Rośliny doniczkowe
Kwiaty doniczkowe cieniolubne - rośliny do cienia i półcienia
Gatunki cienioznośne nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Od nadmiaru światła ich liście się zwijają, żółkną i usychają. Rośliny te najlepiej czują się na północnych parapetach, ale mogą też rosnąć w zacienionych kącikach pomieszczeń słonecznych. Ponieważ ich pędy zawsze kierują się w stronę światła, co pewien czas należy obracać donice, aby kwiaty nie straciły ładnego pokroju.
Skrętnik (Streptocarpus) brat sępolii
Skrętniki kwitną długo i obficie, obsypując się efektownymi kwiatami w różnych kolorach, a mimo to niezbyt często gości w mieszkaniach jak kwiaty doniczkowe.
Niewymagająca roślina, czyli fatsja japońska. Jak ją pielęgnować?
Fatsja japońska (fatsia japonica) jako jedna z roślin domowych z pięknymi liśćmi, jasnozielonym kolorem, dużym rozmiarem, a także niesamowitym kształtem przypominającym dłonie z palcami, zdobyła sympatie wielu ogrodników. W okresie kwitnienia fatsja wypuszcza małe kwiaty o białym lub żółto-zielonym odcieniu.
Kwiat pieniążek - bogaty w znaczenie, tani w uprawie. Jak go pielęgnować?
Jedną z najpiękniejszych roślin, zarówno pod względem kształtu, jak i tekstury, jest pilea. Ma tak wiele gatunków i odmian, że czasem trudno uwierzyć, że krzewy te należą do tego samego rodzaju. Co więcej, roślina ta jest łatwa w uprawie i codziennej pielęgnacji.
Kaktus wielkanocny (Hatiora gaentieri)
Kaktus wielkanocny pośród roślin doniczkowych, którymi zdobimy dom na Wielkanoc, wyróżnia się mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów w żywych kolorach, które długo utrzymują się na pędach. Możemy je podziwiać każdego roku od kwietnia aż do czerwca.
Palma areka (Chrysalidocarpus) czyli złotowiec - jak o nią dbać?
Delikatne wąskie liście, lekka budowa i powolny wzrost to wystarczające powody, by „areka” reprezentowała rodzinę palm w naszym mieszkaniu. Jej ogromną zaletą, oprócz urody, są naprawdę małe wymagania uprawowe.
Zielone ściany - wszystko co musisz wiedzieć
Kolor zielony jest niemal nieodłącznie kojarzony ze światem przyrody oraz naturą. Liczne badania dowodzą, że zieleń w pozytywny sposób oddziałuje na zdrowie psychiczne człowieka – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na jego zmysły. Przebywanie w towarzystwie roślin i ich pielęgnacja mają same zalety. Warto więc „zagrać w zielone” i ozdobić ściany swoich mieszkań przy pomocy różnorodnych roślin.
Hibiskus bagienny, bylinowy (Hibiscus moscheutos) - uprawa, odmiany
Hibiskus bagienny to wieloletnia, ozdobna roślina zielna, szczególnie ceniona za duże, piękne kwiaty i długi okres kwitnienia. W Polsce możemy go spotkać w parkach, ogrodach lub na tarasach i balkonach.
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Protea królewska jest na tyle charakterystyczna dla Afryki, że widnieje nawet w godle RPA. W Polsce możemy ją uprawiać jako egzotyczną roślinę doniczkową w domu i oranżerii. Poznajcie jej upodobania uprawowe.
Gardenia kwiat
Gardenia to roślina na wskroś elegancka: ma lśniące liście, a jej białe kwiaty w kształcie rozety pachną niezwykle. W domu uprawiamy ją jako drzewko w doniczce.
Kaktusy domowe
Gdy myślimy o kaktusach, wyobrażamy sobie kłujące, niedostępne kule, mogące nas zranić. Tymczasem niektóre z nich wyglądają jak kosmate zwierzątka i są miłe w dotyku. Inne mają ciekaw kształty i kolorowe kwiaty. Poznajcie domowe kaktusy.
TOP 10 najlepszych kwiatów do sypialni - co wybrać?
Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. To tu nasz organizm regeneruje się po całym dniu. Powinno być zaprojektowane w sposób przemyślany, aby mogło być oazą spokoju i dobrego wypoczynku. Dobrze dobrane kwiaty doniczkowe będą doskonałym dopełnieniem idealnej aury, którą stworzymy w naszej sypialni – nie zapominajmy o nich.
Hiacynt w doniczce (Hyacinthus) w domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie
Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce
Kwiaty na południowy parapet? Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści. Poznajcie kwiaty doniczkowe, które lubią słońce.
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie do mieszkań bo wciąż rośnie zanieczyszczenie powietrza. W miastach zwiększa się smog. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, lecz także potrafią je skutecznie oczyszczać.
Rośliny hydroponiczne
W uprawie hydroponicznej rośliny mają wszystko, czego im potrzeba do życia, a opieka nad nimi jest łatwa i mało czasochłonna.
Rośliny doniczkowe lubiące zimno: skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia...
Niektóre rośliny uprawiane w doniczkach właśnie teraz rozchylają pąki, umilając nam czas oczekiwania na wiosenne kwiaty. Poznaj rośliny domowe, które lubią zimno.
Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie
Anturium - czyż może być coś wspanialszego od daru wielkiego serca? Jego symbolem jest kwiat anturium, piękny i znacznie trwalszy od innych. W naturze anturia zasiedlają korony drzew od Meksyku po Panamę. Mają upodobania podobne do storczyków
Czy wrzosy przetrwają mrozy? [Porada eksperta]
We wrześniu posadziłam w skrzynkach na parapecie wrzosy. Sąsiadka twierdzi, że zimą zmarzną, a przecież jako krajowe rośliny są chyba odporne? Pyta: Aleksandra Gryń
Alokazja amazońska czyli afrykańska maska
Ta egzotyczna roślina nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć również w mieszkaniu. Zdradzamy zasady uprawy i pielęgnacji.
Gerbera doniczkowa i ogrodowa. Jak uprawiać gerberę w ogrodzie i na balkonie?
Różnobarwne kwiaty gerbery przypominają stokrotki w rozmiarze XXL i sprzedawane są w efektownych bukietach, uzupełnionych zielenią ciętą. Czy gerberę można także uprawiać w doniczkach na parapecie, a może też na balkonie i w ogrodzie?
Kapturnica (sarracenia) - Pielęgnacja i uprawa
Efektowne kielichy kapturnicy nie wyglądają na myśliwych, a jednak potrafią upolować całkiem sporego owada.
Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) – roślina lecznicza
Pelargonia afrykańska preferuje słoneczne lub lekko zacienione miejsca, osłonięte od wiatru i przeciągów. Należy ją chronić przed ujemnymi temperaturami (np. nie ustawiać przy oknie, które zimą jest otwierane w czasie wietrzenia). Jest wrażliwa na chłód a przymrozki są dla niej zabójcze.
Dziwidło (Amorphophallus). Ogromny kwiat, który śmierdzi i kochają go muchy
Dziwidło olbrzymie gdy kwitnie, zadziwia wyglądem i... odstręcza wonią. Ale najpierw zwraca uwagę liściem, który rośnie jak palma. Ten cudak to dziwidło
Hoja (Hoya). Pielęgnacja rośliny doniczkowej o pachnących kwiatach
Hoja błyszczy kwiatami jak gwiazdki, słodko pachnie, tworzy kaskady zieleni. I nie ma dużych wymagań. Świetnie się sprawdza jako roślina doniczkowa łatwa w uprawie.
Pachnące kwiaty doniczkowe. 10 najpiękniej pachnących roślin domowych
Pachnące kwiaty doniczkowe? Woń kwiatów koi nerwy i poprawia nastrój, dlatego tak chętnie otaczamy się pachnącymi roślinami.
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
Urodę krotonu trudno opisać - tyle ma kształtów, barw i wzorów liści. Dlatego roślina ta podoba się wszystkim i pasuje do każdego wnętrza. Można go również uprawiać w ogrodzie choć aukuba japońska wolno rośnie.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Jak go prawidłowo pielęgnować?
Skrzydłokwiat jest w czołówce roślin filtrujących powietrze. Każdy powinien mieć go w swoim domu. Ma piękne liście i wyjątkowe kwiaty. Podpowiadamy jak go prawidłowo pielęgnować.
Sagowiec wygięty (Cycas revoluta) jest nazywany czasem odwiniętym
Sagowiec to oryginał. Wyglądem przypomina palmę, ale rozmnaża się jak iglak. Na Ziemi rósł już 280 milionów lat temu! I choć pamięta czasy dinozaurów, świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Cytrusy z doniczki. Jak uprawiać cytrusy w domu?
Drzewko cytrynowe sprawi, że w domu poczujemy się jak w słonecznej Italii. W dodatku rodzi nieskażone chemią owoce, zdrowsze od tych sklepowych.