Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom bez pozwolenia na budowę - jakie formalności?

Robert Gutowski

Formalności związane z budową domu niejednemu inwestorowi spędzają sen z powiek. Istnieją jednak inwestycje, których wybudowanie nie wymaga ich zbyt wielu. Czy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Dom bez pozwolenia na budowę
Dom bez pozwolenia na budowę
Fot. Shutterstock/Dina da

Dom bez pozwolenia 35m2

Obecne prawo pozwala wybudować mały domek bez pozwolenia na budowę, ograniczając też inne formalności. Aby to zrobić potrzebne jest jedynie zgłoszenie, przy czym nie trzeba mieć nawet projektu budowlanego. Dokładnie chodzi o wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m². Liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki. Takiego domku nie można jednak wybudować wszędzie. Tak samo, jak w przypadku innych inwestycji, musi się on wpisywać w prawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli takowy nie obejmuje danego terenu, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Pamiętajmy, że wedle przepisów prawa, taki domek ma przeznaczenie typowo letniskowe, a zatem nie możemy w nim mieszkać cały rok. Istnieje jednak możliwość późniejszej zmiany sposobu użytkowania. W tym celu trzeba będzie złożyć w urzędzie wniosek wraz ze sporządzoną przez uprawnionego projektanta dokumentacją, która potwierdzi spełnienie wymogów dotyczących domów całorocznych.

Dom 35m² bez pozwolenia z poddaszem

Z uwagi na duże zainteresowanie domkami do 35 m², ze względu na uproszczone formalności, w sieci można znaleźć wiele projektów takich inwestycji, a nawet zakupić gotowe już domki. Największym zainteresowaniem cieszą się propozycje z poddaszem. Mimo, iż przepisy regulują, że domek musi być parterowy i bez poddasza użytkowego, to wiele osób decyduje się na nie. Dozwolone jest bowiem poddasze nieużytkowe, a także antresola, a sposób ich wykorzystania zależy od inwestora.

Dom bez pozwolenia 70m²

W ostatnim czasie dużo się także mówi o jednej z nowych propozycji w programie Polski Ład ogłoszonej przez rządzących. Zakłada on znaczne uproszczenia w budowie domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m². Uproszczenia te mają polegać na  tym, że realizacja inwestycji nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, kierownika budowy, ani książki budowy. Potrzebne będzie jedynie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac do starostwa, któremu podlega zabudowywana działka. Nadal jednak dom będzie musiał spełniać obowiązujące na danym terenie wymagania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, trzeba będzie wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Propozycja odbiła się szerokim echem wśród inżynierów budownictwa, którzy skrytykowali pomysł głównie ze względu na brak zapewnienia bezpieczeństwa takich inwestycji. Czy przepisy wejdą w życie? Przekonamy się już wkrótce.

Jak wybudować dom bez pozwolenia?

Wybudowanie domu bez pozwolenia jest możliwe. Zamiast tego dokonuje się zgłoszenia budowy, które pozwala na szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. To najprostsze rozwiązanie, ale muszą być spełnione następujące warunki; obszar oddziaływania zaprojektowanego domu nie wykracza poza teren naszej działki (jest to określane przez projektanta w dokumentacji) oraz nie jest konieczne przeprowadzenie postępowań środowiskowych (gdy nasza działka leży na terenie objętym ochroną przyrody). Dokonanie zgłoszenia chęci budowy jest właściwie jednoznaczne z możliwością rozpoczęcia prac, ponieważ nie dostajemy formalnej zgody z urzędu.

Od tego roku zgłoszenia możemy dokonać osobiście lub poprzez rządową aplikację https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/. Wypełniamy elektronicznie dostępny tam wniosek i dodajemy wymagane załączniki. Nie ma konieczności dołączania oryginalnych dokumentów podpisanych elektronicznie. Mogą one być dołączone również w postaci skanów lub zdjęć. Nie dotyczy to pełnomocnictwa oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które składa się w oryginale, tj. w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom bez pozwolenia na budowę - jakie formalności?