do ogrodu w spiczastych czapkach trzymające w rękach nieodzowne narzędzia pracy, jak kilof, młot i łopata. W miarę upływu krasnale do ogrodu czasu stawały się coraz bardziej popularne, rozpoczęła się ich produkcja na szeroką skalę. W XIX wieku krasnale gościły już w większości niemieckich ogrodów. Moda na krasnale do ogrodu przeniosła się również do innych krajów, w tym i do Polski, gdzie w latach dziewięćdziesiątych przechodziła swój moment kulminacyjny. Pamiętacie w czym panowie z "Młodych wilków" (1995, reż. Jarosław Żamojda) przewozili niebezpieczną radioaktywną substancję? Tak, właśnie w krasnalach ogrodowych!

W  jakich ogrodach sprawdzą się dekoracje ogrodowe w takim stylu?

Ciężko jednoznacznie określić, do jakiego ogrodu pasują krasnale, skrzaty, czy inne formy w takim stylu. Najczęściej spotykamy je w sielskich ogródkach, ale producenci stworzyli także formy, które dopasujemy do nowocześniejszych aranżacji; najczęściej są to proste, jednolite kolorystycznie formy w modnych szarościach, czy czerniach. Równie dobrze krasnala z napisem "welcome" w szarym, czy  białym kolorze można  wpasować jako akcent do skandynawskiego wyposażenia tarasu. Często krasnale goszczą także w ogrodach dziadków, którzy swoim wnukom chcą stworzyć namiastkę baśniowego miejsca. Niektóre figurki wykonywane są z tak dużą precyzją, że ciężko odróżnić, czy nieopodal oczka wodnego stoi prawdziwa ropucha, czy to tylko ceramiczna ozdoba.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę wybierając dekoracje ogrodowe o spiczastych kapturach?

O tym, w jakim stylu figurę wybierzemy do naszego ogrodu, decydujemy sami. Jednak warto zwrócić uwagę na kwestię jej wykonania, szczegółowości, użytego materiału. Kiedyś prym wiodły głównie krasnale ceramiczne. Teraz chyba największą popularnością cieszą się skrzaty wykonane z tworzywa sztucznego, które są bardzo wytrzymałe w warunkach zewnętrznych i jednocześnie najtańsze. Dostępne są również figury betonowe, gipsowe i żywiczne. O wyborze odpowiedniego materiału musimy pamiętać, jeżeli nasz krasnal ma spełniać dodatkowe funkcje, np. krasnal ogrodowy z doniczką w ręku doniczkę, w której sadzimy kwiaty. Wówczas materiał powinien zapewniać roślinie odpowiednie warunki, ale jednocześnie być odporny na różnego rodzaju zanieczyszczenia m.in. ziemią czy nawozami.

Wśród prawdziwych miłośników krasnali ogrodowych największą popularnością cieszą się formy malowane ręcznie, czyli najczęściej prace ludowych artystów. Te figury są najdroższe ze wszystkich dostępnych na rynku.

Czy krasnal ogrodowy duży to dobry pomysł? Jeżeli chodzi o wielkość figur, nie ma określonej normy. Powinny jednak być dostosowne do wielkości naszej działki, a także ich ogólnej ilości. Nie mogą przecież przyćmić całego ogrodu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pomimo braku jasnych wytycznych dla produkcji krasnali ogrodowych, w 1981 roku powstało w Bazylei Międzynarodowe Zrzeszenie dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, które określiło, jak powinien wyglądać krasnal: musi być płci męskiej, na głowie może mieć tylko spiczasty kaptur i koniecznie musi mieć brodę. Jego wzrost nie może przekraczać 69 cm.

Największy krasnal ogrodowy na świecie – zdobywca rekordu Guinnessa w 2009 r., ma wysokość 5,41 m. Ten duży krasnal ma na imię Soluś, a towarzystwa dotrzymuje mu jego również duża żona – Lusia. Ten bardzo śmieszny duet krasnali znajduje się w Parku Krasnala w Nowej Soli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy krasnal ogrodowy pasuje do każdego ogrodu?