Drugie życie palety. Ogród małym kosztem

MAREK BYLINIAK

Drewniane palety to bardzo modny element wyposażenia ogrodu. Nie wyrzucajmy ich, nie palmy. Zróbmy meble lub stojaki na rośliny!

Stolik - schowek z dwóch ustawionych jedna na drugiej palet obudowanych deseczkami. Można w nim skryć drobne narzędzia. Warto przykręcić do niego kółeczka.
Stolik - schowek z dwóch ustawionych jedna na drugiej palet obudowanych deseczkami. Można w nim skryć drobne narzędzia. Warto przykręcić do niego kółeczka.
fot. heybernice.com
Wydaje się, że drewniane palety wykorzystywane przy transporcie ciężkich rzeczy mają jedno zastosowanie. Tymczasem można z nich zrobić wiele ciekawych rzeczy, począwszy od prostych mebli ogrodowych (np. stołów, ławek, leżaków), bud dla psów czy budek dla ptaków, poprzez podesty, płotki, pojemniki dla roślin, skończywszy na altankach i składzikach na narzędzia. Ogranicza nas tylko nasza pomysłowość i zdolność posługiwania się podstawowymi narzędziami stolarskimi.

Zacznijmy od zgromadzenia palet. Jeśli nie zostały nam np. po układaniu ścieżki czy podjazdu z kostek (które często są na nich transportowane), poszukajmy ich w magazynach, składach budowlanych lub w skupach palet. Naprawdę warto - zakup palety to koszt rzędu 10-25 zł za sztukę!

OKIEM FACHOWCA

Przed przystąpieniem do pracy sprawdzamy, czy palety są w dobrym stanie. Dobijamy wszelkie wystające gwoździe, wymieniamy lub usuwamy pęknięte deseczki. Pamiętajmy o dokładnym oszlifowaniu palet papierem ściernym (ręcznie lub szlifierką elektryczną), żeby nie było żadnych drzazg ani zadziorów. Jeśli chcemy, aby palety posłużyły nam długo, zabezpieczmy je przed działaniem czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy całą gamę impregnatów i lakierów do drewna przeznaczonych do użytku na zewnątrz.

Do wykonania mebla wystarczą nam najprostsze narzędzia, które można znaleźć w większości domów (np. piłka, młotek, obcęgi, wiertarka). Przy montażu korzystajmy z nierdzewnych wkrętów - nie będą rdzewieć (i brudzić nam ubrania), dadzą się w razie potrzeby łatwo wykręcić.

Czy wiesz, że...

Palety są dostępne w różnych rozmiarach (od 80x60x14 cm do 120x80x14 cm). Najtańsze (ok. 10 zł za sztukę) są palety z odzysku.Skomentuj:

Drugie życie palety. Ogród małym kosztem