Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje końcówek

(Red.)



  • Zraszacze wynurzalne. Kiedy nie pracują, są schowane pod ziemią. Dopiero pod wpływem ciśnienia wody część zraszacza wysuwa się ku górze (wynurza).

    Umieszcza się je w podłożu równo z powierzchnią gruntu. Każdy zraszacz może nawadniać koło o promieniu od 3,5 do 10,5 m, w zależności od rodzaju i ustawienia. Najlepsze są takie, w których można regulować zasięg zraszania. Zasięg pracy sąsiadujących ze sobą zraszaczy powinien pokrywać się w 30%, aby na żadnym obszarze nie zostawały niepodlane miejsca.

    Oprócz wynurzalnych są też produkowane zraszacze niewynurzalne, rzadziej stosowane (głównie do rabat) w ogrodach przydomowych.

  • Mikrozraszacze. Mają niewielki zasięg - nawadniają koło lub jego wycinek w promieniu od 1,5 do 4 m. Głowice rozpryskujące wodę łączy się z linią nawadniającą za pomocą cienkich wężyków i umieszcza na plastikowych szpilkach, wbijanych w podłoże. Głowice łatwo demontować i przestawiać, gdy na przykład trzeba usunąć chwasty lub przesadzić jakąś roślinę. Jedynym ograniczeniem jest nieduża długość każdego z wężyków wyprowadzonych od zakopanej w podłożu linii nawadniającej.

    Mikrozraszacze są dość delikatnymi urządzeniami i trzeba bardzo uważać, by ich nie uszkodzić. Szczególnie łatwo o to zimą, dlatego warto je na ten czas wymontować.

  • Linie kroplujące. Są to rury z polietylenu z rozmieszczonymi w nich co 30-100 cm kroplownikami, przez które sączy się woda. Kroplowniki mogą być umieszczone wewnątrz rury lub wbijane w nią. Linii kroplujących zwykle nie zakopuje się, lecz układa na powierzchni gruntu i lekko przysypuje glebą lub korą. Kroplowniki mają regulowany wydatek wody na godzinę, dzięki czemu rośliny otrzymują optymalną ilość wody przy stosunkowo małym jej zużyciu, a woda ta zostaje całkowicie wchłonięta przez podłoże. Najlepiej stosować linie kroplujące z tzw. kompensacją ciśnienia. Zaletą tych linii jest jednakowy wydatek z kroplowników, niezależnie od tego, czy linia kroplująca prowadzi na wzniesienie (płynie pod górę), czy ku obniżeniu terenu. Aby delikatne kroplowniki nie zatykały się, woda powinna dopływać do nich przez filtr.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Rodzaje końcówek