Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niezbędne narzędzia każdego ogrodnika

Autor: Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Każdy ogród, nawet ten najmniejszy wymaga pielęgnacji. Dlatego warto nabyć kilka niezbędnych narzędzi, które mogą się przydać o każdej porze roku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Na naszym rynku jest bardzo wiele różnych narzędzi ogrodowych, tańszych i droższych, warto jednak wybierać te, które sami będziemy używać i które będą dostosowane po prostu do naszych potrzeb. Dobre narzędzia powinny nam służyć latami, muszą więc być trwałe, ergonomiczne oraz wykonane z lekkich i odpornych materiałów.

Trzeba pamiętać, że praca w ogrodzie może też być relaksem, dlatego ergonomia narzędzi jest bardzo ważna. Komfort pracy zapewniają nam na pewno nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, np: odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów, czy niewielka waga narzędzi.

To musisz mieć

Oto podstawowe narzędzia, który każdy ogrodnik, nawet ten początkujący powinien mieć.

łopata - głównie do kopania lub usuwania nadmiernej ilości ziemi

grabie - mogą to być grabie do liści i trawy, ogólnego zastosowania o twardych końcówkach oraz wąskie grabie do pielęgnacji rabat czy zagonów

konewka lub wąż ogrodowy - potrzebne do podlewania

małe łopatki do sadzenia, pazurki do spulchniania gleby na grządkach czy w doniczkach

motyka do usuwania chwastów

sekatory ręczne - małe do przycinania cienkich pędów; oburęczne, z długim ostrzem - do grubszych gałęzi czy żywopłotu

nożyce do trawnika - ułatwią wycinanie trawy w trudnych miejscach

kosiarka spalinowa - jeśli mamy pokaźny trawnik

Wybór odpowiednich narzędzi zależy oczywiście od wielkości ogrodu i jego przeznaczenia, dlatego do zakupów warto podejść racjonalnie i nie kupować wszystkiego z listy, jeśli nie jesteśmy zapalonymi ogrodnikami bądź gdy niektóre czynności wykonujemy tylko raz w roku.

Sekator

Sekator to najczęściej używane narzędzie. Przycinamy nim kwiaty róż lub krzewy. Musi być on zatem nie tylko solidny i poręczny, ale także wygodny w użyciu i bezpieczny. Lepiej więc wybrać model znanej marki, który będzie trochę droższy, ale z pewnością posłuży dłużej. Nigdy nie wolno zostawiać go na ziemi, a po każdym użyciu trzeba go oczyścić. Warto przechowywać go w miejscu suchym i wolnym od wilgoci. Przed nadchodzącą zimą dobrze jest go zakonserwować.

Nożyce do gałęzi

Nożyce to narzędzie znacznie większe umożliwiające obcinanie gałęzi o grubości do 3 cm. Narzędzia tego rodzaju powinny być doskonałej jakości. Dobrze jeśli wyposażone będą w ostrza, które nie stępią się po roku używania.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na uchwyt, który powinien być poręczny i na tyle długi, abyśmy mogli ciąć gałęzie bez większego wysiłku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Niezbędne narzędzia każdego ogrodnika