Rośliny doniczkowe

 • Dracena

  Kwiaty doniczkowe cieniolubne - rośliny do cienia i półcienia

  Gatunki cienioznośne nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Od nadmiaru światła ich liście się zwijają, żółkną i usychają. Rośliny te najlepiej czują się na północnych parapetach, ale mogą też rosnąć w zacienionych kącikach pomieszczeń słonecznych. Ponieważ ich pędy zawsze kierują się w stronę światła, co pewien czas należy obracać donice, aby kwiaty nie straciły ładnego pokroju.

 • 30.05.2007 4 KATY ROSLINY DONICZKOWE SKRETNIK STREPTOCARPUS STYLIZACJA JOANNA PLACHECKA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGECJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (152) - 8 2007 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (199) - 7 2011 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (152) - CZASOPISMA

  Skrętnik (Streptocarpus) brat sępolii

  Skrętniki kwitną długo i obficie, obsypując się efektownymi kwiatami w różnych kolorach, a mimo to niezbyt często gości w mieszkaniach jak kwiaty doniczkowe.

 • Fatsja japońska

  Niewymagająca roślina, czyli fatsja japońska. Jak ją pielęgnować?

  Fatsja japońska (fatsia japonica) jako jedna z roślin domowych z pięknymi liśćmi, jasnozielonym kolorem, dużym rozmiarem, a także niesamowitym kształtem przypominającym dłonie z palcami, zdobyła sympatie wielu ogrodników. W okresie kwitnienia fatsja wypuszcza małe kwiaty o białym lub żółto-zielonym odcieniu.

 • Kwiat pieniążek

  Kwiat pieniążek - bogaty w znaczenie, tani w uprawie. Jak go pielęgnować?

  Jedną z najpiękniejszych roślin, zarówno pod względem kształtu, jak i tekstury, jest pilea. Ma tak wiele gatunków i odmian, że czasem trudno uwierzyć, że krzewy te należą do tego samego rodzaju. Co więcej, roślina ta jest łatwa w uprawie i codziennej pielęgnacji.

 • Kaktus wielkanocny

  Kaktus wielkanocny (Hatiora gaentieri)

  Kaktus wielkanocny pośród roślin doniczkowych, którymi zdobimy dom na Wielkanoc, wyróżnia się mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów w żywych kolorach, które długo utrzymują się na pędach. Możemy je podziwiać każdego roku od kwietnia aż do czerwca.

 • Palma Areka

  Palma areka (Chrysalidocarpus) czyli złotowiec - jak o nią dbać?

  Delikatne wąskie liście, lekka budowa i powolny wzrost to wystarczające powody, by „areka” reprezentowała rodzinę palm w naszym mieszkaniu. Jej ogromną zaletą, oprócz urody, są naprawdę małe wymagania uprawowe.

 • Zielona ściana

  Zielone ściany - wszystko co musisz wiedzieć

  Kolor zielony jest niemal nieodłącznie kojarzony ze światem przyrody oraz naturą. Liczne badania dowodzą, że zieleń w pozytywny sposób oddziałuje na zdrowie psychiczne człowieka – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na jego zmysły. Przebywanie w towarzystwie roślin i ich pielęgnacja mają same zalety. Warto więc „zagrać w zielone” i ozdobić ściany swoich mieszkań przy pomocy różnorodnych roślin.

 • Hibiskus bagienny

  Hibiskus bagienny, bylinowy (Hibiscus moscheutos) - uprawa, odmiany

  Hibiskus bagienny to wieloletnia, ozdobna roślina zielna, szczególnie ceniona za duże, piękne kwiaty i długi okres kwitnienia. W Polsce możemy go spotkać w parkach, ogrodach lub na tarasach i balkonach.

 • protea królewska

  Protea królewska - uprawa i pielęgnacja

  Protea królewska jest na tyle charakterystyczna dla Afryki, że widnieje nawet w godle RPA. W Polsce możemy ją uprawiać jako egzotyczną roślinę doniczkową w domu i oranżerii. Poznajcie jej upodobania uprawowe.

 • Gardenia - kwiat

  Gardenia kwiat

  Gardenia to roślina na wskroś elegancka: ma lśniące liście, a jej białe kwiaty w kształcie rozety pachną niezwykle. W domu uprawiamy ją jako drzewko w doniczce.

 • Kaktusy

  Kaktusy domowe

  Gdy myślimy o kaktusach, wyobrażamy sobie kłujące, niedostępne kule, mogące nas zranić. Tymczasem niektóre z nich wyglądają jak kosmate zwierzątka i są miłe w dotyku. Inne mają ciekaw kształty i kolorowe kwiaty. Poznajcie domowe kaktusy.

 • Kwiaty do sypialni

  TOP 10 najlepszych kwiatów do sypialni - co wybrać?

  Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. To tu nasz organizm regeneruje się po całym dniu. Powinno  być zaprojektowane w sposób przemyślany, aby mogło być oazą spokoju i dobrego wypoczynku. Dobrze dobrane kwiaty doniczkowe będą doskonałym dopełnieniem idealnej aury, którą stworzymy w naszej sypialni – nie zapominajmy o nich.

 • Te specjalne wazony pozwalają na 'pędzenie' hiacyntów i eksponują urodę ich cebul oraz korzeni.

  Hiacynt w doniczce (Hyacinthus) w domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

  Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie

 • Aloes drzewiasty jest mniej wymagający niż spiralny (na zdjęciu w kółku). Ten ostatni łatwo zalać.

  Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce

  Kwiaty na południowy parapet? Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści. Poznajcie kwiaty doniczkowe, które lubią słońce.

 • 10.12.2009 WARSZAWA , SESJA KWIATY WE WNETRZU , ROSLINY DONICZKOWE : DIFENBACHIA ( DIFFENBACHIA ) ' CAMILLA ' , SKRZYDLOKWIAT ( SPATHIPHYLLUM ) , NA GORZE , PAPROC - NEFROLEPIS WYNIOSLY ( NEPHROLEPIS EXALTATA ) ' SONATA ' , PONIZEJ NEFROLEPIS WYNIOSLY ( N. EXALTATA ) ' CORDITAS ' STYLIZACJA MAGDA OLSZEWSKA DLA CZASOPISMA KWIETNIK OGRODY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 5 (185) - 5 2010 SLOWA KLUCZOWE: WNERZE ROSLINA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 5 (185) - CZASOPISMA

  Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

  Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie do mieszkań bo wciąż rośnie zanieczyszczenie powietrza. W miastach zwiększa się smog. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, lecz także potrafią je skutecznie oczyszczać.

 • Metodą hydroponiczną możemy uprawiać zarówno gatunki kwitnące, jak i te o dekoracyjnych liściach

  Rośliny hydroponiczne

  W uprawie hydroponicznej rośliny mają wszystko, czego im potrzeba do życia, a opieka nad nimi jest łatwa i mało czasochłonna.

 • Begonia królewska

  Rośliny doniczkowe lubiące zimno: skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia...

  Niektóre rośliny uprawiane w doniczkach właśnie teraz rozchylają pąki, umilając nam czas oczekiwania na wiosenne kwiaty. Poznaj rośliny domowe, które lubią zimno.

 • Anturium Andreego (Anthurium andreanum)

  Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie

  Anturium - czyż może być coś wspanialszego od daru wielkiego serca? Jego symbolem jest kwiat anturium, piękny i znacznie trwalszy od innych. W naturze anturia zasiedlają korony drzew od Meksyku po Panamę. Mają upodobania podobne do storczyków

 • Jesienią, dopóki nie nadejdą silne mrozy, oraz zimą podczas odwilży wrzosy w skrzynkach trzeba podlewać.

  Czy wrzosy przetrwają mrozy? [Porada eksperta]

  We wrześniu posadziłam w skrzynkach na parapecie wrzosy. Sąsiadka twierdzi, że zimą zmarzną, a przecież jako krajowe rośliny są chyba odporne?     Pyta: Aleksandra Gryń

 • Alokazja amazońska (Alocasia amazonica)

  Alokazja amazońska czyli afrykańska maska

  Ta egzotyczna roślina nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć również w mieszkaniu. Zdradzamy zasady uprawy i pielęgnacji.

 • Gerbera Daisy

  Gerbera doniczkowa i ogrodowa. Jak uprawiać gerberę w ogrodzie i na balkonie?

  Różnobarwne kwiaty gerbery przypominają stokrotki w rozmiarze XXL i sprzedawane są w efektownych bukietach, uzupełnionych zielenią ciętą. Czy gerberę można także uprawiać w doniczkach na parapecie, a może też na balkonie i w ogrodzie?

 • SLOWA KLUCZOWE: Sarracenia leucophylla

  Kapturnica (sarracenia) - Pielęgnacja i uprawa

  Efektowne kielichy kapturnicy nie wyglądają na myśliwych, a jednak potrafią upolować całkiem sporego owada.

 • Pelargonia afrykańska

  Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) – roślina lecznicza

  Pelargonia afrykańska preferuje słoneczne lub lekko zacienione miejsca, osłonięte od wiatru i przeciągów. Należy ją chronić przed ujemnymi temperaturami (np. nie ustawiać przy oknie, które zimą jest otwierane w czasie wietrzenia). Jest wrażliwa na chłód a przymrozki są dla niej zabójcze.

 • Rozwój kwiatostanu dziwidła olbrzymiego jest fantastycznym spektaklem, na który w palmiarniach czeka się latami. "Kwiat" przyciąga nie tylko muchy, ale i zwiedzających.

  Dziwidło (Amorphophallus). Ogromny kwiat, który śmierdzi i kochają go muchy

  Dziwidło olbrzymie gdy kwitnie, zadziwia wyglądem i... odstręcza wonią. Ale najpierw zwraca uwagę liściem, który rośnie jak palma. Ten cudak to dziwidło

 • Hoya pubicalyx ' Royal Hawaiian Purple'

  Hoja (Hoya). Pielęgnacja rośliny doniczkowej o pachnących kwiatach

  Hoja błyszczy kwiatami jak gwiazdki, słodko pachnie, tworzy kaskady zieleni. I nie ma dużych wymagań. Świetnie się sprawdza jako roślina doniczkowa łatwa w uprawie.

 • hoja

  Pachnące kwiaty doniczkowe. 10 najpiękniej pachnących roślin domowych

  Pachnące kwiaty doniczkowe? Woń kwiatów koi nerwy i poprawia nastrój, dlatego tak chętnie otaczamy się pachnącymi roślinami.

 • Kroton

  Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa

  Urodę krotonu trudno opisać - tyle ma kształtów, barw i wzorów liści. Dlatego roślina ta podoba się wszystkim i pasuje do każdego wnętrza. Można go również uprawiać w ogrodzie choć aukuba japońska wolno rośnie.

 • Skrzydłokwiat

  Skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Jak go prawidłowo pielęgnować?

  Skrzydłokwiat jest w czołówce roślin filtrujących powietrze. Każdy powinien mieć go w swoim domu. Ma piękne liście i wyjątkowe kwiaty. Podpowiadamy jak go prawidłowo pielęgnować.

 • Ten sagowiec jest młody - świadczy o tym krótka kłodzina. U jego stóp rośnie epipremnum, obok stoi kalatea.

  Sagowiec wygięty (Cycas revoluta) jest nazywany czasem odwiniętym

  Sagowiec to oryginał. Wyglądem przypomina palmę, ale rozmnaża się jak iglak. Na Ziemi rósł już 280 milionów lat temu! I choć pamięta czasy dinozaurów, świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.

 • `Frau dngt Citrus sinensis ( Orange ) und Citrus mitis( Calamondinorange ) mit Flssigdnger

  Cytrusy z doniczki. Jak uprawiać cytrusy w domu?

  Drzewko cytrynowe sprawi, że w domu poczujemy się jak w słonecznej Italii. W dodatku rodzi nieskażone chemią owoce, zdrowsze od tych sklepowych.