Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podlewanie ogrodu - woda dla murawy

Tekst Piotr Syga

Decyzję o tym, jak będą podlewane rośliny warto podjąć już na etapie projektowania ogrodu. Wówczas można założyć odpowiedni system nawadniający. ważna jest wielkość działki i potrzeby wilgotnościowe wybranych gatunków. Niebagatelne są też koszty

Zraszacz ogrodowy
Zraszacz ogrodowy
Fot. Gardena
Aby trawa zdrowo rosła, trzeba ją regularnie podlewać, zwłaszcza latem i na podłożach przepuszczalnych, np. piaszczystych. Nie nawadniajmy murawy w dni gorące i słoneczne. Na słońcu woda szybko paruje, więc stracimy jej dużo więcej niż w cieniu. Natomiast w bezwietrzne dni robi się parno. Sprzyja to rozwojowi grzybów (np. szarej pleśni na roślinach ozdobnych w sąsiedztwie).

Zawilgocenie darni w upalne dni prowadzi również do jej zaparzania. Zjawisko to najczęściej występuje na podłożach słabo przepuszczalnych, na których układano trawę z rolki. Pierwszym widocznym objawem są żółknące placki na murawie.

KIEDY PODLEWAĆ

Najlepiej wieczorem lub rano przed wschodem słońca. Aby powierzchnia murawy była zwilżana równomiernie, warto używać zraszaczy. Mogą być przenośne (przyłączane do węża ogrodowego) lub montowane na stałe (tak żeby były niewidoczne i nie przeszkadzały w użytkowaniu i pielęgnowaniu ogrodu).

CZĘSTOTLIWOŚĆ

W czasie suszy należy porządnie podlewać murawę raz lub nawet dwa razy na dobę. Trawnik nie może przesychać "na pieprz". Pilnujmy, aby podłoże nie wysychało głębiej niż do głębokości ok. 3 cm (można to sprawdzić palcem).

Na glebach piaszczystych trawniki wymagają częstszych interwencji lub większych dawek wody niż na glebach gliniastych. Średnie zapotrzebowanie trawnika na wodę to 3 l na 1 m kw. powierzchni. Pamiętajmy jednak, że trudno znaleźć dwa takie same ogrody. Lepiej więc ustalić czas podlewania samemu na podstawie kilku przeprowadzonych prób.

INFO

ZDALNE PODLEWANIE

Warunkiem funkcjonowania systemu jest bieżąca woda. Źródłem może być kran na ścianie domu lub ujęcie wody wewnątrz budynku.

Dobór elementów instalacji oraz sposób ich montowania zależą od ciśnienia wody i jej przepływu. Przed zaprojektowaniem systemu dokonujemy pomiaru ciśnienia na kranie miernikiem, przy całkowicie odkręconym zaworze.

Nawadnianie dużych ogrodów należy podzielić na kilka sekcji uruchamianych po kolei. Dzięki temu ciśnienie wody nie będzie spadało.

W systemach automatycznego podlewania wykorzystuje się tzw. zraszacze wynurzalne. Podłącza się je do rur i umieszcza pionowo w ziemi tak, aby górna płaszczyzna główki znajdowała się równo z powierzchnią gruntu. Nie mogą się zapadać ani ruszać.

Serce systemu stanowi bateria zaworów elektromagnetycznych. Ich zadaniem będzie otwieranie i zamykanie strumienia wody do poszczególnych sekcji zraszaczy i kroplowników. Zawory umieszcza się w studzience, aby był do nich stały dostęp.

Mózgiem systemu jest sterownik zasilany prądem. Jego zadaniem jest sterowanie elektrozaworami, czyli ich automatyczne otwieranie i zamykanie. Sterownik nastawiamy indywidualnie, wybierając odpowiednią porę i czas podlewania (dla każdej sekcji oddzielnie). Sterownik odbiera również sygnały z czujników wilgotności podłoża i deszczu.

ZOBACZ TAKŻE: SPOSOBY NA AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Podlewanie ogrodu - woda dla murawy