Kanalizacja

  • Syfon WIRQUIN NEO

    Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną

    Aby do wnętrza domu nie przenikały zapachy z kanalizacji, należy zadbać o jej właściwą wentylację za pomocą rury wywiewnej i zaworów napowietrzających, a syfony powinny być zawsze wypełnione wodą.

  • Szambo ekologiczne

    Szambo ekologiczne - czy warto się na nie zdecydować?

    Budujesz dom i nie masz możliwości podłączenia go do sieci kanalizacyjnej? Może warto pomyśleć o szambie ekologicznym. Sprawdźmy, czy inwestycja się opłaca, jakie trzeba spełnić warunki, ile kosztuje i czy istnieje możliwość jej dofinansowania.

  • Przepompownia ścieków domowa

    Jak działa przepompownia ścieków w domu?

    W wielu miejscach niemożliwe jest połączenie bezpośrednie domowej kanalizacji z ogólną siecią kanalizacyjną. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie przepompowni. Żeby przygotowania i jej instalacja przebiegły bezproblemowo, dobrze jest zastosować się do kilku praktycznych porad. Warto również skonsultować dobór urządzenia i wybrać sprawdzonego producenta.

  • łazienka, projektowanie łazienki, wanna, prysznic, drewno w łazience

    Zapach szamba w toalecie czyli zła wentylacja kanalizacji

    Napływanie gazów z kanalizacji do łazienki, osobnej toalety czy też pralni spowodowane jest zazwyczaj wysysaniem wody z syfonów. Dzieje się tak wówczas, gdy zamontowana w domu wentylacja kanalizacji nie jest właściwie wykonana.

  • Budowa szamba stanowi czasami jedyny sposób na odprowadzenie ścieków z domu

    Oczyszczalnia ścieków. Ile kosztuje szambo, kanalizacja i oczyszczalnia?

    To, co wygodne, jest zwykle najdroższe. Przy odprowadzaniu ścieków ta zasada na szczęście się nie sprawdza. Przegląd oczyszczalni ścieków. Wybierz najlepszy dla siebie.

  • szambo

    Szambo - montaż, koszty i opinie inwestorów

    System odprowadzania ścieków z domu być musi. W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy mają możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Gdy jej nie ma, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż bezodpływowego zbiornika na nieczystości, zwanego szambem. Nie zajmuje wiele miejsca na działce, jest w miarę tani w montażu, ale eksploatacja czasem bywa kosztowna.

  • Jak oszczędzić wodę

    Jak oszczędzać wodę w domu

    Ponad 66% Polaków uważa, że posiada szeroką wiedzę na temat zmian spowodowanych globalnym ociepleniem – to średnio aż o 5% więcej niż reszta świata. Zdajemy sobie również sprawę, jak ważna w naszym życiu jest woda, której zasoby stale się kurczą. Szczególnie w tym roku wszystko wskazuje na to, że będziemy się zmagać w Polsce z ogromną suszą. IKEA podpowiada, jak możemy ograniczyć zużycie wody we własnym domu – bo razem możemy i powinniśmy zrobić więcej!

  • Wywóz szamba

    Sposoby na ścieki: szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Jeśli nie mamy możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci kanalizacyjnej, jednym z ze sposobów odprowadzania ścieków jest montaż bezodpływowego zbiornika, zwanego szambem.

  • filtr do wody

    Filtry do wody, zmiękczacze wody, lampy UV. Jak poprawić jakość wody w domu?

    Filtry do wody i zmiękczacze to coraz częściej konieczność. Woda, która płynie z kranu często jest odpowiedniej jakości, dlatego podpowiemy, co zrobić, aby taka właśnie płynęła ze wszystkich kranów w naszym domu. Dostępne na rynku filtry do wody, to świetny, choć nie jedyny sposób, aby woda była pozbawiona zanieczyszczeń, a co za tym idzie będzie miała też odpowiedni smak i zapach.

  • m24.04.2006 LOMZA ROBOTY BUDOWLANE NA ULICY MICKIEWICZA KANALIZACJA MIEJSKA FOT. JACEK BABIEL / AGENCJA GAZETA

    Media w domu: kanalizacja

    Przyłącze kanalizacyjne to przewód, który łączy wewnętrzną instalację w budynku z siecią w ulicy. Przyłącze zaczyna się dopiero za pierwszą studzienką kanalizacyjną (rewizyjną) znajdującą się na posesji. Jeżeli natomiast nie ma możliwości jej wykonania - o przyłączu mówimy od granicy nieruchomości. Odcinek od budynku do pierwszej studzienki traktowany jest jako część instalacji wewnętrznej (pomimo że znajduje się już poza budynkiem w gruncie).

  • przydomowe oczyszczalnie, oczyszczalnia trzcinowa, ścieki

    Oczyszczalnie przydomowe: oczyszczalnia trzcinowa

    Przydomowa oczyszczalnia hydrobotaniczna (trzcinowa) jest najbardziej ekologicznym sposobem na pozbycie się nieczystości z domu. Przefiltrowane przez nią ścieki klasą czystości dorównują wodzie z rzeki, którą można pić po przegotowaniu. Jej dodatkową zaletą jest to, że wygląda jak fragment ogrodu.

  • Kolejnym etapem prac było wykonanie podstawy pod oczyszczalnię (beton ze stalowym zbrojeniem). Po wyschnięciu fundamentu można było na nim ustawić plastikowy reaktor

    Przydomowa oczyszczalnia: dlaczego warto ją zrobić

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie znacznie lepsze niż tradycyjne szambo. Przemawiają za nią nie tylko względy higieniczne, ale także ekologiczne i co równie ważne... ekonomiczne - przekonuje inwestor, u którego takie urządzenie działa już od ponad roku.

  • Filtr piaskowo-żwirowy z konstrukcją, która umożliwia rozprowadzanie ścieków w złożu.

    Co zamiast kanalizacji?

    Jeśli dom znajduje się w okolicy, która nie jest skanalizowana, ścieki można odprowadzać do szczelnego zbiornika (zwanego potocznie szambem) lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

  • Aby podłączyć przykanalik do kanału zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, wykorzystuje się na przykład wiertnicę hydrauliczną, którą wykonuje się otwór w betonowym kanale głównym (tzw. włączenie na ostro)

    Koszty podłączenia się do kanalizacji

    Niektóre podane przez nas ceny usług mogą różnić się w poszczególnych gminach i to nawet znacznie. Działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych reguluje bowiem prawo miejscowe, a umowa wykonawcza podlega prawom rynkowym.

  • Wskazania wodomierza są podstawą do rozliczeń za zużytą wodę, a jeśli dom jest podłączony do kanalizacji - na jego podstawie określa się też wysokość opłat za ścieki.

    Opłaty za ścieki

    Jeśli do podlewania ogrodu lub mycia samochodu używamy wody miejskiej, wówczas na rurze zasilającej kran ogrodowy warto założyć drugi licznik: woda wykorzystana w celach gospodarczych nie będzie obciążona kosztem wywozu ścieków.

  • zapchana kanalizacja

    Zapchana kanalizacja: problemy z korzeniami drzew

    Chociaż zdarza się to dość rzadko, niekiedy wystarczy mała szczelina w rurze kanalizacyjnej i jeden cienki korzeń, aby po pewnym czasie powstał z niego czop całkowicie blokujący przepływ ścieków. Podpowiadamy, jak można temu zapobiegać i jak poradzić sobie z problemem, kiedy się pojawi.

  • kanalizacja wewnętrzna

    Kanalizacja na etapie projektowania domu jednorodzinnego

    Ma za zadnie odprowadzić ścieki z budynku do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub szamba, czyli zbiornika bezodpływowego.

  • Oczyszczalnie trzcinowa z filtrem pionowym

    Oczyszczalnie roślinne

    Oczyszczalnie, które mogą być zakładane na większości rodzajów podłoży.

  • Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym

    Oczyszczalnie biologiczne

    Oczyszczalnie, które usuwają ze ścieków biologicznie rozkładalne zanieczyszczenia.

  • Schemat oczyszczalni drenażowej

    Oczyszczalnie drenażowe

    To najtańsze i najczęściej budowane przydomowe oczyszczalnie. Buduje się je na gruntach przepuszczalnych - piaskach, glinach piaszczystych.

  • Niezależnie od tego, czy mamy własną oczyszczalnię ścieków czy jesteśmy podłączeni kanalizacji ogólnospławnej, mamy obowiązek podpisać umowę na wywóz ścieków

    Wywóz ścieków

    Każdy dom musi być podłączony do kanalizacji, ewentualnie - po spełnieniu pewnych warunków - możemy dostać zgodę na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Tak, czy tak, gdzieś te ścieki musimy odprowadzać.

  • Budowa szamba stanowi czasami jedyny sposób na odprowadzenie ścieków z domu

    Niezawodna kanalizacja

    Nie zatyka się, nie hałasuje, nie jest źródłem nieprzyjemnych zapachów. Jednym słowem: dobra instalacja kanalizacyjna jest, ale tak, jakby jej nie było.

  • Od szamba do kanalizacji

    Jeśli na początku musimy korzystać z szamba, ale w przyszłości będzie doprowadzona do posesji kanalizacja komunalna, warto tak usytuować zbiornik, by późniejsze prace przyłączeniowe nie zrujnowały ogrodu.

  • instalacja dualna, woda szara
  • drenaż,drenaż opaskowy,fundamenty

    Drenaż rozsączający

    Drenaż rozsączający to element oczyszczalni przydomowych.

  • Wszystko o ściekach

    Powstają w każdym użytkowanym domu. Mimo że nie są atrakcyjnym tematem rozmów o domu, warto problemowi ich usuwania poświęcić sporo uwagi. Będzie mniej kłopotów, mniej wydatków i mniej nieprzyjemnych zapachów.

  • Jak kontrolować stan szamba

    Dopiekło nam ciągłe zaglądanie do szamba. Sądzę, że można by w nim zainstalować jakiś czujnik, który by sam - bez potrzeby zdejmowania pokrywy - ostrzegał, że zbiornik się wypełnił i trzeba wezwać szambowóz. Czy możecie coś takiego polecić? Anna G., Warszawa

  • Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym: rozprowadzi w gruncie wszystkie ścieki z domu i tylko co dwa lata ją samą trzeba oczyścić.

    Szambo czy własna oczyszczalnia?

    Nie każdy nowy dom można podłączyć do kanalizacji. Co wtedy zrobić ze ściekami? Wszystko zależy od wielkości działki, warunków gruntowych i wodnych na niej oraz naszych możliwości finansowych

  • fot. Grzegorz Otwinowski
  • 28.06.2005 MAGDALENKA BASEN STAW KAPIELOWY Z NATURALNA OCZYSZCZALNIA SCIEKOW

    Oczyszczalnie trzcinowe, czyli chrząszcz brzmi w trzcinie

    Oczyszczalnie trzcinowe nie tylko są bardzo skuteczne, ale pięknie wyglądają, a oczyszczoną w nich wodą można podlewać ogród lub zasilać sadzawkę.