Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrody jak dzieła sztuki

Red.

Trendy w projektowaniu ogrodów na podstawie wystawy Chelsea Flower Show 2010

26.05.2010 LONDYN MIEDZYNARODOWA WYSTAWA OGRODOW CHELSEA FLOWER SHOW
Ogród z wystawy Chelsea Flower Show 2010
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
W tym roku najbardziej znani i uznani na świecie architekci krajobrazu pokazali dużo inspirujących projektów. Ciekawe było to, że wielu z nich nawiązywało stylem do tradycyjnych, pełnych kwitnących krzewów i bylin wiejskich, romantycznych ogródków. Projektów modernistycznych poszukujących nowych form było w tym roku znacznie mniej niż w latach poprzednich. Powrót do tradycji i ogrody w stylu retro można więc uznać za najbardziej wyraźny trend tegorocznej wystawy. "Świat się zmienia, a ogrody wciąż się opierają presji czasu" - napisali w materiałach reklamowych twórcy projektu, który budził największe zachwyty zwiedzających i otrzymał nagrodę publiczności. Ogród ten był zacisznym ustroniem z drewnianą altanką obrośniętą różami, naparstnicami i piwoniami.

Innym trendem - obecnym na wystawie już od wielu lat - jest dbałość projektantów o ekologię. W prawie każdym ogrodzie pokazowym taki ekologiczny aspekt można było znaleźć, a to w postaci zastosowania nowych przyjaznych środowisku materiałów, a to w postaci dbałości o bioróżnorodność, i to nawet w małych miejskich ogródkach. A prawdziwym przebojem wystawy był trawnik porośnięty mniszkiem i wszelkim możliwym zielskiem. Wyglądał naprawdę interesująco w eleganckim wnętrzu jednego z miejskich ogrodów... Czyżby herbicydy odchodziły do lamusa?

Wielu architektów krajobrazu podkreślało też w swoich projektach terapeutyczną rolę, jaką mogą odgrywać ogrody. Jeden z projektantów wykorzystał w swoim ogrodzie pokazowym rośliny, które wyhodowali bezdomni w ośrodku pomocy społecznej. Był też ogród z rozwiązaniami umożliwiającymi użytkowanie go ludziom starszym i na wózkach inwalidzkich. Projekty z takim przesłaniem budziły szczere zainteresowanie i zostały wysoko nagrodzone.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Zobacz także:

Ogrody jak dzieła sztuki

Ogród "Zielona terapia"

Ogród w kwiatach

Ogród "Wspomnienie z wakacji"

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrody jak dzieła sztuki