Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piwonia symbol lata

Tekst i aranżacje: Ewa Skutnik

Nabrzmiałe, kuliste pączki zdradzające kolor odmiany, wyniesione na smukłej łodydze porośniętej efektownymi liśćmi, to preludium oczekiwanego lata.

12.06.2008 WARSZAWA SESJA BUKIETY 06-06-2008 PEONIE NA ZDJECIU BUKIETY WIAZANKI KOMPOZYCJE ROSLINNE , KWATY PEONIE STYLIZACJA EWA SZKUTNIK DLA CZASOPISMA BUKIETY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Jamachima
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Większość spośród ok. 40 gatunków piwonii (Paeonia) jest bylinami, pozostałe to niewysokie krzewy. Wszystkie należą do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae); dawniej zaliczano je do jaskrowatych (Ranunculaceae). Piwonia ma kwiat zbudowany z 8 płatków korony (czasem bywa ich więcej); słupków jest od 3 do 5, z zagiętymi, spiczastymi wierzchołkami; pylniki są żółte.

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to jeden z ważniejszych gatunków występujących w polskich ogrodach, który ma również zastosowanie we florystyce. Obecnie uprawiane odmiany nie pochodzą wprost od tego gatunku, lecz od chińskich form ogrodowych sprowadzonych w XIX wieku do Europy.Podzielono je na cztery grupy:

**pojedyncze - o kwiatach z jednym okółkiem płatków, pręcikami i słupkami całkowicie wykształconymi;

**japońskie - z jednym okółkiem płatków i pręcikami zredukowanymi do nitek;

**anemonowe - z jednym okółkiem płatków i pręcikami przekształconymi w małe, szerokie, płaskie płatki;

**pełne - o kwiatach, w których pręciki i słupki przekształcone są w płatki wielkości prawie płatków właściwych.

Innym równie popularnym gatunkiem jest piwonia lekarska (Paeonia officinalis). Ma kwiaty o średnicy 15 cm, osadzone pojedynczo, najczęściej czerwone, rozwijające się w maju i czerwcu. Słupki są 2, czasem 3, filcowate, pylniki żółte, nitki pylnikowe zaś czerwone. Jeden z trwalszych gatunków.

Zbiór kwiatów

Kwiaty ścina się w fazie wybarwionych pąków lub gdy pierwsze płatki zaczynają się rozchylać. Przy zbyt wczesnym zbiorze trwałość kwiatów jest znacznie skrócona, a pąki mogą się całkowicie nie rozwinąć, nawet po zastosowaniu pożywki. Najlepiej zbierać je późnym wieczorem i natychmiast wstawić do zimnej wody. Zbiór ranny jest niewskazanyz powodu wrażliwości na chorobę grzybową tzw. szarą pleśń. Zastosowanie standardowej pożywki i temperatury 21OC skraca okres rozwoju pąków i wydłuża trwałość w wazonie.

Przechowywanie

Peonia może być przechowywana na sucho w ciemności w temperaturze 0OC w szczelnie zamkniętych pudłach lub w foliowych workach przez 4 do 6 tygodni.

W kwiaciarni

Końce pędów należy ponownie przyciąć i wstawić do roztworu pożywki Chrysal Professional 2 lub Floralife, następnie usunąć wszystkie dolne i niepotrzebne liście. Używając wody wodociągowej, należy obniżyć jej pH do 3-4, dodając kwasku cytrynowego. Świeże kwiaty najlepiej trzymać w roztworze pożywki lub w czystej wodzie o temperaturze 3-5OC.

Zastosowanie

Peonie dostępne są na giełdach od maja do lipca. Ich okazałe i pachnące kwiaty wyglądają bardzo dekoracyjnie, dlatego chętnie są wykorzystywane w bukietach okolicznościowych, aranżacjach w naczyniu i w wiązankach ślubnych. Dobrze wyglądają zestawione z gatunkami o odmiennych kształtach kwiatów, jak również w zestawach jednolitych - wówczas warto połączyć piwonie w pełni rozwinięte z tymi w pąkach. Ich skórzaste liście obficie porastające łodygę również są efektowne i trwałe. Pozbywając się ich nadmiaru, warto wykorzystać je jako zieleń ciętą. Są doskonałym dopełnieniem kompozycji, zwłaszcza jesienią, kiedy przebarwiają się na kolor czerwony, bordowy i brązowy. Jeśli chcemy zatrzymać urodę peonii na dłużej, możemy je suszyć, wieszając w pęczkach główkami do dołu, a także w kuchence mikrofalowej lub w żelu silikonowym.Skomentuj:

Piwonia symbol lata