Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekspresowa kosmetyka drewna w ogrodzie

Andrzej Wójcik

Bardzo często drewniane elementy w ogrodzie po zimie szarzeją i pękają wskutek długotrwałego działania słońca, wiatru, deszczu i śniegu. Drewnu takiemu można jednak przywrócić dawny blask nawet w jeden dzień.

Zszarzałe panele drewniane potrzebują konserwacji
Zszarzałe panele drewniane potrzebują konserwacji
Fot. Altax
Specjalista podpowiada, jak przygotować się do renowacji drewna w ogrodzie i podaje wskazówki, jak odświeżyć je szybko i tanio.

Ocena stanu drewna

Zanim rozpoczniemy pracę, sprawdźmy w jakiej kondycji jest drewno. Upewnijmy się czy nie rozpada się w dłoniach. - Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno możemy śmiało odnawiać.

Jeśli na drewnie widać ślady grzyba, pleśni lub mchu, nie przejmujmy się. Możemy skutecznie pozbyć się ich za pomocą specjalnych preparatów grzybo-, glono- i owadobójczych. Stosowanie ich pomoże pozbyć się szkodników oraz zapobiec ponownemu pojawieniu się ich w drewnie przez wiele lat.

Uwaga! Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie żywych zarodników grzybów pleśniowych jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu.

Dobór preparatu

Wybierając środek do impregnacji, zwrócimy uwagę na stopień wykończenia drewna, czyli czy deska jest oszlifowana. Większość gotowych elementów architektury ogrodowej, takich jak płoty lamelowe, donice, pergole czy palisady, dostępne w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych, wykonanych jest z nieoszlifowanego drewna.

- Do malowania takiej powierzchni musimy zastosować preparat dedykowany drewnu ogrodowemu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ drewno nieoszlifowane ma odkryte kapilary, czyli otwory, którymi drewno chłonie wodę. Właściwy środek musi zatem mieć cząsteczki odpowiednio dużej wielkości, aby dokładnie wypełniły i zakorzeniły się w kapilarach, zabezpieczając drewno przed wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Zaletą takiej konsystencji jest to, że produkt łatwo rozprowadza się po powierzchni, mimo jej chropowatej struktury oraz nie kapie, co w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Uwaga! Preparaty do chropowatego drewna ogrodowego najczęściej nie nadają się do stosowania na powierzchnie oszlifowane, które mają dużo mniejsze pory. Deska nie wchłonie użytego środka, co obniży znacznie jakość zabezpieczenia.

Impregnacja

Zabezpieczenie drewna ogrodowego jest łatwe i nie wymaga dużego zaangażowania. Na rynku dostępne są bowiem niezwykle wygodne w użyciu produkty jednowarstwowe (inne produkty ochronno-dekoracyjne wymagają zazwyczaj nałożenia 2-3 warstw) i szybkoschnące, dzięki czemu możemy odświeżyć ogród już w jeden dzień, np. podczas weekendu.

KROK 1. Przygotowanie powierzchni

Jeśli mamy płot lub pergolę kupioną w sklepie budowlano-remontowym, prawdopodobnie zostały one już wstępnie zabezpieczone przed biokorozją bardzo skuteczną metodą ciśnieniową - możemy to poznać po tym, że drewno miało charakterystyczne, lekko zielonkawe zabarwienie. W takim przypadku nie wymaga ono kolejnej impregnacji preparatami technicznymi. Jeśli jednak nie było zabezpieczone lub widać ślady uszkodzenia należy je pomalować odpowiednim preparatem unieszkodliwiającym biokorozję.

Przed renowacją zdrowego, zabezpieczonego drewna wystarczy zadbać jedynie o to, aby powierzchnia, którą chcemy odnowić była sucha i dobrze oczyszczona z piasku np. za pomocą szczotki o sztywnym włosiu, która pozwoli dotrzeć do zakamarków nieoszlifowanych desek.

KROK 2. Malowanie

1. Przed zastosowaniem impregnat należy wymieszać, aby równomiernie rozprowadzić pigmenty, które oprócz tego, że nadają materiałowi trwały kolor, chronią drewno przed szarzeniem.

2. Na powierzchnię nakładamy tylko 1 warstwę preparatu; w przeciwieństwie do stosowania lakierów i lakierobejc, nie musimy martwić się o nanoszenie cienkich warstw - malujemy drewno obficie

3. Aby uzyskać optymalny efekt dekoracyjny można po ok. 5 minutach po nałożeniu przetrzeć całość mokrym od impregnatu pędzlem, aby wyrównać ewentualne różnice barwne (NIE nabieramy na pędzel kolejnej porcji preparatu).

4. Do całkowitego wyschnięcia, powierzchnię należy pozostawić na ok. 4 godziny, ale już po 1-2 godz. jest ona sucha w dotyku.



Autor jest specjalistą firmy Altax

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekspresowa kosmetyka drewna w ogrodzie