Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?

Robert Gutowski, AI

Formalności związane z budową domu niejednemu inwestorowi spędzają sen z powiek. Istnieją jednak inwestycje, których wybudowanie nie wymaga ich zbyt wielu. Czy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Dom bez pozwolenia na budowę
Dom bez pozwolenia na budowę
Fot. Shutterstock/Dina da

Co to znaczy dom bez pozwolenia? 

Niedawne zmiany w prawie umożliwiają budowę domu mieszkalnego bez konieczności uzyskiwania pozwoleń. Jakie warunki trzeba spełnić, aby bez pozwolenia wybudować dom do 70 mkw . ?

Ile m2 może mieć dom bez pozwolenia?

Budowanie domu bez pozwolenia jest ograniczone. Jeśli chodzi o to, ile m2 może mieć dom bez pozwolenia, to od 3 stycznia 2022 roku możliwe jest wznoszenie budynków mieszkalnych, których łączna powierzchnia nie może przekroczyć 70m 2. Obiekty z tej kategorii mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów osobistych – nie mogą być sprzedawane ani wynajmowane. Oprócz tego warto pamiętać, że nie może on mieć więcej niż dwóch pięter.
Inną ważną kwestią, jest to, jakie warunki muszą być spełnione, aby bez pozwolenia wybudować dom o powierzchni 70 m 2. Na powierzchni 500 m 2 można wybudować maksymalnie jeden budynek mieszkalny o powierzchni do 70 mkw. Projekt budynków powinien być prosty i zgodny z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa. Warto dodać, że plac budowy musi być wyłączną własnością prywatnego inwestora.

Z jakich materiałów można postawić dom bez pozwolenia na budowę?

Uproszczenie procedury dotyczy obiektów o powierzchni do 70 m2. Podstawą prawną jest tutaj nowelizacja z dnia 17 września 2021 r. o zmianie Prawa budowlanego oraz Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz. U. 2021 poz. 1986.
Procedura uproszczona oznacza, że organ kierownictwa architektoniczno-budowlanego nie może ingerować w budowę. Deweloper musi złożyć wniosek o budowę do odpowiedniego organu, po czym może natychmiast rozpocząć prace budowlane. Jeśli chodzi o to, z jakich materiałów można postawić dom bez pozwolenia na budowę, to nie ma znaczenia, czy dom jest murowany, szkieletowy czy modułowy. Nie musisz też prowadzić dziennika budowy ani zatrudniać brygadzisty. Domy bez pozwolenia muszą spełniać kilka warunków:

 • Po pierwsze, gotowy dom nie może mieć więcej niż 70 m2 powierzchni zabudowanej.
 • Po drugie, budynek może mieć nie więcej niż dwie kondygnacje.
 • Dom musi znajdować się w całości w miejscu, w którym został zaprojektowany.
 • Ponadto prawo wymaga, aby domy bez pozwolenia budowane były wyłącznie na potrzeby mieszkaniowe właściciela i jego rodziny.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia 2022?

Taki dom ma wiele zalet. To przede wszystkim

 • Brak formalności - brak konieczności posiadania zezwoleń skraca czas budowy.
 • Swoboda – ustawodawca nie ogranicza inwestorów w technologii budowlanej.
  Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia 2022? W obliczeniach oszacujemy średni koszt budowy małego domu o powierzchni 70 m2 bez pozwolenia. Będzie to murowany dom całoroczny z poddaszem użytkowym. Część pracy wykonamy sami. Budynek będzie miał parter o powierzchni 40 m2 oraz małe poddasze o powierzchni 30 m2. Konieczne jest
 • Wykonanie fundamentu - powierzchnia dolnego piętra domu to 40 m2. Całkowity koszt płyty fundamentowej (zakup materiałów plus robocizna) powinien wynieść około 14 300 zł.
 • Ściany nośne - dom murowany o powierzchni 70 m2 bez pozwolenia będzie miał 101,5 m2 ścian nośnych. Zakładamy zastosowanie bloczków z betonu komórkowego H+H 24. Całkowity koszt materiałów i prac to około 13 000 zł.
 • Ścianki działowe – każdy dom całoroczny bez pozwolenia posiada ściany nośne oddzielające pomieszczenia. Mamy do wybudowania 49 m2 ścian nośnych. Niektóre projekty domów o powierzchni 70 m2 zakładają zastosowanie bloczków betonowych H+H 12, które okazują się dość ekonomicznym rozwiązaniem. Całkowity koszt zakupu materiałów oraz koszt budowy przez doświadczonego wykonawcę to ok. 3350 zł.
 • Kominy i wentylacja - Nasz dom bez pozwolenia będzie wyposażony w jeden komin oraz komin wentylacyjny z sześcioma szybami. Całkowity koszt tego etapu prac to 9600 zł.
 • Stropy i schody na poddasze - budowa małego strychu wymaga wykonania stropów. Wybieramy strop prefabrykowany, który podniesie koszt budowy o kolejne 13 900 zł. Nasz dom w Polsce będzie również wyposażony w jasną drewnianą klatkę schodową, która wraz z montażem i balustradami będzie kosztować niecałe 20 300 zł.
 • Elewacja zewnętrzna – ostatni etap inwestycji na tym etapie obejmuje wykończenie elewacji zewnętrznej. Zakładamy, że łączna powierzchnia elewacji to 84 m2. Do pracy zatrudnimy sprawdzony zespół wykonawców i wykorzystamy materiały z pośredniej półki cenowej. Całkowity koszt tego etapu prac szacowany jest na 18.070 zł.
  Oczywiście do kosztów należy też doliczyć konstrukcje dachu, wykończenie. Całość powinna wynieść około 250 – 300 tysięcy złotych.

Czy można się zameldować w domku bez pozwolenia?

Bardzo ważną kwestią dla potencjalnych chętnych do budowy domu jest to czy można się zameldować w domku bez pozwolenia. Niestety odpowiedź brzmi nie. Takie domy nie są traktowane jako obiekty całoroczne, ale domki letniskowe.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Aby rozpocząć budowę, składa się wniosek do działu architektoniczno-budowlanego z kopią projektu domu o powierzchni do 70 m2. Deweloper jest również zobowiązany do powiadomienia organu nadzoru budowlanego o przewidywanym terminie realizacji inwestycji. Nie musisz czekać na odpowiedź władz: możesz zacząć budować swój wymarzony dom. To jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia, określa ustawodawca. I są to też geodezyjne wyznaczenie terenu, oświadczenie, że dom jest przeznaczony do naszych potrzeb czy oświadczenie, że bierzemy odpowiedzialność za budowę.

Dom bez pozwolenia 35m2

Obecne prawo pozwala wybudować mały domek bez pozwolenia na budowę, ograniczając też inne formalności. Aby to zrobić potrzebne jest jedynie zgłoszenie, przy czym nie trzeba mieć nawet projektu budowlanego. Jaki dom bez pozwolenia? Dokładnie chodzi o wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m². Liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki. Takiego domku nie można jednak wybudować wszędzie. Tak samo, jak w przypadku innych inwestycji, musi się on wpisywać w prawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli takowy nie obejmuje danego terenu, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Pamiętajmy, że wedle przepisów prawa, taki domek bez pozwolenia ma przeznaczenie typowo letniskowe, a zatem nie możemy w nim mieszkać cały rok. Istnieje jednak możliwość późniejszej zmiany sposobu użytkowania. W tym celu trzeba będzie złożyć w urzędzie wniosek wraz ze sporządzoną przez uprawnionego projektanta dokumentacją, która potwierdzi spełnienie wymogów dotyczących domów całorocznych.

Dom 35m² bez pozwolenia z poddaszem

Z uwagi na duże zainteresowanie domkami bez pozwolenia do 35 m², ze względu na uproszczone formalności, w sieci można znaleźć wiele projektów takich inwestycji, a nawet zakupić gotowe już domki. Największym zainteresowaniem cieszą się propozycje domów bez pozwolenia z poddaszem. Mimo, iż przepisy regulują, że dom bez pozwolenia musi być parterowy i bez poddasza użytkowego, to wiele osób decyduje się na nie. Dozwolone jest bowiem poddasze nieużytkowe, a także antresola, a sposób ich wykorzystania zależy od inwestora.

Dom bez pozwolenia 70m²

Dom bez pozwolenia ile metrów? W ostatnim czasie dużo się także mówi o jednej z nowych propozycji w programie Polski Ład ogłoszonej przez rządzących. Zakłada on znaczne uproszczenia w budowie domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m². Uproszczenia te mają polegać na  tym, że realizacja inwestycji nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, kierownika budowy, ani książki budowy. Potrzebne będzie jedynie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac do starostwa, któremu podlega zabudowywana działka. Nadal jednak dom bez pozwolenia będzie musiał spełniać obowiązujące na danym terenie wymagania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, trzeba będzie wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Propozycja odbiła się szerokim echem wśród inżynierów budownictwa, którzy skrytykowali pomysł głównie ze względu na brak zapewnienia bezpieczeństwa takich inwestycji. Czy przepisy wejdą w życie? Przekonamy się już wkrótce.

Jak wybudować dom bez pozwolenia?

Wybudowanie domu bez pozwolenia jest możliwe. Zamiast tego dokonuje się zgłoszenia budowy, które pozwala na szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. To najprostsze rozwiązanie, ale muszą być spełnione następujące warunki; obszar oddziaływania zaprojektowanego domu nie wykracza poza teren naszej działki (jest to określane przez projektanta w dokumentacji) oraz nie jest konieczne przeprowadzenie postępowań środowiskowych (gdy nasza działka leży na terenie objętym ochroną przyrody). Dokonanie zgłoszenia chęci budowy jest właściwie jednoznaczne z możliwością rozpoczęcia prac, ponieważ nie dostajemy formalnej zgody z urzędu.

Od tego roku zgłoszenia możemy dokonać osobiście lub poprzez rządową aplikację https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/. Wypełniamy elektronicznie dostępny tam wniosek i dodajemy wymagane załączniki. Nie ma konieczności dołączania oryginalnych dokumentów podpisanych elektronicznie. Mogą one być dołączone również w postaci skanów lub zdjęć. Nie dotyczy to pełnomocnictwa oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które składa się w oryginale, tj. w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?