Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrotycz pospolity. Zastosowanie wrotyczu do walki ze szkodnikami i nie tylko

Katarzyna Jodłowska

Wrotycz (tanacetum vulgare). Rośnie dziko na polach i łąkach, a czasem nawet wysieje się w ogrodzie. Ma piękne żółte talerzykowate kwiatostany i można robić z niego piękne bukiety, ale nie tylko... Podpowiadamy jak można go jeszcze inaczej wykorzystywać?

Wrotycz
Wrotycz
Fot. manfredrichter/Pixabay/C003

Wrotycz jak wygląda

Wrotycz pospolity występuje masowo prawie w całym kraju. Ma sztywne łodygi dorastające do 1,5 m wysokości zakończone baldachami żółtych koszyczków (0,5 cm średnicy). Za sprawą olejku eterycznego składającego się głównie z tujonu i kamfory roślina ma charakterystyczny, mocny zapach.

Kiedy wrotycz kwitnie

Kwitnie od lipca do września, ale jeśli zostanie przycięta, to aż do samych mrozów.

Wrotycz jest trujący

Wrotycz zalicza się do gatunków trujących, mimo że dawniej był używany jako przyprawa oraz lek przeciwrobaczycowy. Nie powinno się go stosować nawet zewnętrznie, bo ilość toksycznego tujonu w roślinach może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent i praktycznie nie jest możliwe ustalenie nietoksycznej dawki tego ziela.

Wrotycz pospolity - zastosowanie w ogrodzie

Możemy wykorzystać całą roślinę - liście, kwiaty a także owoce. Przed okresem kwitnienia możemy zbierać liście, w trakcie kwitnienia liście i kwiaty, a owoce wtedy, gdy dojrzeją. Suszyć powinno się w ciemnym ciepłym miejscu.

Domowe sposoby na choroby i szkodniki roślin

Wrotycz na mszyce

Możemy wykorzystywać wrotycz do zwalczania mszyc i innych szkodników roślin. Aby przygotować oprysk, około 150 g świeżego wrotyczu (lub 15 g suszonego) zalewamy 5 l wrzątku. Po wystudzeniu i przecedzeniu napar jest gotowy do użycia. Działa 7 dni.

Gnojówka z wrotyczu

Z kolei gnojówką z wrotyczu można zwalczać szkodniki glebowe: nicienie, drutowce i pędraki. Przygotowujemy ją, zalewając pocięte rośliny wodą (1 kg na 10 l). Wodę często mieszamy. Kiedy przestanie się pienić (zwykle po 2 tygodniach), rozcieńczamy ją trzykrotnie i obficie podlewamy nią przekopaną ziemię.

Wrotycz na mole

O tym sposobie dowiedziałam się dość niedawno od mojej mamy, która zleciła mi zdobycie wrotyczu. Podczas, krótkich wakacji udało mi się narwać na łące sporo tego dobrodziejstwa. Ma tak intensywny zapach nawet po wysuszeniu, że włożony do bawełnianego woreczka skutecznie odstrasza wszystkie mole ubraniowe.

Wrotycz pospolity - właściwości lecznicze

Od dawien dawna wrotycz był wykorzystywany w medycynie ludowej dzięki zawartości w nim wielu drogocennych substancji. Robiono z niego napary oraz nalewki, które pomagały na wiele schorzeń.  Jednak dziś znajduje się na liście roślin tokstycznych i nie można go wykorzystywać w medycynie. Zobaczcie jakie ma właściwości

Wykorzystywano go jako środek:

  • odstraszający insekty i likwidujący robaki;
  • przeciwbólowy;
  • uspokajający;
  • przeciwalergiczny;
  • rozkurczowy;
  • regulujący przemianę materii
  • żółciopędny;
  • przeciwbakteryjny;
  • przeciwwirusowy;
  •  przeciwgrzybiczy;
  •  przeciwzapalny;
  • silnie odkażający;
  • odtruwający;

Które rośliny szkodzą psom?

Wrotycz pospolity - uprawa

Wrotycz bez żadnych przeszkód może rosnąć w naszym ogrodzie trzeba jednak pamiętać, że jest bardzo ekspansywna i szybko może zagłuszyć inne rośliny. Potrzebna mu dość przepuszczalna gleba i słoneczne stanowisko. W naszym klimacie bez żadnego zabezpieczenia przeżyje zimę bez najmniejszego szwanku. Jest odporny na choroby.

Wrotycz pospolity - gdzie kupić sadzonki

Wrotycz można łatwo można rozmnożyć wiosną z nasion i podziału rozrośniętej kępy. Jeśli nie uda nam się na polu znaleźć sadzonki to najlepiej zaopatrzyć się w nią sklepie lub centrum ogrodniczym.

Wrotycz pospolity - cena

Sadzonki można też kupić w internetowych sklepach ogrodniczych za cenę ok 10 zł. Paczka ok 300 nasion to koszt 3 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wrotycz pospolity. Zastosowanie wrotyczu do walki ze szkodnikami i nie tylko