Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modne rabaty. Kompozycje roślin

Aldona Zakrzewska

W modzie ogrodowej, tak jak w odzieżowej, co roku pojawiają się nowe trendy. Planując kompozycje na następny sezon, warto wiedzieć, jaki styl obowiązuje obecnie na rabatach.

Ławka wśród ziół
Modne rabaty. Miło wypoczywać wśród wonnych róż i ziół (lawendy, macierzanki), błękitnych farbowników, różowych naparstnic. W tle kula z bukszpanu.
Stolicą ogrodowej mody jest londyńska dzielnica Chelsea, gdzie wiosną każdego roku odbywa się prestiżowa wystawa Chelsea Flower Show, organizowana przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. To tutaj lansuje się ogrodowe trendy, prezentuje najnowsze projekty ogrodów i rabat. Warto się przyjrzeć zamieszczonym obok zdjęciom z tej imprezy - może posłużą jako ściągawka w następnym sezonie?

Zobacz kompozycje roślinLuz kontrolowany

Wszystko wskazuje na to, że na rabatach skończył się dyktat minimalizmu. Wychodzą też z mody wypielęgnowane kompozycje, wymagające nieustannej pracy ogrodnika. Roślinne aranżacje mają urzekać naturalnym pięknem. Zdaniem projektantów rabata kwiatowa powinna przypominać skrawek łąki kwietnej, a skalny ogródek - prawdziwe górskie zbocze. Lansowane w poprzednich sezonach starannie strzyżone kule czy stożki pojawiają się teraz jako pojedyncze akcenty, obok roślin kojarzonych z naturalnym krajobrazem (patrz ramka). Projektanci obiecują, że wśród takich rabat więcej czasu poświęcimy na relaks, a mniej na pracę w ogrodzie.

Ład kolorystyczny

Widać też nową tendencję w doborze ogrodowych barw. Ogrodnik aranżujący zieleń bardziej niż w poprzednich sezonach dba o ład kolorystyczny na rabatach. Modne są bowiem monochromatyczne kompozycje. W zielonym salonie powinna dominować konkretna gama kolorów. Najmodniejszy jest róż i bordo. Najlepiej, by również elementy małej ogrodowej architektury (altany, murki, schody, nawierzchnie itp.) i detale były utrzymane w tej samej kolorystyce. Pejzaż takiego ogrodu można ożywić pojedynczymi odmiennymi akcentami barwy pomarańczowej czy różowej. Jest też drugi trend - nadal modne są kontrasty na rabatach. Na więcej barw w ogrodowych kompozycjach można sobie jednak pozwolić, pod warunkiem że wszystkie inne elementy w zielonym salonie będą utrzymane w jednym stonowanym kolorze (np. w bieli, beżu, szarości). Będą wówczas doskonałym tłem żywych barw roślin na rabatach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Modne rabaty. Kompozycje roślin