Typowe kłopoty - typowe przyczyny

(red.)

Czyli jak dbać o oczko wodne

Płyty granitowe wystają nad taflę wody, aby folia na pionowym brzegu była niewidoczna.
Płyty granitowe wystają nad taflę wody, aby folia na pionowym brzegu była niewidoczna.
1. Intensywny rozwój glonów - zbiornik jest za płytki i zbyt nasłoneczniony, co powoduje sprzyjające glonom nagrzewanie się wody. Należy pogłębić oczko i przysłonić taflę wody roślinami rozmieszczonymi w zbiorniku i na jego brzegu (4-5 sztuk na metr kwadratowy powierzchni wody).

Inna częsta przyczyna to nadmiar substancji pokarmowych dla glonów. Dzieje się tak, gdy w wodzie jest dużo gnijących części roślin, resztek pokarmu dla ryb, a także przenikających do zbiornika nawozów.

2. Ryby nie przetrzymują zimy - zbyt mała głębokość zbiornika. Oczko, w którym są ryby, powinno mieć dno na głębokości poniżej 1 metra. W tym miejscu woda raczej nie zamarznie i ryby będą mogły tam przetrwać zimę.

3. Materiał skalny zsuwa się z folii - brak odpowiednio wyprofilowanych półek na brzegach niecki.

4. Ubywanie wody ze zbiornika - najczęściej: przelewanie się wody przez brzegi; rzadziej: nieszczelne spawy lub przebicie folii. Straty wody przez parowanie są zwykle niezauważalne, z wyjątkiem bardzo słonecznych i wietrznych dni.

5. Nieszczelność folii - niedokładne spawy na połączeniach płatów. Folię można łączyć, ale musi to być perfekcyjnie wykonane, a każde połączenie - skontrolowane. Właściwe łączenie płatów folii jest utrudnione, jeśli przeprowadza się je w niecce zbiornika, a nie na płaskiej powierzchni. To właśnie mogło być przyczyną nieszczelności w prezentowanym oczku. Istnieje też prawdopodobieństwo, że woda wypływała przez drobne otwory, które mogły zrobić zębami nornice - właściciele znajdowali wiele śladów ich bytności w ogrodzie. Aby zabezpieczyć folię przed uszkodzeniem przez gryzonie od strony gruntu, nieckę należy wybetonować lub podłożyć pod folię wełnę mineralną, której gryzonie nie tkną.

6. Przelewanie się wody przez krawędzie oczka - obsunięcie się folii na brzegu pod ciężarem kamieni lub po nadepnięciu. Konieczne jest stabilne umocnienie brzegów, najlepiej betonem.

7. Uszkodzenie warstwy maskującej folię - nieustabilizowane podłoże. Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych się waha i podchodzą one wysoko pod folię, mogą unosić i niszczyć ułożone na niej maskujące ją warstwy kamieni oraz żwiru. Aby do tego nie dochodziło, dno niecki należy wybetonować.

Skomentuj:

Typowe kłopoty - typowe przyczyny