Narzędzia ogrodnicze XXI wieku
Dobre narzędzia ogrodnicze są nie tylko gwarancją udanej pracy w ogrodzie. Te najlepiej zaprojektowane trafiają nawet do muzealnych kolekcji sztuki użytkowej.
Wzornictwo
Narzędzia ogrodnicze - podobnie jak meble czy sprzęt AGD - również są projektowane w przemyślany, nawet "artystyczny" sposób, zazwyczaj charakterystyczny dla danej firmy, tak by stanowił wyróżnik jej marki. Dobre wzornictwo jest łatwo rozpoznawalne i przekazuje zasadnicze informacje o produkcie: jego trwałości, jakości i prostocie obsługi. Wygląd i kształt narzędzi stał się nawet swoistym rodzajem sztuki. Od wielu lat na całym świecie organizuje się wystawy wzornictwa przemysłowego, w tym narzędzi ogrodniczych. Najlepsze firmy i produkty otrzymują prestiżowe nagrody i mają stałe ekspozycje w... muzeach, np. Atheneum Museum of Architecture and Design w Chicago, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a od niedawna też w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Wysiłek minimalny
Ergonomia zwana także antropotechniką to odrębna gałąź nauki łącząca elementy biologii, medycyny i techniki. Zajmuje się przystosowaniem maszyn i narzędzi do potrzeb użytkownika, tak aby do minimum zredukować wysiłek przy wykonywanej pracy, a tym samym podnieść jej wydajność. Ogromny nacisk kładą na to ogrodnicy niemieccy czy holenderscy do tego stopnia, że urządzeń nieergonomicznych po prostu nie kupują. W ogrodzie przydomowym, gdzie praca ma być także relaksem, ergonomika narzędzi jest nie mniej ważna - czynności takie jak skopanie ogródka, będące do niedawna koszmarem, obecnie nie muszą przerażać. Ten komfort zapewniają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne - odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów, lekkość drobnych narzędzi oraz specjalne przekładnie wspomagające siłę pracy większymi maszynami. Rolę ergonomii, doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań technicznych najlepiej widać na przykładzie wielkich kosiarek czy glebogryzarek z silnikiem spalinowym, które stosuje się do najcięższych prac, często w ekstremalnych warunkach - na stromych skarpach czy przy trasach szybkiego ruchu.
Supertworzywa
Projektanci narzędzi ogrodniczych wymogli na inżynierach stworzenie materiałów odpornych i lekkich zarazem. Funkcję tę idealnie spełniły tworzywa sztuczne, np. ABS (utwardzony polipropylen) odporny na wszelakie uderzenia, wgniecenia czy też łamanie; poliamidy wzmocnione włóknem szklanym; włókna węglowe oraz duraluminium. Surowce te są bardziej wszechstronne i trwalsze od tradycyjnych. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie korodują, dzięki czemu wydłuża się żywotność narzędzia.
- Więcej o:
Numer 12/2003
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?