Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szambo ekologiczne

Robert Gutowski

Budujesz dom i nie masz możliwości podłączenia go do sieci kanalizacyjnej? Może warto pomyśleć o szambie ekologicznym. Sprawdźmy, czy inwestycja się opłaca, jakie trzeba spełnić warunki, ile kosztuje i czy istnieje możliwość jej dofinansowania.

Szambo ekologiczne
Szambo ekologiczne
Fot. Instalgrunt

Szambo ekologiczne

Wybierając miejsce na swój wymarzony dom szukamy nie tylko pięknie położonej działki, ale także patrzymy na jej warunki techniczne, czy jest w pełni uzbrojona. Jednym z ważnych aspektów jest możliwość podłączenia do kanalizacji. Niestety, poza większymi miastami i dobrze rozwiniętymi gminami, najczęściej możemy pomarzyć o sieci kanalizacyjnej i pozostaje nam jedynie budowa szamba. Tu mamy kilka możliwości, a jedną z nich jest szambo ekologiczne, które ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność.

Czytaj więcej: Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wady i zalety>>>

Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Na początku warto wspomnieć, co to jest szambo ekologiczne i czym różni się od zwykłego oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Otóż pojęcie szamba ekologicznego stosowane jest zamiennie przez producentów dla dwóch rodzajów instalacji.

W pierwszym przypadku szambo ekologiczne to nic innego jak ulepszone szambo tradycyjne. Na tej samej zasadzie gromadzi się w nich nieczystości i tak samo należy je opróżniać. Dlaczego ulepszone? Szambo ekologiczne jest wykonane z trwalszych materiałów, które zapewniają jego szczelność i trwałość. To zazwyczaj gotowy produkt, który odpowiednio osadza się w ziemi, w przeciwieństwie do szamba tradycyjnego, które budowane jest dopiero w docelowym miejscu. Szambo ekologiczne mylone jest często z przydomową oczyszczalnią ścieków.

Szambem ekologicznym nazywa się też potocznie przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które składają się ze zbiornika do wstępnego oczyszczania ścieków (osadnika wstępnego) oraz układu perforowanych przewodów, do ich rozprowadzania w gruncie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jednak już bardziej zaawansowana technologia, która nie tylko gromadzi nieczystości, ale także je filtruje. To rozwiązanie wymaga większego metrażu, odpowiednich pozwoleń i  wyższego wkładu finansowego.  

Z uwagi na stosowanie przez producentów określenia „szambo ekologiczne” zarówno do udoskonalonych szamb tradycyjnych, jak i oczyszczalni z drenażem rozsączającym, szukając odpowiednich dla siebie rozwiązań musimy poczytać o schemacie działania konkretnych produktów.

Więcej: Szambo czy własna oczyszczalnia?>>>

Szambo ekologiczne – cena

Szambo ekologiczne to dobry pomysł jeżeli zależy nam na rozwiązaniach szanujących środowisko, ale nie posiadamy odpowiedniego metrażu do wybudowania profesjonalnej, przydomowej oczyszczalni lub ze względów finansowych nie możemy sobie na nią pozwolić. Koszt szamba ekologicznego plasuje się bowiem pomiędzy szambem tradycyjnym, a oczyszczalnią.

Jest droższy od zwykłego szamba ze względu na użycie lepszych materiałów, a tańszy od oczyszczalni bo jednak jego działanie nie jest tak skomplikowane. Warto jednak zaznaczyć, że szczelność szamba ekologicznego wpływa na koszt związany z późniejszym jego opróżnianiem bo woda z gruntu nie przedostaje się do środka zbiornika.  

Szambo ekologiczne kupimy już od około 1000 zł. Cena jest uzależniona głównie od wielkości zbiornika, a także materiału, z którego został wykonany – tworzywa sztucznego czy betonu. Zatem za zbiornik dla kilkuosobowej rodziny zapłacimy już trochę więcej bo od około 2000 zł. Jeżeli chodzi o zbiorniki z drenażem rozsączającym to ich ceny zaczynają się od około 2000 zł. Na przykład w popularnych sieciach marketów budowlanych od ręki zakupimy proste w budowie i działaniu produkty z jednokomorowym osadnikiem gnilnym o pojemności 2500 l, które będą odpowiednie dla domów do pięciu mieszkańców.

 

Oczyszczalnia ścieków BioClean z drenażem 2500 l
Oczyszczalnia ścieków BioClean z drenażem 2500 l
Fot. Castorama

Jak często opróżniać szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne opróżniamy na tej samej zasadzie, co szambo tradycyjne. Jeżeli chodzi o szamba ekologiczne w rozumieniu przydomowych oczyszczalni z drenażem rozsączającym, to w tym przypadku opróżniania zbiornika dokonujemy średnio raz na rok, gdy zawartość oddzielonego, najcięższego osadu przekroczy połowę jego pojemności. Dzieje się tak dzięki systemowi drenaży rozsączających. Podczas, gdy nieczystości przepływają przez grunt, zachodzą tam procesy filtracyjne. W efekcie otrzymujemy ścieki oczyszczone w takim stopniu, że mogą one spokojnie dostawać się do wód gruntowych i powierzchniowych. Stąd tak rzadka potrzeba wywozu nieczystości.

Szambo ekologiczne: dofinansowanie

Budując  szambo ekologiczne, w rozumieniu przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym bardzo często możemy liczyć na dofinansowanie naszej inwestycji lub pożyczkę na jej wykonanie. Jej wysokość określa jednostka samorządu, która organizuje nabór wniosków. W tym celu warto obserwować strony właściwego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu gminy lub miasta. Dotacje mają swoje limity, więc decyduje kolejność i poprawność zgłoszeń. Każda gmina zamieści wytyczne dotyczące ubiegania się o dofinansowanie, najczęściej należy złożyć:

  • wypełniony wniosek dostępny w urzędzie lub na jego stronie,
  • oświadczenie o prawie dysponowania działką,
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terenie gminy, z której ubiegamy się o dofinansowanie,
  • projekt naszej oczyszczalni,
  • kopię zgłoszenia o zamiarze podjęcia robót budowlanych.

Jak zrobić szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne jesteśmy w stanie wykonać sami. Jeżeli jego wykonanie nie było zamieszczone w projekcie budowy domu, fakt ten musimy zgłosić. Szambo ekologiczne wymaga odpowiednio dużej działki z najlepiej piaszczystą ziemią. Aby wykonać szambo ekologiczne, najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce. Musi być wystarczająco daleko od granicy działki, studni i cieków wodnych, a zarazem jak najbliżej domu, aby podłączenie było łatwiejsze. Następnie zakupujemy materiały: zbiornik na ścieki do podłączenia do domowej kanalizacji, plastikowe rury drenażowe o średnicy 110 cm (średnia długość którą musimy zakupić to 12 m na jednego mieszkańca), włókninę. W wybranym miejscu montujemy zbiornik, który najlepiej jest kupić gotowy ponieważ mamy pewność, że będzie dobry jakościowo i szczelny, poza tym posiada on już gotowe miejsce do podłączenia rury kanalizacyjnej, w innym wypadku będziemy musieli ją wywiercić i porządnie uszczelnić po zamontowaniu. Następnie przygotowujemy miejsce pod rury drenażowe: kopiemy wąskie rowy o głębokości do 120 cm pamiętając o konieczności zachowania spadku względem zbiornika. Rozstaw między rowami to około 150 cm, długość uzależniona jest natomiast od długości zakupionych rur. W rowy wsypujemy drenaż: małe kamienie lub keramzyt. Do tak przygotowanych zagłębień wkładamy owinięte w włókninę rury drenażowe. Koniecznie muszą one być zabezpieczone przez obrastającymi korzeniami. Po ułożeniu ponownie posypujemy drenażem. Im bardziej gliniasta gleba, tym lepszy powinien być drenaż.  Następnie zasypujemy ziemią i ubijamy ją. Pamiętajmy, że nad drenażem nie należy nic sadzić. W ten sposób otrzymujemy najprostszą wersję szamba ekologicznego. Pamiętajmy, że szambo ekologiczne potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, nie zmieści się na małych działkach. Tam polecane będzie zwykłe, szczelne szambo ekologiczne.

Zobacz także:  Oczyszczalnie przydomowe: oczyszczalnia trzcinowa>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Szambo ekologiczne